• HISTORIE BOHEMIANS •

 

 

V ČESKÉ LIZE, MAJETKOVÉ A FINANČNÍ PROBLÉMY

(1993 - 1999)

 

Do prvního ročníku samostatné české fotbalové ligy vstupují fotbalisté od Botiče z Vršovic pod novým názvem FC BOHEMIANS PRAHA a jako samostatný právní subjekt (s.r.o.), který byl založen firmou Fotbal invest a TJ. Jednateli klubu se stávají Zdeněk Svoboda a Ivan Baťka, sportovním ředitelem pak Dalibor Lacina. Dochází tak k většinovému osamostatnění od TJ, což bylo v minulém roce pro Zdeňka Svobodu nemyslitelné. Zda to byl krok správným směrem ukážou následující roky. Z finančních důvodů je zrušeno “B“ mužstvo, a tak pozitivem je získání stadionu v Ďolíčku do bezplatného nájmu na 70 let a příchod hlavního sponzora společnosti Passerinvest.

To všechno se odráží ve výkonech na hřišti. Navíc trenéra Packerta na jaře střídá Dr. Buzek, ale lepší než 14. místo se slabým kádrem nezíská. To naštěstí k záchraně stačí. K ní velkou měrou přispěl se 7 brankami Robert Neumann.

Na jaře je pak z vedení FC Bohemians Praha vyloučen Zdeněk Svoboda, kterému je dokonce zakázán vstup na stadion. Tento krok je manažerem Lacinou zdůvodněn tím, že Svoboda neustále používá komunistické praktiky a údajně stojí za zpronevěrou finančních prostředků. Jednoznačně se však jedná o mocenský boj ve vedení klubu. Dá se říci, že s nástupem manažera Laciny se nejenom finanční problémy klubu stávají neudržitelnými a klub stojí na hraně bytí a nebytí.

V letní přípravě na sezónu 1994/1995 odmítá Dr. Buzek prodloužit trenérskou smlouvu, a tak musí být nalezena náhrada v osobě Františka Baráta. Asistenty zůstávají Zdeněk Hruška s Andrlíkem, kteří tuto funkci vykonávají již od roku 1992. V lize se mužstvu nedaří. Nepomáhá ani příchod dvou zahraničních hráčů. Ruský záložník Borodin ani ukrajinský útoční Dvirnik se neprosazují podle představ, a tak jediným, kdo podává kvalitní výkony, se stává “veterán“ Karel Jarolím. Stále klesající výkonnost a nedobrá atmosféra v klubu vrcholí. Opět dochází ke změně trenéra. V zápase na hřišti Viktorie Žižkov klub vede dokonce manažer Lacina. Nakonec pomocnou ruku podává, bývalý hráč Svatopluk Bouška a ujímá se trenérského vedení mužstva. Velké změny probíhají i v hráčském kádru a tak není divu, že se po 22 letech pobytu v nejvyšší soutěži klub propadá o soutěž níž. A opět přichází v době výročí (90 let), jako už dvakrát v předchozích kulatinách klubu, a to v letech 1935 a 1955.

V nové druholigové sezóně je v plánu okamžitý návrat zpět do nejvyšší soutěže. Po špatných výsledcích na hřišti, dalších změnách trenérů (Lacina - Zd. Hruška - Hloušek) a nevídané obměně hráčů v klubu, obsadí nakonec klokani v konečné tabulce nepostupové místo. Návrat do 1. ligy se však podařil. Prvoligový Cheb totiž neměl finanční prostředky na zajištění prvoligové soutěže a tudíž se odhlásil. Uvolněné místo bylo nabídnuto třetímu v pořadí druholigové tabulky Tatranu Poštorná, ale i tento klub nabídku na postup odmítl, a tak na řadě byli čtvrtí Bohemians, kteří nabídku přijali.

Jak byl tento krok unáhlený ukázala, znovu tedy již prvoligová, sezóna 1996/1997. Vedení stále pokračovalo ve velkých změnách v hráčském kádru. U Botiče obléklo zelenobílý dres během této sezóny  nevídaných 42 hráčů, což by mohlo patřit k neradostným ligovým rekordům. Jediné pozitivum této sezóny, které se v klubu událo, byl příchod trenérské dvojice Petržela - Borovička. Vedení si od této dvojice slibovalo záchranu, ale ta byla naprosto nereálná. Vlastimilu Petrželovi a Vladimíru Borovičkovi tak zbylo jediné. A to od základu přebudovat celé mužstvo. To samozřejmě vyžadovalo čas, a toho se v druhé lize, kam Bohemians “s přehledem“ sestoupili, našlo dost.

 

V utkání se Spartou se Dalibor Slezák prosadil ve

vzdušném souboji s Tomášem Řepkou.

Jaroslav Kamenický zastavuje útočnou akci slávisty Váchy. Přihlíží Marek Nikl.

Dalibor Slezák v jednom z mnoha soubojů.

Úspěšné trenérské duo: Vlastimil Petržela a bývalý hráč

klokanů Vladimír Borovička.

