• HISTORIE BOHEMIANS •

 

 

DALŠÍ ZMĚNA NÁZVU KLUBU…DIVÁCKÝ REKORD:

40 000 FANOUŠKŮ… (1961 - 1964)

 

Další ročník prvoligové soutěže, 1961/1962, potvrzuje klub kvalitní výsledky z minulých let. Po skončení sezóny figuruje na čtvrtém místě. Tři body je dělí od druhého místa, které jim uniklo v posledním zápase, kdy doma prohrávají brankou z 87. minuty. Střelcem týmu je opět Kopsa s 11-ti brankami, Knebort a Píša vstřelili po 10-ti brankách. Ačkoli jádro sestavy Bohemians tvoří hráči, kteří předtím na Letné nebo v Edenu nenašli trvalé uplatnění, pod vedením Jiřího Rubáše dozrál v Ďolíčku tým, na který si chodí fanoušci obou “S“ léčit bolavá fotbalová srdce…

 

Spartak Praha Stalingrad v roce 1961.

Zleva: Mottl, brankář Houška, Kos, Kopsa, Trčka, Kokta, Kratochvíl, Pohuněk, Hubálek, Janovský a Kaura.

 

Za posledních 13 let mění klub potřetí název. Spartak Praha Stalingrad byl odvržen a nahrazuje ho TJ ČKD PRAHA, tedy podnik, ke kterému patřila továrna “Stalingrad“. Vladimír Kos, po postupu reprezentace na MS v Chile ze základní skupiny, odlétá za týmem, kde už s výpravou pracuje další vršovický zástupce Dr. Václav Jíra v roli technického vedoucího. Poměrně úspěšný ročník kalí úmrtí vršovické legendy Karla “KášiBejbla v pouhých 56 letech.

V letní přestávce před dalším prvoligovým rokem klub vstupuje do Rappanova poháru. Jedná se o mezinárodní klubovou soutěž, ale hráčům TJ ČKD Praha se v ní moc nedařilo. Mezi nejlepšími střelci ligového ročníku má vršovický celek hned dva hráče - Kneborta s 14-ti a Píšu s 12-ti brankami. Proto také získává šestou příčku, když v závěru soutěže výhrou 1:0 nad Dynamem Praha posílá tento celek do druhé ligy. Trenér Jiří Rubáš omlazuje tým, přichází mj. Petr Packert. V zimní přestávce této sezóny byla naplánována další “zaoceánská“ cesta, tentokráte do Jižní Ameriky. Avšak díky vyhrocené politické situaci v v Karibské oblasti se nakonec cestovalo pouze do Itálie.

V ročníku 1963/1964 se z klubu vytrácí pohoda. Na určitý čas odchází trenér Rubáš (do Motorletu) a na jeho místo nastupuje Dr. Jíra. Od jedenáctého kola je však opět u kormidla Jiří Rubáš. Některé opory mají v úmyslu skončit, některé chtějí přestoupit a mladí hráči nemají dostatek zkušeností. Kos pod nátlakem odchází do Sparty, Píša do Slavie, končí Houška a Trčka a výsledkem je desáté místo. V této sezóně se však dosahuje diváckého rekordu. Na domácí zápas se Spartakem Sokolovo (soudobý název pro Spartu) se přišlo podívat 40 000 diváků. Svědkem utkání však nebyl vršovický Ďolíček, ale sousední Eden, který si vedení TJ ČKD Praha propůjčilo od Dynama. Bohemians a Slavia, která se z Letné musela přestěhovat do vršovického Edenu, jsou od roku 1953 sousedy, které od sebe dělí pouhé dvě tramvajové zastávky. Velkou novinkou pro fanoušky, kteří navštěvovali utkání pražských ČKD, bylo vydávání programu ke každému zápasu s příznačným názvem podle části sezóny ligového ročníku (např. “Podzim 1963“).

Luboš Kučera, Radek Vích (rvi)

Bojovník Josef Píša v souboji se brankářem Schroiffem

a obranou Slovanu Bratislava (1962).

Efektní nůžky, v podání Josefa Píši (vlevo) v utkání

s Prešovem v roce 1964.

TJ ČKD Praha v roce 1963. Tohle mužstvo vtrhlo do podzimní ligy výhrami nad Spartou a Slovanem.

Stojí zleva: brankář Houška, Trčka, Horák, Holeček, Píša, Kopsa, Janovský. Dole zleva: Mottl, Hubálek, Kratochvíl, Pohuněk.

 

ZPĚT

ÚVODNÍ STRÁNKA