• HISTORIE BOHEMIANS •

 

 

80. LÉTA, GENIÁLNÍ PANENKA, ČEKÁNÍ NA TITUL…

 

Sezóna 1974/1975 byla velice úspěšná. Klokani totiž dosáhli až na třetí místo, které jim umožnilo vstoupit mezi evropskou elitu. Třetím místem se totiž klub kvalifikoval do poháru UEFA. Bohemians mohli být dokonce druzí, ale to by nesměli v posledním kole prohrát v zachraňujícím se Třinci 0:5. Ten se díky lepšímu skóre zachránil na úkor pražské Sparty a tento zápas je spojen především s “nečestným“ způsobem porážky. I přesto na Bohemku chodí diváci v hojném počtu. Jejich myšlenky se po letech střídání první a druhé ligy upínají spíše k boji o titul a tak není divu, že na domácí utkání chodilo v průměru více než 9 000!

V roce 1975 slaví klub své sedmdesátiny, které oslaví mezinárodním turnajem za účasti Torpeda Moska a Gorniku Zabrze. Dále podnikli zájezd do Egypta. Zúčastnili se Interpoháru, letního turnaje pro evropské kluby, které se umístili v popředí svých ligových soutěží. Bezbrankovému zápasu v Káhiře proti místnímu Nacionalu přihlíží neuvěřitelných 100 000 diváků.

V následující sezóně klub poprvé v historii vstoupil do Poháru UEFA. Los mu přidělil maďarský klub Honvéd Budapešť, kterým jsou hned v úvodním kole vyřazeni. Ligová sezóna, oproti té minulé, tak úspěšná není. Hráči nedokázali navázat na výborné výkony z minulé sezóny a nakonec končí na devátém místě a postup do Poháru UEFA se tak neopakuje. V ročníku mají zajímavou bilanci 10 výher, remíz i porážek. Nejlepším střelcem je opět Panenka s 15-ti brankami.

 

V roce 1975 podnikli vršovičtí zájezd do Egypta.

100 000 diváků sledovalo zápas klokanů v Káhiře proti Nacionalu Káhira (Al Ahly), který skončil remízou 0:0.

Karel Mastník, posila z Liberce, před brankářem Hronem

v ligovém mači Bohemians - Brno (3:0) na podzim 1975.

Takto jásají hráči Bohemians, kteří ligu v sezóně 1974/1975 sice nevyhráli, ale stali se jasně nejúspěšnějším týmem Prahy.

V roce 1975 se s dresem Bohemians rozloučili ostřílený

kozáci (zleva): Fr. Jílek, Jos. Ledecký a Fr. Knebort.

Střídání generací, nový kapitán klokanů, Antonín Panenka,

se loučí s bývalým kapitánem Františkem Knebortem.

Největší osobností Bohemians je bezesporu odchovanec zelenobílých, Antonín Panenka. Na snímku proniká

obranou bratislavského Slovanu v ligovém utkání v Ďolíčku.

Před brankou budapešťského Honvédu se snaží Packert, ochoten zasáhnout je i Jarkovský, Panenka už ale tuší, že úsilí je marné. Brankář soupeře drží míč pevně (1976).

 

Liga je však ve stínu ME v Bělehradě, na kterém získává československý tým zlaté medaile. Jednu z hlavních rolí na turnaji hraje vršovický odchovanec a tahoun ligového týmu Antonín Panenka. Nezapomenutelným momentem je jeho rozhodující penalta, kterou ve finále překonává brankáře tehdejší NSR Seppa Maiera.

Do nové sezóny 1976/1977 nastoupili Bohemians již bez Packerta a Kozinky, za které přišli dva talentovaní brankáři Zdeněk Hruška a Vladimír Borovička. Do mužstva přichází nově i Přemysl Bičovský, Vankovič, Bouška, Roubíček a z vlastního dorostu Kotrba. Během sezóny s aktivní činností končí hráči Knebort, Ledecký, Ivančík a Jílek, a tak není divu, že na klokany čeká pouhé deváté místo. V zimní přestávce Bohemians znovu cestují. Cílem je již podruhé Střední Amerika, kde hostují v Guatemale a Kostarice.

 

Luboš Kučera

Takto uměl střílet trestné kopy pouze Tonda Panenka

Řehák se snaží prorazit mezi hráči bratislavského Slovanu

Ondrušem a Elefantam (Bohemians - Slovan v září 1976).

Tonda Panenka svým legendárním "vršovickým dloubákem"

doprostřed branky za záda brankáře Maiera, právě rozhodl

penaltový rozstřel s týmem SRN ve vítězném finále

ME 1976!

V roce 1976 přichází do Bohemians velká posila a pozdější kapitán mistrovského týmu - Přemysl Bičovský.

Vynikající dirigent mužstva a univerzální fotbalista.

        

 

- zpět -

- úvodní stránka -