 

V této sezóně na sebe klokani výrazně upozornili ještě dvěma momenty. Ale ani jeden by si klub za rámeček nedal. Prvním bylo nedostavení se hráčů Výravského a Veltruského na dopingovou zkoušku po utkání v Teplicích v druhém ligovém kole. Disciplinární komise ČMFS potrestala hráče a funkcionáře zastavením činnosti a klub finanční pokutou 300 tisíc Kč. V druhé situaci se tentokrát vyznamenali skalní “fanoušci“. Při zápase na domácím hřišti s Jabloncem je dělbuchem trefen hostující brankář Zdeněk Jánoš. A klub opět putuje před “disciplinárku“. Uzavření domácího hřiště na dvě ligová utkání, s nutností sehrát tyto zápasy 100 km od Prahy, a pokuta 100 tisíc Kč je trestem od disciplinární komise. Oba zápasy jsou sehrány v Děčíně s nulovým bodovým ziskem.

Do sezóny 1997/1998 nastupují Bohemians s cílem především stabilizovat kádr a řádně si otestovat a připravit mladé hráče. Postup za každou cenu není hlavním úkolem. Z klubu odchází neúspěšný manažer Lacina, který za dobu svého působení v klubu mnoho dobrého nevykonal. V mužstvu dochází k hráčským změnám, což je v souladu s Petrželovou koncepcí. Nejvíce diskutovaným přestupem je odchod Tomáše Kuchaře do Slavie. Po podzimní části jsou klokani překvapivě na druhém místě, ale na jaře mladíci v  kádru trochu zaváhali. Výsledkem je nepostupové třetí místo. I to je však, vzhledem k přestavbě kádru, bráno jako uspokojivé umístění. Myslím si, že postup by v této době byl kontraproduktivní a klub by opět sestoupil, neboť hráči ještě neměli dostatek zkušeností na působení v první lize.

Ke změně dochází ve vlastnictví klubu. Jednatelem se stává Pavel Švarc, který již v minulé sezóně klub finančně podporoval. Mezi ním a bývalým komunistickým funkcionářem Vasilem Mohoritou dochází ke sporu, komu klub vlastně patří. Po mediálních a právnických rozepřích se majitelem klubu stává Pavel Švarc.

Pro nový druholigový ročník 1998/1999 je hráčský kádr, pod vedení Petržely, Borovičky a nově i Panenky, stabilizovanější a může se pokusit o návrat do nejvyšší soutěže. Dlouhodobější práce se stabilním kádrem se projevuje a klokani nemají v lize mnoho rovnocenných soupeřů. Brankář Blažek, hráči Petrouš, Matuszny, Novák, Obermajer, Flachbart, Mareš, Šenkeřík či Nikl se stávají oporami a je o ně zájem nejenom u nás, ale i v zahraničí. Důkazem toho je odchod vynikajícího Marka Nikla do německého Norimberku. To bylo naštěstí pouze jediné oslabení kádru, a tak se můžou hráči spolu s fanoušky opět radovat z postupu do první ligy. O suverenitě klokanů, společně s Českými Budějovicemi, vypovídá to, že o postupu je rozhodnuto už po dvacátém osmém kole.

 

Jiří Novák se snaží probít ke karvinské brance…

Bojovník Marek Nikl si užívá okamžiky po vstřeleném gólu.

Kamil Matuszny v akrobatické pozici bojuje o míč.

Přihlížejícím hráčem v zelenobílém dresu je Pavel Vašíček.

Slezák se raduje z gólu společně s Návratem a Vašíčkem.

 

V zákulisí se ale opět dějí věci. Tělovýchovná jednota, která vlastní stadion ve vršovickém Ďolíčku, se rozhodla, že stadion i s pozemky vloží do nově založené společnosti Bohemians Real, a. s. V čele této společnosti jsou bývalí funkcionáři fotbalového klubu. Především se jedná o dřívějšího manažera Dalibora Lacinu. Přestože klokani mají mít stadion bezplatně pronajatý na 70 let, společnost Bohemians Real, a. s. chce stadion využívat pro obchodní akce nebo koncerty, změnit nájemní smlouvu, reklamní podmínky apod. S tím samozřejmě vedení oddílu nesouhlasí a dočasně dokonce uvažuje o přestěhování fotbalového klubu na Strahov. Nakonec však zůstává vše tak jak doposud a klub se z tradičních Vršovic stěhovat nemusí. Tento spor vypovídá o vztazích mezi fotbalovým klubem a tělovýchovnou jednotou, které nejsou již delší dobu ideální.

V důsledku tohoto sporu dochází ke změně názvu a organizační formy klubu. Z FC Bohemians s. r. o. se stávají BOHEMIANS PRAHA a.s., a po vstupu generálního sponzora, životní pojišťovny Commercial Union, CU BOHEMIANS PRAHA, a.s. Vyjasnění majetkových poměrů, vstup hlavního sponzora a suverénní postup z druhé ligy, dávají naději, že se fotbal ve Vršovicích dostává zpět na správnou kolej.

Luboš Kučera

V Ďolíčku působil i jeden z nejlepších českých gólmanů

Jaromír Blažek.

Rok 1999 - hráči s fanoušky slaví návrat klokanů do 1. ligy!

        

 

- zpět -

- úvodní stránka -