• HISTORIE BOHEMIANS •

 

 

KRIZE VRCHOLÍ, FANOUŠCI ZACHRÁNILI KLUB!

(1999 - 2005)

 

V přípravě na sezónu 1999/2000 si BOHEMIANS PRAHA zajeli k několika přípravným zápasům do Francie. Proti tamním prvoligovým celkům se dařilo, když zelenobílí prohráli pouze s Tolouse. Trenér Petržela, vyznávající především běhavý fotbal s velkou bojovností, ordinoval hráčům velké tréninkové dávky, což se odrazilo v podzimní části sezóny. V této době byli Bohemians štikou ligy a po podzimu skončili překvapivě na čtvrtém místě tabulky. Dobré výsledky a výkony hráčů přinášeli velký zájem ostatních klubů o jejich služby. Talentovaného Flachbarta si ještě v průběhu podzimu koupila Sparta, kam v zimě zamířil i brankář Blažek.

Bohužel na podzim se odehrála velice nepříjemná událost, která se dodnes nepodařila vyšetřit. V Michelském lese byl totiž nalezen mrtev, zprvu pohřešovaný, sekretář klubu a bývalý hráč Jan Sanytrník, kterého našel náhodný chodec probodnutého kuchyňským nožem. Nejen pro klubové příznivce vyvolala tato zpráva šok. A když se jí dozvěděl trenér Petržela, musel strávit noc na jednotce intenzivní péči v nemocnici na Bulovce.

Díky odchodům se jarní část ligy tolik nevydařila. Brankáře Blažka nahradil slovenský reprezentant Kamil Čontofalský, přišel i další Slovák Karol Kisel, ale výsledky byly o něco horší. Přesto je konečné sedmé místo velice pěkným výsledkem.

 

Libor Janáček bojuje o míč se slávistou Luďkem Zelenkou.

Velký “srdcař“ Michal Petrouš se zdraví s fanoušky.

Bojovník a kapitán Bohemky Jirka Novák.

Marcel Melecký, Karol Kisel a brankář Kamil Čontofalský.

Radost po vítězství… zleva: Michal Valenta, Zdeněk Šenkeřík a Radek Šírl.

 

V další sezóně 2000/2001 bylo cílem umístění v klidném středu tabulky, ale po minulém úspěšném ročníku si přáli fanoušci i lepší. Letní přípravu opět zpestřil zájezd do Francie, kde se ale tentokrát příliš nedařilo. Do kádru přibyl z Velimi Lukáš Hartig. Jak se později ukázalo, jeho nákup, byl velice dobrým rozhodnutím vršovického vedení. Po polovině sezóny se Bohemians umísťují na 9. místě, ale v zápasech podávají nevyrovnané výkony. Například na domácím hřišti porážejí Spartu 4:2, ale hned v následujícím kole prohrávají na hřišti Jablonce 3:0. Silnou zbraní hráčů byla jejich fyzická kondice, o čemž svědčí to, že o svých vítězstvích rozhodovala hlavně v druhém poločase. Na jaře se na domácím hřišti vcelku dařilo, ale venku to bylo zcela opačné. Ve všech zápasech jarní části hraných na hřišti soupeřů se hráči Bohemians zmohli na vstřelení jediné branky! Celkové 9. místo odpovídalo kvalitě hráčů a úrovni předváděné hry.

Sezóna 2001/2002 patří v posledních letech k nejúspěšnějším. V letní přípravě se opět jelo na zájezd do Francie, kde hráči, díky několika úspěšným výsledkům se silnými soupeři, nabrali sebevědomí a vyhlášené tréninkové dávky trenéra Petržely posílili kondici. Proto se trenér nebál před sezónou mluvit šanci hrát v horní polovině tabulky. Velkou ztrátou tak byl pouze odchod útočníka Šírla do Sparty. O jeho spoluhráče Mareše, Hartiga, Kisela nebo Horáka byl také velký zájem, ale hráčský výprodej se zatím nekonal. Po podzimu obsadil tým neskutečné třetí místo, které přineslo 11 podzimních výher. Ale jako poněkolikáté dochází v zimní přestávce k několika přestupům. Sportovní manažer Petržela, tuto funkci vykonává společně s trenérskou, prodává do Sparty Lukáše Hartiga, Pavla Mareše i Martina Horáka a tím se rozpadá celá základní osa úspěšného týmu.

 

Pavel Mareš obchází hráče Sparty Praha, Libora Sionka

v pražském derby hraném v Ďolíčku, které klokani

po skvělém výkonu vyhráli 4:2.

Děkovačka hráčů s fanoušky, vždy patřila mezi

pozápasové rituály“ v Ďolíčku.  Na snímku se s

fanoušky zdraví Čontofalský, Horák a Kulig.

