• HISTORIE BOHEMIANS •

 

 

TRENÉR POSPÍCHAL, ODCHOD PANENKY (1978 - 1982)

 

Symbolika pořízená při loučení Antonína Panenky s Ďolíčkem na jaře 1981. Nic tu nechybí…

příjemná tvář s knírkem, zlatý míč, broušené mistrovské sklo a ani symbol klubu klokan.

 

Dříve než byl rozehrán další ligový ročník, došlo v Bohemians ke dvěma významným změnám. Trenérem se v letní přestávce stává Tomáš Pospíchal a hráčskou posilou se stává Karol Dobiáš. Navíc ze základní vojenské služby se vrací Klouček. Pospíchal navázal na Musilovu práci a nadále pokračuje v započaté přestavbě mužstva. Letní soustředění tráví hráči netradičně v Holandsku a vedení si od toho slibuje větší stmelení kolektivu. Na konci sezóny je z toho pouze průměrné šesté místo. Až do roku 1985 je to nejhorší klubové umístění v lize pod vedením trenéra Pospíchala, a je to také jediný Pospíchalův ročník ve kterém, s asistentem Josefem Zadinou, nepřivedl celek do Evropy. Nejlepším střelcem je opět Antonín Panenka s 11-ti brankami. Stínem na vcelku povedené sezóně je úmrtí mezinárodního tajemníka klubu Erika Rodka při Interpoháru v německém Duisburgu.

 

Trenér Musil “předal“ před sezónou 1977/1978,

Bohemku Tomáši Pospíchalovi.

Okamžik, mající nesčetně podob, ale vždy jen jeden důvod: góóól! Zleva Mastník, Prokeš, ukrytý střelec branky

Jarkovský už v náručí Baráta, zprava přibíhá Panenka

(sezóna 1977/1978).

Karol Dobiáš, jediný mistr Evropy 1976, který přestoupil na naší prvoligové scéně. Ke klokanům přišel před

sezónou 1977/1978 ze slovenské Trnavy. V Bohemce tak vznikla “zálohu snů“: Dobiáš - Bičovský - Panenka.

 

V ročníku 1978/1979 se podaří sehnat další významné posily. V klubu se představují Vladimír Hruška, Jaroslav Němec a Jiří Ondra což dává naději v očekávání úspěšné sezóny. Bohužel během letní přípravy vážně onemocní trenér Pospíchal, kterému se poprvé ozvalo jeho nemocné srdce. Mužstvo tak vede asistent Josef Zadina, kterému pomáhá Ledecký, který byl asistentem již za trenéra Musila. V Interpoháru, ve kterém zelenobílí opět startují, obsazují druhé místo ve skupině. Ale především v podzimní části soutěže se Bohemians velice daří. Mužstvo odehrálo 12 kol bez prohry, což je klubový rekord, a přezimuje na prvním místě v tabulce s náskokem čtyř bodů. Pospíchal přebírá mužstvo tři kola před koncem podzimní části soutěže, ale brzy na jaře je opět operován a skutečné práci v klubu se může věnovat až od dubna 1979. Čtvrté místo, které po dokončení ročníku klokani obsadí, znamená jak účast v Interpoháru, tak především v Poháru UEFA. Nejlepším střelcem tentokrát není Panenka, ale Pavel Klouček s 10-ti brankami.

Velkou posilou pro ročník 1979/1980 se stává Stanislav Levý. V Interpoháru Bohemians vyhrávají skupinu, ale v Poháru UEFA mají za soupeře slavný Bayern Mnichov, přes který, po výsledcích 0:2 doma a 2:2 v Mnichově, nepostupují. V podzimní části ligy Bohemians opět kralují a stávají se podruhé za sebou podzimním mistrem. Na jaře se však díky obrovské marodce podaří získat pouze“ třetí místo. Ale i to zajišťuje místo v Poháru UEFA pro další sezónu. Ve finále Českého poháru (hraje se odděleně Český a Slovenský pohár a vítězové se střetnou ve finále poháru Československého) prohrávají se Spartou 1:1 a 2:4 po prodloužení.

 

Jednou to musí přijít…s Ďolíčkem se v zimě roku 1980

loučili Jan Jarkovský (vlevo) a Josef Vejvoda.

Cóóó…to snad nemyslíte vážně, pane soudce!“

Rozhodčí v obklíčení (zleva) Panenky, Bičovského

a Valenty (sezóna 1979/1980).

Karol Dobiáš v pozici kapitána mužstva spolu s dalším

velikánem Antonínem Ondrušem ze Slovanu Bratislava.

A pozor, “kotel“ je na podélné straně u pošty!

Opory klokanů Jiří Ondra a Přemysl Bičovský v akci.

Antonín Panenka se za okamžik rozběhne k trestnému kopu

a fantasticky zavěsí do sítě Ipswich Down. Toto utkání,

hrané v Ďolíčku nakonec klokani vyhráli 2:0.

(2. kolo poháru UEFA v roce 1980).

