• HISTORIE BOHEMIANS •

 

 

SESTUP…ÚMRTÍ Zd. DANNERA…2. SVĚTOVÁ VÁLKA…

 

Od sezóny 1935/1936 začíná nejdelší pobyt Bohemians v nižší soutěži. Tehdy to byla divize (na úrovni dnešní druhé ligy, ale rozdělena do několika oblastí). Přicházejí finanční problémy spojené s úbytkem diváků a proto se pořádají různé akce, včetně slosovacích. Nic však nepřináší očekávaný přínos. Navíc klub postihuje nečekaná ztráta, kdy mužstvo opouští K. Bejbl a navíc navždy ztrácí svého předsedu a hlavního sponzora Zdeňka Dannera, který nečekaně umírá 13.6.1936.

K této smutné události uvádí Almanach AFK Bohemians z roku 1945, následující: „Krutá Morana zasáhla náš klub na místě nejcitlivějším - úmrtím dlouholetého předsedy a representanta klubu kom. r. Zd. Dannera. 13. července 1936 nám osud připravil porážku nejtěžší, byl to den, kdy z našeho středu vyrval muže nezlomné energie, zastávající vedoucí postavení ve sportovním i veřejném životě. Pod dojmem této smutné události byla svolána na 15. července mimořádná schůze ústředního výboru, aby učinila náležité přípravy k důstojnému vypravení pohřbu, jenž se konal 17. července za velkých poct z řad sportovců, veřejných i samosprávných činitelů.“

 

Čestnou stráž podél katafalku Zdeňka Dannera tvořili kromě členů Sokola a hasičů také hráči Bohemians.

 

Po smrti Zd. Dannera se Bohemians dostávají do nepřízně jak svazu, tak i rozhodčích. Z hospodářských důvodů je také zrušeno druhé profesionální mužstvo a v  mládežnických kategoriích dochází ke snižování počtu mužstev.

V druhé druholigové sezóně se mužstvu také nedaří a končí v divizi po posledním kole na čtvrtém místě. Nově zvolený předseda A. Sýkora se, pro špatné výsledky a ekonomickou situaci, vzdává funkce. Hospodaření je ve schodku, protože především příjmy ze vstupného jsou nedostatečné. Vše tak musí být řešenou osobními zápůjčkami. Přesto je na stadionu instalováno nové rozhlasové zařízení.

V následujících sezónách Bohemians většinou končí v popředí své divize, ale čtyřikrát po sobě propadají buď v závěrečných bojích divize nebo v následné kvalifikaci a tak se stále nedaří navrátit klubu do nejvyšší soutěže.

Až v sezóně 1939/1940 přichází do Vršovic noví hráči Kareš a Chvojka. Také hospodářská situace se zlepšuje a pod vedením trenérů Kuchyňky, Pernera a Ženíška se klub konečně vrací do nejvyšší soutěže. Z mužstva, které před pěti roky sestoupilo, zůstal pouze Lanhaus.

Německá okupace a druhá světová válka dusí vše. Přesto je ve Vršovicích alespoň trochu veselo z návratu klubu do nejvyšší soutěže - Českomoravské ligy. Vstup do první ligy po pětileté přestávce je vcelku úspěšný a Bohemians obsazují pátou příčku. Dokonce se podaří porazit Spartu na jejím hřišti 4:1. Do klubu také přichází noví a perspektivní hráči. Problémem je pro Němce název klubu. Bohemians jim zní příliš anglicky, a tak je oddíl nucen zkrátit název na AFK BOHEMIA.

 

Subtilní Chvojka (vpravo) slavil velké úspěchy

ve středu útoku Bohemians především díky své výborné technice (1939).

Zřejmě největším kanonýrem, který oblékal dres Bohemians

byl Ladislav Kareš, zvaný “Roura“.  Na snímku je Kareš

se svými spoluhráči Chvojkou a Mlejnským.

AFK Bohemians těsně před válkou v roce 1939.

Stojí zleva: Kaljakin, Lanhaus, Angr, Češpiva, Dicka, Filip, Mlejnský. Dole zleva: Šimek, Jiráň, Kloubek, Dlask.

Během 2. světové války byl pro Němce problémem název

klubu. Bohemians jim znělo příliš anglicky a tak je oddíl

nucen zkrátit název na AFK Bohemia…i název na hlavní

tribuně stadionu Bohemians musel být upraven.