Lukáš Hartig posílil útočnou vozbu klokanů z třetiligové

Velimi, později se probojoval až do české reprezentace.

A jdeme na to…zleva: Lukáš Hartig, brankář Peter Holec,

maskot klokan  a Michal Petrouš.

To byla bitva! Ligové klání Bohemians - Viktoria Žižkov v březnu 2002 vyhráli klokani 3:2.

 

A jarní část ligy tomu odpovídá. V průběhu jara se Petržela vzdává trenérské funkce a vykonává pouze činnost manažera, až nakonec odchází z klubu úplně. Mužstvo tak přebírají dosavadní asistenti Borovička s Panenkou. Ale výsledky se nedostavují, což není překvapení. Pouze díky vynikajícímu podzimu se klokani udrží na skvělém čtvrtém místě. To by dokonce zaručovalo účast v evropských pohárech, ale díky vítězství Slavie v domácím poháru, se na klokany nedostane. Brankář Kamil Čontofalský je vyhlášen nejlepším cizincem ligy.

V další sezóně 2002/2003 je vše naopak. Opět dochází k velké hráčské obměně a k nedobré atmosféře přispívají, již tradiční, problémy v zákulisí klubu. Vlastníkem klubu se stává podnikatel Vejsada, ale ani ten nedokáže klubu pomoci k oddlužení a stabilizaci. Spíše naopak. Utržené peníze z velkých přestupů v minulé sezóně se rozplynuli v neprůhledném financování a po odcházejících hráčích zůstaly v klubu jen vzpomínky. Trenér Borovička tak může s průměrnými hráči a finančními problémy doufat pouze v záchranu klubu v soutěži. Nelze se tedy divit, že na konci sezóny čeká další sestup. Sice k záchraně stačilo získat pouhé dva body navíc, ale 47 obdržených branek se výraznou měrou podepsalo na sestupu.

Druholigový ročník 2003/2004 je z hlediska výsledkového vcelku podařený. Po několika úvodních kolech jsou klokani dokonce v čele tabulky, ale i tak si o postupu mohou hráči a fanoušci nechat jen zdát. A to opět především z ekonomických důvodů. V dalším průběhu soutěže se již tolik nedaří a nakonec Bohemians končí za postupujícími týmy Drnovic a Mladé Boleslavi. Dluhy se šplhají do závratných výšin a překračují částku třiceti milionu korun. Vzhledem k tomu visí nad dalším účinkováním v druhé lize otazník a klub stojí na samé hranici přežití. Navíc se opět přidávají potíže s domácím hřištěm, respektive jeho pronájmem od TJ.

 

Góóól…“valná hromada“ v podání šťastných hráčů.

Slávista Pavel Kuka v souboji s klokanem Liborem Balážem.

Martin Třasák bojuje o míč se zlínským hráčem v jednom z domácích utkání. Přihlíží Libor Janáček.

“Letec“ a kapitán klokanů Libor Janáček.

Tahle vidí fanoušci své hráče nejraději…při oslavě gólu!!!

Pozápasová klokaní děkovačka před kotlem.

 

Po perném létě se v další sezóně druholigové soutěže klub z Vršovic nakonec objevuje. Bohemians sice licenci potřebnou k účasti v soutěži získali, ale to nic neměnilo na tom, že se klub topil v dluzích. Kvůli nevyřízeným závazkům vůči bývalým zaměstnancům a nesplacených částek za přestupy či hostování z jiných týmů, mají Bohemians pozastaveny veškeré přestupy. Přesto mají po podzimní části klokani na kontě velmi průměrných dvanáct bodů, ale v části jarní už k tomuto součtu nepřidají ani jeden.

V předtuše konce klubu uspořádají fanoušci na zimním turnaji Tipsport Cup v Horních Počernicích “pohřeb“, kde se symbolicky rozloučí se svým oblíbeným klubem. Vlajky a rukávy fanoušků zdobí černá stuha a nakonec tomu odpovídá i výsledek. Prohra 0:5 se Slavií se nadlouho stala posledním výsledkem zelenobílých.

FC Bohemians a. s. jsou totiž ze soutěže vyloučeni a jejich výsledky anulovány!!!

Jak k tomu došlo? V podzimní části stále narůstají dluhy klubu vůči věřitelům, až nakonec překročí hranici čtyřiceti milionů. Bohemians dluží kde můžou. Navíc opět dochází k neprůhledným změnám majitelů. Licenční komise po několika odloženích nakonec definitivně odebírá Bohemians profesionální licenci, která je nutná pro účinkování v druholigové soutěži. Tím pádem klub nemůže dohrát jarní část a je ze soutěže vyloučen. Dalším nevyhnutelným krokem se stává uvalení konkursu na klub. Navíc grémium klubů druhé ligy schválilo za narušení soutěže pokutu tři miliony korun, kterou by museli Bohemians, nebo jejich přímý nástupce, zaplatit svazu, pokud by chtěl od ročníku 2005 - 2006 startovat v ČFL, třetí nejvyšší soutěži.

