• HISTORIE BOHEMIANS •

 

 

ČFL…CO ROK, TO POSTUP…NÁVRAT DO I. LIGY!!!

(2005 - 2007)

 

Ročník 2005/2006 odehrál tým BOHEMIANS 1905 v třetiligové soutěži ČFL. Počáteční výsledky sice neodpovídají představám příznivců a mužstvo se prosazuje spíše bojovností, než sehraností (do prvních soutěžních zápasů vstoupí pouhých pár týdnů po prvních trénincích), ale věrní fanoušci svou Bohemku neopouštějí. Do Ďolíčku chodí ve třetí lize v průměru více než 5 000 diváků! Tuto návštěvnost klokanům závidí kdejaký prvoligový klub. Fanoušci vždy vytvářejí hráčům fantastickou a pekelnou atmosféru. Mnoho fanoušků jezdí za týmem i na venkovní utkání a vytvářejí jim prakticky domácí prostředí. Mužstvo se postupně sehrává, přicházejí posily, výsledky se zlepšují. První vítězství však přijde až ve 4. kole, kdy klokani doma poráží 1:0 Čáslav a druhé dokonce až v 8. kole, kdy klokani doma deklasovali FC Chomutov 6:0. Bohemka se pomalu, ale jistě sune k horním příčkám tabulky. Vzhledem k tomu, že se v průběhu soutěže formoval úplně nový tým a klub pomalu zase nabírá dech, je nakonec konečné 4. místo pěkné.

Přestože se na hřišti klokanům druhou ligu vybojovat nepodařilo, tak přesto od příštího ročníku 2006 -2007 hraje Bohemka II. fotbalovou ligu! A to díky tomu, že se vedení vršovického klubu dohodlo s představiteli druholigového fotbalového klubu SC Xaverov Horní Počernice o odkoupení licence na II. ligu, kterou mužstvo Xaverova již nemohlo z ekonomických důvodů hrát. Převod licence následně schválil výkonný výbor ČMFS a vršovický celek se tak mohl vrátit do soutěže, kterou opustil na jaře roku 2005 z ekonomických důvodů.

Samotná sezóna 2006/2007 ve II. fotbalové lize nezačala pro Bohemku vůbec dobře. Mužstvu se nedaří a po 9. kole je Bohemka až na 15. místě s pouhými šesti body. Dne 8.10.2006 však Bohemka doma vydře vítězství nad Olomoucí B 1:0, kdy tímto vítězstvím “nastartovala“ fantastickou sérii 18 zápasů bez porážky, kdy 15 zápasů vyhrála a pouze 3x remizovala!!! Tato série rázem vynáší klokany ze “sestupových vod“ do hry o postup do I. ligy!

V lednu 2007 se v pražské O2 aréně uskutečnil první ročník halového turnaje pod názvem “Víkend šampionů“, které se zúčastnilo 8 zejména prvoligových mužstev, včetně Sparty a Slávie. Druholigová Bohemka byla pořadateli na turnaj pozvána zejména díky skvělým fanoušků. A fanoušci zelenobílých nezklamali a vytvořili v hale fantastickou atmosféru. Klokani nakonec nedominovali jen v hledišti, ale i na hřišti a celý turnaj vyhráli!

 

První kapitán “znovuzrozené“ Bohemky, Tomáš Freisler.

Vítězství druholigových klokanů na prvním ročníku

halového turnaje “Víkend šampionů“ v zimě 2007 bylo

nečekané, ale zasloužené! Klokani ovládli O2 arénu.

