• HISTORIE BOHEMIANS •

 

 

DRUHÁ LIGA, STŘÍDÁNÍ TRENÉRŮ, NOVÁ TRIBUNA

(1969 - 1974)

 

Druholigovou soutěží se podaří hráčům pod vedením trenéra Pluskala projít celkem v pohodě a na konci sezóny tak můžou oslavit postup do první ligy, která již byla skutečně rozšířena na 16 týmů. Jedinou komplikací v cestě za postupem je absence domácího hřiště. Domácí zápasy se totiž hrály buď na Viktorii Žižkov nebo na Slavii v Edenu. Do prvoligové sezóny 1969/1970 nastupují Bohemians s novou kostrou týmu, kterou tvoří odchovanci Packert, Panenka, Vejvoda a Jarkovský. V brance se objevuje Ledecký. A výsledek? Opět sestup. Klokani končí až na posledním místě tabulky, když dokázali ze třiceti zápasů pouze třikrát vyhrát. Zde se ukázalo, že neustálé hostování po pražských stadionech (hrálo se i na Letné) nemůže nahradit domácí prostředí, které je důležitým předpokladem pro úspěšné výsledky v těžkých zápasech. Samozřejmě na vině jsou i hráči, kteří neměli dostatek zkušeností a vedení, kterému se nepodařilo vhodně doplnit tým.

Trenérem pro druhou ligu se stává M. Mádr. Ta již od minulé sezóny měla pouze jednu skupinu. Jedním z radostných okamžiků druholigových let je otevření nové tribuny a tím pádem návrat do domácího prostředí. Dne 1. září 1970 byla slavnostně otevřena nová tribuna pro 3 028 sedících diváků, kdy v přátelském zápase hostili klokani reprezentační tým Československa. Návrat na domácí půdu však nepřinesl očekávané výsledky. Čtvrté místo bylo velkým neúspěchem.

 

Tři velké opory Bohemians v roce 1968:

Jan Jarkovský, Josef Vejvoda I. a mladý Antonín Panenka.

Dne 1. září 1970 byla slavnostně otevřena nová tribuna

v Ďolíčku pro 3 028 sedících diváků.

 

Pěkný stadion s umělým osvětlením, který by si zasloužil prvoligovou atmosféru, zůstal i pro další sezónu druholigový. Podzimní část dalšího ročníku dopadla ještě hůře než předchozí. Klokani přezimovali až na nelichotivém sedmém místě. V průběhu podzimu odstoupil na vlastní žádost předseda oddílu Danzig a jeho funkci převzal Jaroslav Tipek. Trenér Mádr, jenž vedl celou zimní přípravu, požádal před zahájením druholigového jara o uvolnění ze své funkce a jeho místa se ujal šéftrenér mládeže J. Žďárský společně s O. Vojáčkem. Velkou ztrátou pro jaro bylo zranění vycházející hvězdy Antonína Panenky. Před začátkem této sezóny se o něj vehementně zajímala Sparta, avšak zůstal v dolíčku. Jeho zranění při zápase na zimním turnaji Tatry Smíchov bylo velmi vážné. Kousek škváry, jenž se mu dostal do oka, mohl způsobit i oslepnutí na jedno oko. Proto se na jaře vůbec na hřišti neobjevil. Konečné umístění na pátém místě tak jednoznačně odpovídalo předváděným výkonům na hřišti.

Před novým ročníkem druhé ligy se klub posílil na dvou nehráčských postech. Novým trenérem se stal Bohumil Musil a do vedení, na místo sekretáře, byl angažován Jaroslav Houška. Úkolem pro sezónu 1972/1973 bylo stabilizovat kádr, který by již neměl neustále pendlovat mezi první a druhou ligou a samozřejmě postup. Do Bohemians se po sedmi letech vrátil Knebort, po roce Ivančík a trénovat začal i vyléčený Panenka. Před zahájením ročníku byli zelenobílí na zájezdu v kolébce fotbalu Anglii, kde dosáhli uspokojivých výsledků. Ve druhé lize jsou po podzimní části na prvním místě. Jaro již tak úspěšné není, ale na postup z druhého místa za Interem Bratislava to bohatě stačí.

 

Před sezónou 1972 - 1973, převzal klokany trenér

Bohumil “Mirek“ Musil a hned je přivedl zpět do I. ligy!

Honza Jarkovský už přišel pozdě, brankář košické

Lokomotivy Flešar vyrazil míč daleko do pole (rok 1973).

 

Ročník 1973/1974 byl tedy již opět prvoligový a všichni doufali, že tak bude na dlouhou dobu. Klokani začínají nejvyšší soutěž ve velkém stylu a po výhře 5:0 ve třetím kole nad Baníkem Ostrava jsou považováni za nejlepší tým z české metropole. Mezi posilami se výborně ukazují Prokeš, Mastník, Jelínek či Loukota. Jaro již tak vydařené není, což je zapříčiněno dalším zájezdem, který hráči v zimní přestávce absolvovali. A tak dvanácté místo je za daných okolností úspěchem. Nejlépe střílí Knebort a Panenka s devíti zásahy. Hráči Jarkovský a Panenka také poprvé reprezentují.

Mužstvo od Botiče se totiž potřetí ve své historii vydává v zimní přestávce na dlouhodobý zájezd. Tentokrát je jejich cílem Jižní a Střední Amerika. Bohemians zde sehráli deset zápasů, ve kterých nebyli ani jednou poraženi. Svá utkání sehráli v Kolumbii, na Guadeloupe, Martiniku a Haiti. Jednoznačně nejlepším hráčem zájezdu se stal Antonín Panenka.

Luboš Kučera

Klokani v civilu…zleva: brankář Josef Ledecký,

Antonín Panenka a Štefan Ivančík.

Štefan Ivančík se snaží obejít sparťana Urbana, v pozadí

další hráč rudých F. Chovanec (sezóna 1973-1974).

        

 

- zpět -

- úvodní stránka -