Momentka z pražského derby se Slávií Praha z roku 1940,

hraném v Ďolíčku. Obrana Bohemians - Anger a Kloubek

v akci, Kopecký a Bradáč jen přihlížejí.

 

Následující sezóna 1941/1942 je zahájena velkolepě. Před 18-ti tisíci diváky je poražena Sparta. O fotbal je velký zájem, protože si sem chodí lidé oddychnout od válečných hrůz. Dne 29. září 1941 je však vyhlášen výjimečný stav, díky kterému dochází k zákazu veškeré sportovní činnosti. Po přerušení, je opět možno ve sportovní činnosti pokračovat až 4. listopadu. Přesto je podzimní část z hlediska výsledků velice dobrá a klokani přezimují na druhém místě tabulky za vedoucí Slavií. Po jarní části končí celkově, stejně jako vloni, na pátém místě. Velkou posilou pro zelenobílé se stal Ferdinand Planický. Svou hrou byli klokani jedni z nositelů skutečné masové lidové zábavy - v ligovém ročníku 1941/1942 přišlo na 11 zápasů do dolíčku 125 000 diváků. Další sezóna byla též zdařená a hráči AFK Bohemia obsazují opět páté místo. V lize patří k nejnebezpečnějším a nejtěžším soupeřům. Mužstvo již vede trenér Meduna, který se ujal trenérského postu po svých předchůdcích Kuchyňkovi, Pernerovi a Ženíškovi. 1. července 1942 si poprvé oblékl zelenobílý dres J. Rubáš, který jako hráč a později jako trenér působil ve Vršovicích až do roku 1983. Velkého úspěchu dosáhli klokani v pohárech. Ve finále Českého poháru sice prohrávají se Slavií (2:5, 5:5), ale ve finále Středočeského poháru vítězí nad Spartou neobvyklým výsledkem 8:6. V roce 1942 je na stadionu udělán rozvod vodovodního potrubí, dokonce se začíná uvažovat o zřízení trávníku na hrací plochu.

 

Antonín Lanhaus (vlevo), byl vynikající střední záložník,

technicky mimořádně vybavený. Za klokany sehrál více

než 150 ligových zápasů.

Snímek je z roku 1941, kdy klokani porazili

Viktorii Plzeň vysoko 7:0.

Nebezpečná situace před brankou klokanů v utkání z roku

1941 s tehdy vynikajícím SK Plzeň (3:6): Josef Kloubek odvrací míč, který už směřoval na nebezpečného kanonýra hostí Antonína Hájka (v popředí zády k objektivu). Domácí hráč zcela vpravo je tehdejší nováček mužstva Jan Kalous.

 

Ročník 1943/1944 se hráčům od Botiče příliš nevyvedl. Po špatně odehraných úvodních zápasech je propuštěn trenér Meduna a na jeho místo se vrací i přes protesty některých členů výboru (Bejbl, R. Lenk) trenér Ženíšek. Ani ten však nedokáže mužstvo pozvednout k lepším výsledkům. Je z toho až desáté místo, což však znamená záchranu. Věkové důvody odvádí z týmu nekompromisní obrannou dvojici Kloubek - Angr, střídají je obdobní bojovníci Urban - Panec.

 

Bohemians - Kladno 4:1, ligové utkání z roku 1943.

Na obrázku je vidět, jak klokan Kalous pozoruje,

Co se ze situace před brankou Bohemians vyvine.

V pozadí je vidět přeplněná hlavní tribuna v Ďolíčku.

Fotbaloví činovníci Bohemians (zleva: Dr. Appelt, taj. Kafka,

náčelník Bejbl, trenér Nedbal,  taj. Žalud a odpočívající

hráč Kalous) sledují s napětím utkání Bohemky se Slávií

dne 13. září 1943 na hřišti Sparty.

