• HISTORIE BOHEMIANS •

 

 

SEZÓNA 2008/2009 - 2. liga

 

Nový trenér a realizační tým - “Cesta za titulem“ - prezidentské ocenění Antonína Panenky - vítězství na “Víkendu šampiónů“ - návrat do 1. ligy…

 

Do boje o návrat do I. ligy jde klub BOHEMIANS 1905 s novým realizačním týmem. V červnu 2009 podepsal v Ďolíčku dlouhodobou smlouvu trenér Pavel Hoftych (dříve působil jako hlavní trenér v prvoligovém Zlíně), jeho asistenty se stali Pavel Medynský (který v minulosti působil v Ďolíčku jako hráč), Václav Hradecký a trenérem brankářů se stal Pavol Švantner. Sportovní úsek klubu během letní přestávky posílil bývalý ředitel klubu Jiří Steinbroch, který se stal sportovním ředitelem.

V letní přestávce Bohemka poprvé po znovuzrození uskutečnila větší prodeje. Do Olomouce přestoupil Ordoš, kdy hanáci koupili tohoto útočníka za téměř dvojnásobek ceny, za kterou před rokem přišel do Ďolíčku z Mladé Boleslavi. Naopak z Olomouce putoval do Vršovic na půlroční hostování „navrátilec“ útočník Lukáš Hartig. Z hostování se vrátili i další hráči Bohemky. Naopak jiní hráči hostování v Bohemce ukončili. Navíc Rada a Šmarda v létě ukončili hráčskou kariéru.

Druholigovou sezónu zahájili klokani v Ústí nad Labem (1.8.2008), kde vyhráli vlastním gólem ústeckého hráče 1:0. Bohemka však vyhrála zaslouženě, byla lepším týmem a vytvořila si několik dalších brankových šancí, které se však nepodařilo proměnit. V tomto utkání klokani nastoupili v této sestavě: Sňozík - Marek, Lukáš, Nikl, Rychlík - Moravec, Adama, Morávek, Hašek - Bartek, Bálek. Start do nové sezóny se tak zelenobílým podařil a Bohemka si připsala důležité první 3 body. Ve 2. kole Bohemka doma před zaplněným Ďolíčkem porazila Opavu 1:0 (10.8.2008), kdy i tentokrát dal jediný gól utkání hráč soupeře. Po dvou odehraných kolech tak nastala paradoxní situace, kdy klokani vedli 2. ligu s 6-ti body a skórem 2:0, aniž hráči Bohemky vstřelili gól! Ten dali klokani až v 3. kole v pražském derby na Julisce s Duklou Praha (15.8.2008) a to hned tři, kdy Bohemka vyhrála 3:1. Následně doma zelenobílí porazili Baník Sokolov 1:0 (24.8.2008). První body Bohemka ztratila na hřišti HFK Olomouc po remíze 1:1 (30.8.2008). Po 5. kole byla Bohemka na 2. místě se 13. body. V 6. kole klokani ztratili první body i doma, kdy remízovali s Mostem (7.9.2008). Před zápasem s Mostem posílili mužstvo dva hráči a to záložník Radoslav Augustín a maďarský universál Ferenc Róth. V zápasech s HFK a Mostem nedokázala Bohemka potvrdit roli favorita a zbytečně ztratila body, kdy o ně klokani přišli vlastními chybami vždy v závěru utkání. V 7. kole zelenobílí podali hodně špatný výkon ve Vítkovicích (12.9.2008) a prohráli 0:1. Byl to zápas proti v té době posledními týmu tabulky, který nezískal zatím ani bod. V tomto utkání zklamal celý tým jako celek, což bylo neodpovědné vůči jménu Bohemky a fanouškům. V dalším domácím utkání přišla bezbranková remíza se Spartou B (21.9.2008). Byl to kvalitní duel s kvalitním protivníkem, kdy klokani trestuhodně zahodili pět gólovek. V 9. kole jela Bohemka na hřiště vedoucího týmu soutěže Zenitu Čáslav (27.9.2008), kde nakonec remizovala 1:1, kdy první gól dala Bohemka v 95 min. Morávkem, avšak v 98. min. čáslavští vyrovnali. Po závěrečném hvizdu vzplály na hřišti emoce, a to díky sporným výrokům rozhodčích a provokacím hráčů Čáslavi. Vzhledem k průběhu utkání však byla remíza spravedlivá. V Čáslavi už nastoupili dvě nové posily a to pravý obránce Ivan Janek a uzbecký reprezentant - útočník Aziz Ibragimov, kdy oba přišly do Ďolíčku na hostování ze Slovanu Bratislava. Aziz se stal okamžitě miláčkem tribun.