 

Dne 12.4.2007 také proběhla ve vršovickém Ďolíčku tisková konference, kde bylo sděleno, že fotbalový klub Bohemians 1905 změnil akcionářskou strukturu, kdy do akciové společnosti vstoupila finanční skupina CTY Group a.s., která zároveň získala i stadion ve vršovickém Ďolíčku, kdy odkoupila 100% akcií společnosti Bohemians Real, která stadion vlastnila doposud. „Po více než třinácti letech je stadion znovu spojen s klubem. Pro Bohemku je to nový milník v novodobé historii a pro fanoušky je to nejdůležitější informace. Když jsme před dvěma lety pomáhali Bohemku zachránit, toto byl náš sen. A teď se nám splnil“, prohlásil předseda Družstva fanoušků Bohemians Antonín Jelínek. Finanční skupina CTY GROUP a.s. získala více než 51 % akcií klubu. V akciové společnosti má nadále výrazné zastoupení občanské sdružení CU Bohemians, které provozuje mládežnický fotbal a Družstvo fanoušků Bohemians. S příchodem nového vlastníka se populární klub finančně stabilizoval. Základní jmění klubu jsme společně s ostatními akcionáři navýšili z 2,1 na 10,08 milionu korun.

Na poslední utkání chodí do Ďolíčku velké množství fanoušků, kdy na každý domácí zápas chodí přes 8 000 diváků, kteří vytvářejí na české fotbalové poměry nevídanou atmosféru - fandí celý stadion! Bohemka se stává druhým nejnavštěvovanějším fotbalovým klubem u nás, hned po Spartě! Mnoho fandů jezdí i na venkovní zápasy. Asi neslavnější výjezd fandů se uskutečnil dne 18.2.2007, kdy na přátelský zápas do Rakouska s týmem Red Bull Salzburg přijelo asi 1 200 fanoušků Bohemky! Fandové také zorganizovali spolu s vedením klubu i slavné „Pochody pro Bohemku!“ a to první dne 1.10.2005 před zápasem s FC Střížkov (který se v té době s názvem klubu FC Bohemians Praha “hrdě“ hlásil k tomu, že je nástupcem slavné vršovické Bohemky!), kdy dali fanoušci svou účastí na téhle akci jasně najevo, co si myslí o tom, že klub ze severního okraje Prahy začal používat tradiční název, který patří už skoro osm desetiletí do Vršovic. Tohoto pochodu na Strahov, kde se zápas hrál, se zúčastnilo kolem tisíce lidí! Zápas skončil remízou 1:1. Druhý “uskutečněný“ pochod věnovali fanoušci stadionu Bohemky, jelikož se v té době začalo hodně mluvit o tom, že by měla Bohemka jednou hrát na nově budovaném stadionu Slavie v Edenu. Fanoušci Bohemky se tímto pochodem rozhodli vyjádřit podporu myšlence setrvání v Ďolíčku. Pochod se konal dne 12.11.2006 před zápasem s Viktorií Žižkov, který skončil 1:1. I tohoto pochodu, který vedl z Vršovic na Žižkov, se zúčastnili stovky fandů. Dalším “perličkou“ tohoto dne bylo to, že vedení Bohemky rozhodlo, že na zápas na Žižkov pojede celý tým starodávnou tramvají, což se nakonec stalo! Tyto “akce“ byly díky mediím velkou reklamou pro Bohemku jako takovou.

 

Na trávníku pózuje trojice: Martin Frelich generální ředitel CTY GROUP a člen představenstva Bohemians 1905 a.s.), Antonín Panenka (prezident Bohemians 1905) a Dariusz Jakubowicz (generální ředitel Barvy a Laky Hostivař a.s. a předseda dozorčí rady Bohemians 1905 a.s.)

Absurdní situace nastala v utkání se Střížkovem. Bývalí spoluhráči, střížkovský Obermajer (vlevo) a vršovický

Slezák, měli na sobě oba dresy s klokanem na dresu.

I toto se může stát v českém fotbalu!!!

Zelenobílá radost z gólu je vždy veliká!!!

Na Žižkov s místní Viktorkou jeli klokani starodávnou

tramvají. Několik stovek fanoušků zelenobílých se vydalo

na Žižkov z Ďolíčku pěšky.

Fanoušci v Ďolíčku dali jasně najevo co si myslí o

střížkovském klubu a jeho „hraní“ si na tu pravou Bohemku.