 

Pro ročník 1944/1945 se trenérem mužstva stává Antonín Lanhaus, jenž skončil s aktivní činností. Velkou oporou klokanů se stává V. Jíra, z Prostějova se vrací odchovanec Melka a v útoku se objevuje z dorostu talentovaný Jiří Pešek, a proto je očekáváno dobré umístění. Samozřejmě je také poslední rok války a tak do fotbalového dění nejenom na trávníků vstupuje politická situace v zemi. Díky německé okupaci se tento rok Českomoravská liga nedohrává, protože protektorátní vláda vydala nařízení, že z dopravních důvodů se všechny soutěže zastavují. K utkáním se totiž mohlo cestovat maximálně do vzdálenosti 30 km. A tak si pražské kluby vytvořily vlastní soutěž, která se hrála formou přátelských zápasů. V zápasech sice o nic nešlo, avšak tribuny byly vždy zaplněné. V této soutěži se AFK Bohemia umístila na druhém místě za Slavií.

 

Mladíček Jiří Pešek střílí svou první ligovou branku za Bohemku do sítě Nuslí. 

AFK Bohemia v tradičních pruhovaných zelenobílých dresech v roce 1944.

Stojí zleva: Kareš, Vedral, Jíra, Pešek, Češpiva, Havlíček, Ludvík. Dole zleva: Plánický, Kalous, Panec, Liška.

 

Na rok 1945 také připadlo čtyřicetileté výročí založení klubu. Proto se 2. února konal ve velkém sále pražské Lucerny slavnostní večer. Poté dne 14. února byly komisí prohlédnuty tribuny vršovického stadionu, aby se zjistily možné závady. Komise nakonec rozhodla o tom, že tribuna u pošty bude zvednuta, podbetonována a opětovně zastřešena. Bohužel tyto plány byly ještě týž den překaženy náletem na Prahu. Jedna bomba dopadla přímo na hrací plochu, kde vytvořila kráter a též zničila přilehlou tribunu. Avšak již 28. února se zde mohl hrát přátelský zápas. Poslední válečný zápas tak odehráli klokani dne 1. května proti SK Vršovice a vyhrávají 1:0.

Po osvobození republiky dochází k opětovnému návratu jména AFK BOHEMIANS pro klub od Botiče. Úplně první zápas v osvobozené Praze sehráli klokani dne 20. května 1945 proti SK Viktorii Vinohrady a vítězí 8:3. Na další zápas proti Viktorii Žižkov se přišlo podívat dokonce 10 tisíc diváků a zelenobílí opět vyhrávají, tentokrát 5 : 3. Výtěžky z těchto zápasů byly věnovány buďto postiženým ve dnech bojů, nebo pozůstalým po padlých v Pražském povstání. Za stejným účelem byl sehrán dvojzápas na Letné, kde AFK prohrál se Spartou 3:4 a Slavia se představila proti Viktorii Žižkov.

Prvního úspěchu v osvobozené  vlasti se tým AFK Bohemians dočkal na Slovensku v Banské Bystrici. Na úvodním ročníku turnaje o Pohár SNP získává tým první místo.

V první poválečné sezóně 1945/1946 se hraje liga ve dvou skupinách po deseti týmech. Ve skupině A se nakonec Bohemians umísťují na pátém místě. Nejlepším střelcem se poprvé stává Ferdinand Plánický se 14-ti brankami. V zimní přestávce absolvují hráči zájezd do Francie, kde z devíti zápasů prohrávají pouze jednou. Zajímavé bylo, že poprvé v historii se na zájezd dopravovali letecky a přemluvit některé hráče bylo velmi obtížné.

Velkého úspěchu v této sezóně dosahují dorostenci AFK, kteří vyhráli mistrovství Středočeské župy a dobyli titul župního mistra svazu. Z tehdejší líhně se tu objevují dobře známá jména Pavlis, Fišer, Bílek, Charouzd, Urban aj.

V roce 1946 je předsedou zvolen R. Lenk. Jeho dvouleté “funkční období“ se vyznačuje, kromě vcelku solidního účinkování v lize, mnoha zahraničními zájezdy. Klokani postupně navštíví Švédsko, Norsko, Belgii, Jugoslávii, opět Francii a dvakrát dokonce severní Afriku.

Luboš Kučera, Radek Vích (rvi)

Oldřich Urban se jako kapitán klokanů zdraví se známým rozhodčím Vlčkem, v pozadí je židenický Chocholouš.

Za chvíli se rozpoutá ligový boj, který skončí 3:6.

V roce 1945 nezůstal ušetřen bombardování ani náš stánek. Jižní tribuna po únorovém bombardování toho roku

vypadala takto.

 

ZPĚT

ÚVODNÍ STRÁNKA