• HISTORIE BOHEMIANS •

 

 

SEZÓNA 2007/2008 - 1. liga

 

Zrekonstruovaný Ďolíček - obnovení umělého osvětlení na stadiónu - návrat Marka Nikla - nový ředitel klubu - neúspěšný boj o záchranu v 1. lize…

 

Fotbalový klub BOHEMIANS 1905 se opět vrátil tam, kam historicky patří, do 1. ligy!!! Během léta se na Bohemce událo spoustu věcí. Stadión prošel rozsáhlou rekonstrukcí, kdy ruku k dílu přidali nejen fanoušci, ale i hráči a realizační tým. I to svědčí o jedinečnosti našeho klubu! Cílem trenéra Busty do nové sezóny bylo předvádět fotbal, který bude bavit diváky a prvotním cílem byla záchrana v nejvyšší soutěži. Klokany před startem sezóny posílili: zkušený obránce Michal Šmarda, který přišel z Hradce Králové, univerzál Vít Turtenwald, který přišel z Trnavy a záložník Petr Kunášek, který přišel z Čáslavi.

Prvoligovou sezónu začala Bohemka 5.8.2007 v Ďolíčku a to utkáním s favorizovaným Baníkem Ostrava. Ve Vršovicích se na ligu těšili jako málokde, na stadion dorazili tisíce nadšených diváků. Lidé se dívali ze střech, z oken okolních domů, i škvírami v oplocení stadionu. Bohemka nakonec po důstojném výkonu prohrála 0:2. Prvoligovou sezónu zahájila Bohemka v této sestavě: Sňozík - Marek, Rada, Lukáš, Šmarda - Kunášek, Slezák, Hašek, Rychlík - Bartek, Bálek. Ve 2. a 3. kole uhráli klokani dvě bezbrankové remízy a to v Liberci a doma s Olomoucí. Hráči Bohemians tak stále čekali na první gól po návratu do nejvyšší soutěže. Ten se nepodařilo vstřelil ani ve 4. kole v Plzni, kde zelenobílí prohráli 0:2. Po 4. kole tak byla Bohemka na 15. místě, s pouhými dvěma body a skórem 0:4. Střeleckou impotenci klokanů, se vedení klubu snažilo vyřešit tím, že angažovalo dva útočníky a to „navrátilce“ Michala Polodnu a nadějného vysokého útočníka Michala Ordoše, který přišel z Mladé Boleslavi. Tento tah přinesl kýžené ovoce a v 5. kole v pražském derby prvoligových nováčků s Viktorií Žižkov, hraném dne 3.9.2007 v Ďolíčku, dala Bohemka první prvoligový gól a to hráč Turtenwald. Derby nakonec skončilo 2:2. V následujícím zápase uhrála Bohemka opět bezbrankovou remízu v Jablonci. Před domácím utkáním se Slávií Praha, získali klokani do svých řad výraznou hráčskou posilu, kdy se z německého Norimberku vrátil Marek Nikl! „Touhu vrátit se jsme měl vždycky. Teď nastala vhodná příležitost. Okamžitě jsem kývl“, prohlásil odchovance vršovického klubu. Snad i příchod Nikla přispěl k tomu, že se Bohemka dočkala první ligové výhry po návratu do nejvyšší soutěže, kdy ve vršovickém derby porazila v 7. kole Slavii 2:0 a to díky brankám Škody a Kunáška. Klokani tak ukončili čekání na tříbodový ligový zisk, kterého se naposledy dočkali v květnu roku 2003. Zápas se hrál před skvělou diváckou kulisou a přestože příliš šancí k vidění nebylo, diváky břitká bitva nudit nemohla.

 

Na jaře roku 2007 proběhla největší rekonstrukce stadionu za posledních třicet let!

Ďolíček září novotou a je připraven na prvoligové boje…

Polodna se probíjí k brance…doma se Žižkovem.

První trénink Marka Nikla po návratu do Bohemky.