Fanynky klokanů jsou ty nejhezčí ze všech!!!

 

Ve 28. kole Bohemka nečekaně prohrává na domácím hřišti s Baníkem Sokolov 0:1 a komplikuje si tak postup do I. ligy. Bohemians prohráli poprvé po 239 dnech! K předposlednímu utkání cestuje Bohemka na Hanou, kde v pondělí dne 11.6.2007 před kamerami ČT, sehraje rozhodující zápas s přímým soupeřem o postup do I. ligy, mužstvem HFK Olomouc, před kterým je na druhém-postupovém místě o jeden jediný bod. Na Moravu přijíždí z celé republiky přes tisíc fanoušků Bohemky, kdy jen z Prahy bylo klubem vypraveno 14 autobusů! Fanoušci opět vytvářejí neskutečnou, fantastickou atmosféru! Veledůležitý zápas klokani zvládli na jedničku a po vítězství 3:1 propukly na hřišti mohutné oslavy postupu do I. ligy!!! Oslavy pokračují večer v Ďolíčku, kde spolu s hráči slaví tisíce šťastných fanoušků! BOHEMKA JE ZASE PRVOLIGOVÁ!!! Je až neskutečné, co se podařilo na Bohemce za poslední 3 roky dokázat…ze “smrtelného lože“ se během tří let probojovat do I. ligy, to je prostě “zelenobílá pohádka“!!! Velké dík patří celému vedení klubu, zvláště jeho řediteli Jiřímu Steinbrochovi a trenéru a řediteli v jedné osobě Zbyňku Bustovi.

V posledním 30. kole hostí Bohemka již “spolupostupující“ tým do I. ligy FK Viktorii Žižkov a na oslavu obou postupujících mužstev přijde do Ďolíčku neskutečných 9 648 diváků! Zápas vyhrála Bohemka 4:1 a po utkání zaplavují hřiště tisíce fanoušků a začínají skvělé oslavy postupu do I. ligy…

 

Radek Sňozík a Tomáš Kulvajt (vzadu bez dresu) se radují s fanoušky po vítězném utkání s HFK Olomouc

z postupu do I. ligy!!!

Radek Sňozík “velel“ oslavám postupu do I. ligy ve

vršovickém Ďolíčku. Ten večer se ve Vršovicích nespalo.

Přes 2 000 fanoušků slavilo s hráči postup do I. ligy.

Návrat Bohemky do 1. ligy slavili

opravdu všichni klokani …!!! :))

Naplněný kotel přivítal hráče hustou záplavou konfet

(před utkáním s Viktorií Žižkov dne 16.6.2007)…

…Bálek dává v úplném konci utkání s Viktorií Žižkov

gól na 4:1 a oslavy postupu začínají…

…hráči slaví s fanoušky postup do I. ligy…

…nejlepší hráč sezóny 2006/2007 Dalibor Slezák byl

dekorován primátorem hl. m. Prahy Pavlem Bémem

…odstupující ředitel klubu Jiří Steinbroch děkuje

fanouškům za podporu. JIRKO DÍKY!!!

 

Znovuzrození Bohemky, aneb “zelenobílá pohádka“ :

 

květen 2003 - sestup z první ligy

1. února 2005 - na Bohemians byl vyhlášen konkurs, klub nedokončil druholigovou sezonu.

24. března 2005 - založeno Družstvo fanoušků Bohemians. Jeho členové uspořádali finanční sbírku na obnovu klubu. Nástupnický subjekt Bohemians 1905 pak podal přihlášku do ČFL.

7. srpna 2005 - první třetiligový zápas proti béčku Slavie přilákal na tribuny v Ďolíčku 7344 diváků.

6. června 2006 - vršovický klub odkoupil od Xaverova licenci pro druhou ligu.

11. června 2007 - Bohemians si vybojovali návrat zpět mezi elitu českého fotbalu…!!!

 

Radek Vích (rvi)

Radost z gólu v zaplněném Ďolíčku!

        

 

- zpět -

- úvodní stránka -