 

Pavel Hoftych se vítá s hráči, konkrétně s Ivanem Haškem.

Během zápasu s Opavou se Karel Rada loučil s fanoušky.

Bartek se řítí na branku…doma s Baníkem Sokolov.

Bojový pokřik klokanů před utkáním v Čáslavi.

 

V dalším kole hráli vršovičtí opět venku a to ve Fulneku (4.10.2008), kde remizovali 1:1. Mužstvo Fulneku už neprohrálo 15 měsíců, proto byli klokani rádi za vydřený bod, kdy navíc dohrávali utkání v deseti hráčích. Po 10. kole byla Bohemka na 4. místě se 17-ti body. Soutěž byla hodně vyrovnaná a prakticky každý mohl porazit každého. V 11. kole doma Bohemka vybojovala vítězství 2:0 nad Karvinou (12.10.2008). V dalším kole přišlo další vítězství 2:0 a to na horké půdě na Slovácku (18.10.2008). V utkání byla chvílemi lepší Bohemku, chvílemi soupeř. Výbornými zákroky mužstvo podržel brankář Sňozík. Ve 13. kole dne 26.10.2008 hostila Bohemka mužstvo Vysočina Jihlava (26.10.2008). Před utkáním se v Ďolíčku udála velká sláva, kdy se uskutečnila pro fanoušky akce „Cesta za titulem“. Byla to vzpomínka na 25 let starý mistrovský titul Bohemky. V Ďolíčku se sešlo prakticky celé mužstvo i realizační tým Bohemky z mistrovské sezóny 1982/1983. Žel již chyběl zesnulý hlavní trenér Tomáš Pospíchal, přítomna však byla jeho žena. Na stadiónu proběhla velká autogramiáda legend a “děkovačka“ na hřišti! Toto povedené odpoledne nezkazili ani hráči, jelikož v pěkném utkání porazili Jihlavu 2:0. Hráči Bohemky v utkání nastoupili v “retro“ dresech z mistrovské sezóny.

 

Morávek bojuje o míč v zaplněném Ďolíčku…doma s Karvinou.

A jdeme na ně…zleva: Morávek, Škoda, Lukáš a Nikl.

Spokojený Dalibor Slezák s kotlem v zádech.

Honza Morávek s pohárem Mistra ligy 1982/1983.

Morávek a Hartig v “retro-dresech“…doma s Jihlavou.

Dne 26.10.2008 proběhla v Ďolíčku velká sláva. Vedení klubu připravilo pro fanoušky akci “Cesta za titulem“,

jako vzpomínku na 25 let starý mistrovský titul Bohemians z roku 1983.

V Ďolíčku se sešlo prakticky celé mužstvo i realizační tým z mistrovské sezóny 1982/1983.

 

Po sérii vítězství si mužstvo začalo věřit, což se projevilo i v následném dvou utkáních, kdy Bohemka vyhrála v Hradci Králové 2:1 (2.11.2008) a doma porazila Třinec 1:0 (9.11.2008). V předehrávaném 16. kole prohrála Bohemka v Opavě 0:1 (15.11.2008). Hrál se výborný fotbal se zatím nejkvalitnějším soupeřem, kdy utkání splňovalo prvoligové parametry. V zimní přestávce tak klokani přezimovali na 1. místě s 32 body, 1 bod před druhou Jihlavou!

