• HISTORIE BOHEMIANS •

 

 

VYŠETŘOVÁNÍ, ÚSTUP ZE SLÁVY,

“POREVOLUČNÍ“ SEZÓNY

 

Neústupný boj ve vršovickém derby se Slávií Praha.

Neprůstřelná “klokaní zeď“…

 

Pro sezónu 1986/1987 si vedení klubu stanovilo za cíl umístit se v lize do třetího místa. Dochází ke změnám v kádru, odchází Borovička, Koukal, Marčík, Kukačka a Jakubec. Také na stadionu se pracuje, budováno je nové osvětlení. Přesto se trenéru Pospíchalovi a novému asistentovi Jelínkovi podaří s hráči obsadit předpokládané umístění na třetím místě. Tuto sezónu se také Bohemians účastní v Itálii Středoevropského poháru, kde ve finále prohrávají s domácím týmem Ascoli.

Na jaře 1987 začíná ve fotbalovém klubu TJ Bohemians ČKD Praha vyšetřování, které se týká tzv. černých fondů. Členové vedení tráví většinu času při výsleších na policii a hráčům jsou odebrány cestovní pasy. Vyšetřování se táhne dva roky a konečný rozsudek je vyřčen až v březnu 1989. Avšak atmosféra v klubu je po celou dobu velmi napjatá, na hráče je vyvíjen velký psychický tlak, a tak není divu, že se Bohemians v následujících dvou sezónách již neobjevují na špici prvoligové tabulky.

 

Sekretář klubu Zdeněk Svoboda, trenér Tomáš Pospíchal

a asistent trenéra Michal Jelínek, v roce 1986.

V soubojích s oběma pražskými “S“ bylo vždy v Ďolíčku hlediště plné diváků a hřiště nabité vzruchem. V popředí

Standa Levý, zcela vlevo Pavel Chaloupka (1986).

Petr Janečka se v zelenobílém dresu prostřílel do prestižního klubu kanonýrů. Fotka zachycuje jeho přijetí do tohoto prestižního klubu v roce 1987. Přihlíží Franta Jakubec.

A ještě jednou Petr Janečka, který po příchodu z Brna patřil

k nejdůraznějším útočníkům klokanů. Vysloužil si za to

nejen reprezentační tričko, ale i zájem ze zahraničí.

Zápasy se Spartou Praha, v tradičním pražském derby, byly vždy velkým a neústupným bojem.

 

Hned následující sezóna 1987/1988 je toho jasným důkazem. Navíc dochází k nečekané změně na místě trenérů. Tomáš Pospíchal odchází do Slavie, asistent Jelínek putuje do Chebu, kde střídá Dušana Uhrina, který zaujímá trenérský post u Botiče. Jeho asistentem je jmenován Ledecký. Ke změně dochází i ve vedení klubu. Vyšetřovaného Tipka střídá Bohumil Jedlička.

I na trávníku se nedaří. První neúspěch přichází v letním Interpoháru, kde obsazují klokani až poslední místo ve skupině. Druhý se dostavuje v Poháru UEFA, kde jsou zelenobílí vyřazeni hned v prvním kole belgickým Beverenem. A liga? Až dvanácté místo je odrazem změn, rozporů uvnitř klubu a policejního vyšetřování. Slabou náplastí na nepovedenou sezónu je 14 branek Pavla Chaloupky a rekonstrukce dřevěného ochozu na tribuně u Vršovické ulice (dřívější třída SNB).

Sestup výkonnosti pokračuje i v sezóně 1988/1989. Navíc opět dochází k velké obměně kádru. Z minulých úspěšných sezón zůstává pouze Chaloupka, který ale v průběhu sezóny také odchází, stejně jako Zdeněk Hruška. O bývalých výkonech hráčů si můžou fanoušci klubu pouze vyprávět, neboť cílem klubu je vyřešit generační problém a vybudovat perspektivní mužstvo. Tento těžký úkol se nepodařilo splnit, jak trenérovi Zadinovi, který se po podzimní části soutěže dostal do sporu s vedením TJ a následně byl propuštěn, tak Ledeckému, který se na místo hlavního trenéra posunul po odvolání Zadiny, z místa asistenta. Nováčci v kádru se rekrutují téměř výhradně z vlastní mládežnické základny a tak čtrnácté místo, a tím pádem záchranu v soutěži, se podaří udržet až v posledním kole. Taktéž zachraňující se Plzeň totiž prohraje na Slavii a zelenobílí tak zůstávají na její úkor v první lize i pro následující sezónu.