 

Poté však přišly 3 prohry v řadě a to v Mladé Boleslavi 0:2, doma z Českými Budějovicemi 0:2 a na Kladně 1:2. Po 10. kole se tak Bohemka nacházela na posledním místě tabulky. Další významnou událostí podzimu byl příchod všem fanouškům známého Lukáše Přibyla na post ředitele klubu. Ředitelem klubu se tak stal dlouholetý fanoušek Bohemky. Dalšího prvoligového vítězství se klokani dočkali až 28.10.2007, kdy doma v 11. kole porazili 1:0 Most. Ve 4. kole poháru ČMFS prohrála Bohemka na Spartě 0:2 a byla z poháru vyřazena. V lize následně přišly další porážky v řadě a to celkem čtyři, kdy Bohemka prohrála v Brně 0:2, na Spartě 1:3, doma se Zlínem 1:2 a v Teplicích 0:2. V předehrávaném jarním 16. kole zelenobílí doma dne 9.12.2007 vydřeli vítězství nad Libercem 1:0. Fotbalový podzim tak skončil a Bohemka byla po polovině ligy na nelichotivém posledním místě s pouhými 10-ti body a skórem 8:21…

Významnou zimní událostí bylo to, že Ďolíček dostal opět umělé osvětlení a tak se po dlouhých letech mohl hrát na Bohemce fotbal pod „světly“! Vyprodaný Ďolíček dává večer fotbalu úplně jinou - jedinečnou atmosféru!

 

Legenda Bohemians Jirka Sloup slavnostně křtí

nové osvětlení Ďolíčku (24.2.2008, před zápasem s Plzní).

Po dlouhých letech stadión Bohemians opět svítí!!!

2 x hvězda klokanů, Marek Nikl…s kotlem v zádech…

…a při děkovačce.

 

Zimními posilami jsou: navrátilec, záložník Pavel Hašek, který se vrátil z Teplic, na hostování přišli obránce Martin Knakal (z Olomouce), brankář Lukáš Zich (ze Sparty Praha), záložník Vlastimil Karal (z Hradec Králové) a útočník Jan  Rezek (ze Sparty Praha). Realizační tým posílil trenér Michal Zach, který přišel z Liberce a stal se asistentem trenéra. V zimní přípravě sehrála Bohemka tradiční halový turnaj „Víkend šampiónů“, kde klokani skončili čtvrtí. Na Tipsport lize vyhrála Bohemka základní skupinu, ale v turnaji dále nepokračovala, neboť jeho program kolidoval s důležitým herním soustředěním v Portugalsku.

Před startem jarní částí ligy byla realita jasná - Bohemka hraje o záchranu v nejvyšší soutěži. V prvním jarním utkání vybojovala Bohemka cenou remízou 1:1 v Olomouci, kdy nastoupila v této sestavě: Sňozík - Knakal, Rada, Nikl, Šmarda - Moravec, Morávek, I. Hašek ml., P. Hašek - Rezek, Ordoš. V dalším kole klokani doma opět remízovali a to 2:2 s Plzní. Zápas s Viktorkou Plzeň, hraném dne 24.2.2008, byl prvním soutěžním utkáním pod umělým osvětlením! V 19. kole Bohemka prohrála na Žižkově 2:1. V Olomouci i na Žižkově si klokani vytvořili dostatek příležitostí, aby zvítězili, žel žádnou z šancí se nepodařilo proměnit v gól. Po 19. kole byla Bohemka na 15. místě s 15-ti body. Proti Jablonci hráči bojovali v deseti a byli blízko vítězství, ale opět to stačilo je na remízu 1:1. Ve 21. kole hráči odjezdili celé utkání se Slávií Praha nadoraz, ale o body přišly až v závěru utkání, kdy Bohemka prohrála 1:2. Fanoušci začínají volat po odvolání hlavního trenéra Busty, ale vedení klubu prohlásilo, že za trenérem dál stojí. Po 21. kole je Bohemka opět na posledním 16. místě s 16-ti body. V dalším kole zelenobílí doma remizovali s Mladou Boleslaví 1:1. Jsou to těžké chvíle pro hráče, vedení a fanoušky, přesto mají hráči záchranu v nejvyšší soutěži stále ve své moci. Ovšem v Českých Budějovicích podali hráči velmi špatný výkon a prohráli 0:2. Po tomto utkání Zbyněk Busta zvažuje svoji rezignaci. Bohemka tak byla stále silně namočená v sestupových vodách a tak následná remíza 1:1 doma s přímým soupeřem o sestup s Kladnem situaci nevylepšila.