Osud klubu však nenechal chladným fanoušky a příznivce. Hned po uvalení konkursu vznikla aktivita SOS Klokan, na kterou 23. března 2005 navázalo nově vznikající DRUŽSTVO FANOUŠKŮ BOHEMIANS. To si dalo za cíl klub zachránit, najít spolehlivého partnera a pokud možno ho přihlásit do příštího ročníku třetí ligy. Autory tohoto projektu byli Antonín Jelínek, Jiří Dientsbier, Milan Šimáček a Antonín Panenka. Členem se mohl stát každý, kdo do jednoho roku od vstupu do družstva, splatí členský příspěvek 1000 Kč. Ohlas byl obrovský. Do družstva vstupovali známé osobnosti, politici, bývalí hráči Bohemky, ale samozřejmě především fanoušci. A to nejen od nás, ale i ze zemí jako jsou např. Venezuela, USA, Austrálie, Anglie či Rakousko. Nakonec do družstva vstoupilo přes 1 600 z nich a sbírkou shromáždili téměř třímilionovou částku!

Družstvo fanoušků by však samo na záchranu nestačilo. Do hry tak vstoupila společnost AFK Vršovice, a.s., později Bohemians 1905, založená také za účelem záchrany klubu. Ta uzavřela se správcem konkursní podstaty FC Bohemians Praha, a. s. Ing. Vladimírem Humlem nejen smlouvu o koupi a převodu členských práv a povinností ve vztahu k ČMFS, ale i o převodu historického majetku majícího symbolický význam z pohledu FC Bohemians Praha. Tu poté spolu s projektem na zachování a udržení činnosti klubu předložila ČMFS. Výkonný výbor svazu tyto záměry schválil určí tento subjekt nástupcem bývalých Bohemians a přidělí mu místo v ČFL.

Zároveň však došlo ke sporu o název a logo Bohemians. TJ, která vlastní tyto atributy, jej na sezónu 2005 - 2006 pronajala klubu FC Střížkov, působícího v ČFL. Tím by došlo k situace, že by se v soutěži objevili dva kluby stejného názvu. ČMFS sice stojí na straně vršovické “Bohemky“, ale klub ze Střížkova si soudní cestou vymohl právo používat tradiční název i logo. Nakonec se situace vyřešila tím, že klub z Vršovic si změnil jméno na Bohemians 1905. Novým ředitelem klubu se stal Jiří Steinbroch a cíl který si vedení klubu stanovilo, bylo návrat do nejvyšší soutěže do roku 2010…

Pod názvem BOHEMIANS 1905 a po zaplacení pokuty vstoupili klokani do třetiligové soutěže ČFL 2005/2006 s úplně novým hráčským i realizačním týmem, ale s velikou chutí v co možná nejkratším čase navázat na úspěchy slavných předchůdců… Na první utkání „znovuzrozené“ Bohemky s béčkem Slávie hrané dne 7.5.2005, jich přišlo více něž 7 000! A přes porážku 0:1 připravili zelenobílým barvám nevídanou atmosféru.

Bohemka tak přežila své nejhorší období v historii klubu…

Luboš Kučera, Radek Vích (rvi)

 

Na zimním turnaji Tipsport Cupu v Horních Počernicích,

uspořádali fanoušci “pohřeb“, kde se symbolicky rozloučili

 se svým oblíbeným klubem a velký dres s klokanem

ozdobili černou stuhou…

 

Autory projektu DFB byli (zleva) Jiří Dientsbier ml.,

Antonín Jelínek, Antonín Panenka a Milan Šimáček.

Klokani nastupují k prvnímu utkání “znovuzrozené“

Bohemky s béčkem Slávie hraném dne 7.5.2005 v Ďolíčku.

Fanoušci předávají šek vedení klubu, zleva Michal Holas,

Jiří Dienstbier ml., Martin Bílek, Martin Slavík

a ředitel Bohemians 1905 Jiří Steinbroch.

Tým Bohemians 1905 před utkáním s “B“ Slávie v ČFL.

Stoji zleva: Slezák, Kolář, Freisler, Rosický Jiří, Strnad,

Lukáš, Škoda, dole zleva: Jiroušek, Svozil, Malý a Růžička.

        

 

- zpět -

- úvodní stránka -