 

Bývalý trenér české reprezentace Dušan Uhrin působil

na ligové lavičce Bohemians v ročníku 1987/1988.

V hráčském dresu je Miloš Belák.

Bojovník, Standa Levý - jeden z “posledních mohykánů“

mistrovského týmu v akci v roce 1988.

Odchovanec zelenobílých, Petr Kouba (vpravo)

si brankářské rukavice vyzkoušel nejprve v Bohemce.

Uprostřed trenér Ledecký.

 Nehrožený funkcionář klubu Zdeněk Svoboda. Naplnit svůj dávný cíl, stanout s Bohemkou v čele nejen pražského fotbalu.

Jedna z největších osobností stoleté historie Bohemky.

 

Vyšetřování trestné činnosti, které v klubu proběhlo, bylo ukončeno a předáno justici. Proto dne 27. února 1989 bylo před trestním senátem Obvodního soudu pro Prahu 10 zahájeno hlavní líčení s funkcionáři a hráči oddílu kopané TJ Bohemians ČKD Praha. Obžalováno bylo 26 osob, mezi nimi i bývalý předseda oddílu J. Tipek a bývalý sekretář Zdeněk Svoboda. Bývalé vedení bylo obviněno z toho, že mezi lety 1977 až 1987 získávalo prostředky k platbám, které byly v rozporu s platnými předpisy (směrnice ÚV ČSTV) a vytvořili ze získaných prostředků neevidovaný finanční fond - tzv. “černý fond“. Devatenáct bývalých i současných hráčů bylo obviněno z toho, že dostali určitou částku za přestup či za setrvání v oddíle. Rozsudky byly vyneseny 17. března 1989. Někteří hráči byli zproštěni obžaloby, na některé se vztahovala amnestie prezidenta republiky. Ostatní byli odsouzeni k podmíněným či peněžním trestům. Funkcionářům byly vyměřeny tresty odnětí svobody s podmínečným odkladem a zákaz činnosti výkonu všech funkcí v ČSTV na pět let. Při stanovení výše trestů bývalým funkcionářům soud konstatoval, že vytvářením černého fondu nevznikla žádná škoda na majetku v socialistickém vlastnictví, neboť tyto prostředky neopustily sféru. Soud přihlédl mj. k poměrům čs. kopané, které trestnou činnost bývalých funkcionářů spíše snižují a které se dopouštějí funkcionáři většiny, ne-li všech fotbalových oddílů nejen 1. ligy, ale i ostatních fotbalových soutěží.

Do sezóny 1989/1990 vstupovali hráči Bohemians jako jedni z adeptů na sestup. Do týmu se sice ze zahraničního angažmá vrátil držitel titulu z roku 1983 František Jakubec, ale kádr tvořený převážně vlastními odchovanci, především Petr Kouba, Michal Petrouš či Miroslav Janů, se neměl pohybovat na předních místech v ligové tabulce.

V listopadu 1989 byla ligová soutěž přerušena, neboť fotbalisté vyhlásili stávku. Hráči a vedení TJ Bohemians ČKD Praha vydali prohlášení, které vyjadřovalo nesouhlas s postupem pořádkových sil při zásahu proti demonstraci studentů dne 17. listopadu 1989. Na jaře roku 1990 dochází také ke změně v názvu oddílu. Přestává v něm figurovat zkratka ČKD, protože tento závod od počátku roku přestal s finanční podporou zelenobílého klubu.

A tak umístění na čtvrtém místě se může pokládat za malý zázrak. A bohužel to je na dlouhé roky poslední umístění, nad kterým se vršovický fanoušek může zaradovat. Nejlepším střelcem byl Miro Siva, který vstřelil 13 branek.