Hruška, Bičovský, Panenka - ještě jako oddíloví kolegové

po zápase z těch nezapomenutelných - kvalifikace na

MS 1982 se hrála v Praze v prosinci 1980 doslova na

klouzačce a ledové fujavici.

 

Do sezóny 1980/1981 nastupují zelenobílí se změnami v kádru. Po třinácti letech končí Mirek Valent, ale největší předsezonní změnou je odchod Dobiáše do belgického Lokerenu. Většinou jsme hráli na podzim v této sestavě: Zdeněk Hruška - Jakubec, Prokeš, Bičovský, Ondra (Rosický) - Panenka, Chaloupka, Koukal - Němec, Čermák, Mičinec, pendlovali Levý, Tábor, Roubíček, zaskakoval Kotrba. Přípravu absolvovali hráči v cizině. Tentokrát ve Francii, Španělsku, Portugalsku a NSR, kde deklasovali Werder Brémy 5:1. Také prochází úspěšně skupinou v Interpoháru. V Poháru UEFA si Bohemians v prvním kole poradili se španělským Sportingem Gijon, avšak anglický Ipswich Town (pozdější vítěz této soutěže), na který narazili ve druhém kole, byl nad jejich síly. Venku sice prohrávají 0:3, ale po domácím vítězství 2:0, byli pouhý gól od prodloužení. V lize se na podzim umisťují na čtvrté pozici.

V zimní přestávce dochází k obrovskému oslabení mužstva, neboť k 1. lednu 1981 přestupuje do Rapidu Vídeň legenda z Ďolíčku Antonín Panenka, který byl v tom roce také zvolen Fotbalistou roku. Na stadionu se k tomuto odchodu odehraje rozlučka v podobě přátelského zápasu mezi oběma týmy a utkání sleduje beznadějně vyprodaný Ďolíček.

 

V létě 1980 se loučí s Bohemkou velká osobnost,

Karol Dobiáš, který přebírá od Zdeňka Svobody upomínkové

předměty. Přihlíží: Němec, Prokeš a Chaloupka.

A další loučení s Ďolíčkem…Tonda Panenka právě přebírá

upomínkové dary svého mateřského klubu, které mu předali

předseda Jan Típek (uprostřed) a sekretář Zdeněk Svoboda.

Loučení Panenky s Bohemkou a Ďolíčkem na jaře 1981 bylo nezapomenutelné…Přijel Rapid i se svojí novou akvizicí.

Panenka si ale nejdříve oblékl zelené tričko hostitelů…

…a po chvíli hry došlo - jak jinak - na dobře zrežírovanou penaltu, z které Tonda poslal míč do sítě Vídeňanů…

…aby pak chlácholil brankáře Rapidu, aby to bral sportovně.

Ve druhé půli to bylo obráceně, kdy Tonda dal gól z penalty

brankáři Bohemians, Poštulkovi.

Panenka už v dresu Rapidu proti bývalým spoluhráčům.

 

I bez Panenky ukázalo mužstvo sílu a končí na celkovém třetím místě v lize, což znamená další start v pohárové Evropě. V Českém poháru se klub dostává do finále, ale opět v něm prohrává, tentokráte s Duklou Praha po výsledcích 3:2 a 1:3. Přemysl Bičovský střílí svůj 100. ligový gól a společně s Jakubcem se také objevuje v reprezentaci. Tentokrát se nejlepším střelcem stává Tibor Mičinec10-ti brankami.

Do ročníku 1981/1982 vstupují klokani s cílem konečně dosáhnout na ligový titul. V Poháru UEFA se jim ale moc nedaří a jsou v prvním kole vyřazeni španělskou Valencií. Po vydařené podzimní části končí na druhém místě, ale po slabším jaru, před kterým posílil tým Jiří Sloup z Plzně, končí na třetím místě. Po dlouhé době však získává klub nějakou trofej v podobě vítězství ve finále Českého poháru nad Duklou Praha 4:0. Ve finále Československého poháru hrají klokani se Slovanem Bratislava nerozhodně 0:0, ale na penalty je lepší soupeř. Nejlépe v této sezóně střílí Pavel Chaloupka, který dává 9 branek. Po neúspěchu národního týmu na MS ve Španělsku je většina hráčů Bohemians povolána do reprezentace. Na jeden ze zápasů je v nominaci dokonce 12 hráčů Bohemians. V jedenáctce roku figuruje z vršovického klubu šest hráčů.

Luboš Kučera

Milan Čermák střílí na bránu na vyprodané Letné,

při zápase v roce 1982, který klokani vyhráli 2:1…

…a ještě jedna momentka z tohoto utkání - Jirka Sloup

bojuje o míč se sparťanským brankářem Kováčem.

Radost i únava v podaní (zleva) Tibora Mičince,

Zdeňka Hrušky a Miroslava Příložného.

Franta Jakubec a Zdeněk Prokeš, velké hvězdy Bohemians

(v bílém dresu) v “mlýnici“ před brankou.

        

 

- zpět -

- úvodní stránka -