 

Souboj o míč - Kotyza proti Matušovičovi…na Letné.

Morávek se raduje z gólu s Ordošem…doma s Plzní.

Jan Rezek se raduje z vyrovnání…doma s Plzní.

Karel Rada se rozčiluje…zápas s Kladnem.

 

Po tomto utkání je však od týmu odvolán hlavní trenér Busta a jeho post zaujal dosavadní asistent Michal Zach. O záchranu v nejvyšší soutěži se perou tři mužstva - Bohemka, Kladno a Most. První zápas pod vedením trenéra Zacha Bohemka zvládla a v nervydrásajícím televizním utkání v Mostě klokani vyhráli 4:2 a udrželi si tak naději na záchranu. Navíc v následujícím 26. kole doma klokani přejeli Brno 3:1 a v tabulce se posunuli na nesestupové 14. místo! Bohemka pak opět v Ďolíčku hostí pražskou Spartu. Zápas se hrál ve velkém tempu, ale bez velkých gólových šancí. Bod za remízu 0:0 byl důležitý hlavně kvůli sebevědomí hráčů.

 

Slezák dal gól!!!...zápas v Mostě

Hráči se radují z gólu Kotyzy…doma s Brnem.

Choreo kotle při utkání se Spartou Praha, hraném v Ďolíčku…atmosféra v Ďolíčku je vždy skvělá!!!

 

Následný bod ze Zlína byl také v dané situaci dobrý. Pohřeb všech záchranářských nadějí však přinesla domácí porážka 0:2 s Teplicemi. V posledním kole musela Bohemka vyhrát na Baníku a i když hráči podali statečný a dobrý výkon, kdy hlavně v prvním poločasu Baník přehrávali a měli vyložené gólové šance, prohráli 0:2. Bohemka skončila na 15. místě, kdy ji chyběli dva body k záchraně a po ročním působení v nejvyšší soutěži tak klokani sestoupili do 2. ligy…

Byla to prostě velká škoda, že Bohemka sestoupila. Myslím si, že byly v Gambrinus lize horší týmy, ale klokani nezvládli klíčové zápasy hlavně s přímými konkurenty v boji o záchranu a pak tyto body chyběli. Asi se postup do I. ligy udál moc rychle a hráči i realizační tým tak nebyli na I. ligu dostatečně připraveni…Snad se podaří brzký návrat do I. ligy s tím, že se klokani usadí v nejvyšší soutěži co nejdéle!!!

Co se nepodařilo na hřišti, podařilo se v hledišti… Bohemka měla výbornou návštěvnost a v Ďolíčku byla při utkáních vždy skvělá atmosféra, kterou fanoušci přenesli i na venkovní zápasy. V návštěvnosti domácích utkání skončila Bohemka na 3. místě za Ostravou a Spartou (kteří mají mnohem větší stadióny), s průměrnou návštěvou 6.627 diváků na zápas! Celkově na domácí zápasy Bohemky dorazilo 99.408 diváků, což je 99% obsazenosti stadiónu! Na venkovních zápasech skončila Bohemka také třetí za Spartou a Slávií s průměrnou návštěvností 6.123 diváků na zápas. Celkem na Bohemku venku přišlo 91.845 diváků! Toto číslo je tak velké i díky skvělým fanouškům Bohemky, kteří jezdili na venkovní zápasy v hojném počtu. V návštěvnosti doma + venku skončila Bohemka na 4. místě s průměrem 6.375 diváků na zápas. Celkem na Bohemku doma i venku přišlo 191.253 diváků.

Radek Vích (rvi)

Hráči se soustředí před domácím utkáním s Teplicemi.

Smutek po utkání s Teplicemi, nadějím na záchranu je konec.

„Smutná“ děkovačka po zápasu na BaníkuBohemka sestupuje z první ligy…

        

 

- zpět -

- úvodní stránka -