Sezóna 1990/1991 je ve znamení velkého výprodeje hráčů. Ze sestavy Bohemians mizí i nové opory jako Petr Kouba, Petr Holota, Michal Petrouš, Miroslav Janů, Josef Vinš a Miroslav Siva, což byla v podstatě kostra týmu. Naopak největší posilou je příchod Jana Sanytrníka a Františka Myslivečka. V letním Interpoháru se nedaří a výsledkem je poslední místo ve skupině. Navíc v zimní přestávce onemocní hlavní trenér Ledecký a tak místo něj vede mužstvo dosavadní asistent Josef Hloušek. K tomu se ještě přidávají i majetkové problémy s hřištěm a pomalý úpadek ve vedení klubu. Výsledkem je 13. místo a jistota záchrany přichází až v předposledním kole.

 

Šikovný útočník, Jan Sanytrník, přišel do Bohemians

před sezónou 1990/1991 a v zelenobílém dresu prožil

nejlepší léta své hráčské kariéry.

Dramatický podzim 1991. Hrajeme s favorizovanou Slávií

u Botiče. Nakonec remizujeme s favoritem 1:1.

Na snímku se snaží Pavel Kuka uniknout Litošovi.

 

V zisk osmého místa v další sezóně doufali jen největší optimisté. Práce v klubu se částečně stabilizuje a všichni doufají, že nejhorší období je překonáno. Hráčský kádr přichází posílit navrátilec Tibor Mičinec, ale pro změnu zase dochází k velkým “rošádám“ na trenérské lavičce. Během jarní části soutěže dává výpověď trenér Hloušek a proto mužstvo vedou Zdeněk Hruška a Miloš Beznoska, které však po dvou kolech střídá Jozef Adamec.

Pro novou sezónu 1992/1993 je angažován opět nový trenér, tentokrát Jiří Lopata. Předsedou se stává bývalý sekretář Svoboda, který chce přispět ke zlepšení finanční situace oddílu tak, že klub nebude již tolik závislý na mateřské TJ. Ale úplné osamostatnění je podle něj nevýhodné, protože fotbalový klub by tak ztratil možnost využívat sportovních zařízení jednoty. Tím vznikají první třenice mezi fotbalový klubem a TJ a později i mezi klubovými funkcionáři navzájem.

Bohužel trenéru Lopatovi se nepodaří dosáhnout uspokojivých výsledků, veškerá vina je svalována na něj, a tak je na jaře odvolán. Ale hlavní důvod je podle mě v tom, že ekonomická situace není dobrá a především chybí kvalitní hráči. Pro jarní část tedy na trenérskou lavičku usedá bývalý hráč Petr Packert, který v zimní přestávce nastoupil do funkce manažera. Ale ani on nezabránil baráži o první ligu, kterou museli klokani podstoupit.

Tento ligový ročník byl totiž poslední federální, tedy v rámci České a Slovenské federativní republiky. K 1.1.1993 došlo k rozdělení federace, a tak muselo po skončení ročníku 1992/1993 dojít i k rozdělení ligové soutěže. Na české straně bylo rozhodnuto, že prvních 6 týmů z druhé ligy postupuje automaticky do první (v první lize totiž bylo 6 slovenských týmů) a pokud se některý český tým v první lize umístí na sestupovém místě, bude muset sehrát baráž se sedmým či osmým týmem druhé ligy.

A protože se Bohemians umístili po konci ročníku na sestupovém 15. místě, čekala je baráž se sedmým Jabloncem nad Nisou. Hrálo se pohárovým způsobem na dva zápasy. První utkání v Jablonci skončilo nadějnou remízou 1:1. O setrvání v lize se tak rozhodlo v druhém zápase ve Vršovicích. Zde klokani, před 4 788 diváky, vítězí 2:0 a zachovávají si tak prvoligovou příslušnost i pro další ligový ročník.

Luboš Kučera

Zdeněk Svoboda, jako předseda Bohemians, na tribuně

se ženou a trenérem Bohemky, Petrem Packertem.

Populární “Sanitka“ se raduje z gólu! Jan Sanytrník

obětoval Bohemce mnohé a bavil zaplněné tribuny.

Záchrana v baráži v létě 1993. Pavlík dává gól do sítě

Jablonce a už je hotovo!!! Vzadu se raduje Sanytrník.

Ďolíček na začátku 90-tých let 20. století.

        

 

- zpět -

- úvodní stránka -