 

Významným dnem pro prezidenta Bohemians 1905, Antonína PANENKU, byl 28. říjen 2008. V den 90. výročí vzniku československého státu, ocenil prezident České republiky Václav Klaus, legendu vršovického klubu Antonína Panenku, který byl během slavnostního večeru na Pražském hradě, vyznamenán medailí Za zásluhy. „Je pro mě velkou ctí, že jsem toto vyznamenání dostal. Bez Bohemky, bez Ďolíčku, kde jsem strávil skoro celou kariéru, bych to nikdy nedokázal,“ řekl Antonín Panenka. Antonín Panenka byl jediným fotbalistou, který byl při slavnostním večeru oceněn za zásluhy o stát v oblasti sportu. Získal medaili Za zásluhy prvního stupně a zařadil se po bok hrdinů českého národa. „Je to pro mě ocenění za celý život, který jsem věnoval fotbalu a především Bohemce. Strávil jsem v tomto klubu třiadvacet let jako hráč, teď jsem v Bohemians 1905 prezidentem. Pohnutý osud Bohemky byl i pro mě velkou zkouškou a jsem rád, že po znovuzrození klubu jsem se dočkal i tohoto ocenění. Je to medaile, pro mě i pro Bohemku,“ řekl prezident Antonín Panenka, který v prosinci 2008 oslavil 60. narozeniny.

Zdůvodnění vyznamenání:
• jeden z mála českých fotbalistů, který je světovou celebritou
• nejslavnější fotbalista Rapidu Vídeň všech dob je dodnes uznávanou osobností
• patří k nejvýznamnějším mužům historie českého sportu
• letos se dožívá 60 let
• legenda Bohemians a českého fotbalu
• současný prezident klubu Bohemians 1905 a.s.
• 59 mezinárodních startů (17 gólů) v letech 1973-82
• jeden z mála Mistrů Evropy 1976 českého původu
• významnou roli sehrál při v roce 2005, kdy stoletému klubu Bohemians hrozil zánik, postavil se za hnutí fanoušků a svojí autoritou se přičinil o záchranu klubu
• patří k nejvýznamnějším mužům historie českého sportu.

 

Zimními posilami zelenobílých se stali na přestup: obránce Martin Cseh (ze Slovanu Bratislava) a záložník Marek Jungr (ze Sparty Praha). Na přestup Bohemka přeměnila hostování Ivana Janka a Azize Ibragimova. Z hostování v Čáslavi se vrátil útočník Miroslav Strnad. Na hostování dále přišli: brankář Zoltán Miski (ze Sparty Praha) a obránce Josef Jindříšek (ze Sigmy Olomouc). Naopak hostování v Bohemce bylo ukončeno V. Karalovi a P. Kunáškovi. Vzhledem k přebytku útočníků byly ukončeny smlouvy útočníkům V. Bálkovi a M. Polodnovi. Bohemka se v zimní přestávce zúčastnila tradičního zimního turnaje “Tipsport liga“, kde se však nepodařilo postoupit ze základní skupiny. Chuť si hráči a fanoušci spravili na populárním halovém turnaji “Víkend šampiónů“, který klokani opět vyhráli, kdy ve finále přestříleli Mladou Boleslav 7:3. Turnaj provázela opět skvělá atmosféra, o kterou se starali hlavně fanoušci Bohemky.

Jarní část začala Bohemka doma, kdy 8.3.2009 hostila v pražském derby Duklu. Dukla chytla na podzim skvělou formu a přezimovala na 3. místě. Utkání se hrálo před vyprodaným hledištěm a vzhledem k důležitosti zápasu se hrál nervózní zápas. Nakonec se klokanům gól vstřelit podařilo a připsali si velice důležité 3 body za vítězství 1:0. Proti Dukle nastoupili klokani v této sestavě: Sňozík - Jindřišek, Pávek, Nikl, Rychlík - Moravec, Adam, Morávek, Róth - Škoda, Hartl. V 18. kole jela Bohemka do Sokolova (14.3.2009) a opět vyhrála, tentokrát 2:1, kdy se podařilo otočit nepříznivé skóre. Hrálo se proti těžkému soupeři na těžkém terénu. V dalším kole Bohemka porazila v Ďolíčku 2:0 HFK Olomouc (22.3.2009) a šňůra vítězství pokračovala i v dalším utkání, kdy klokani vyhráli v Mostě 1:0 (29.3.2009), i přesto, že se klokani museli vypořádat s absencí řady opor. Po 20. kole byla Bohemka stále první - 44 bodů a skóre 26:10.

 

Nikl a klokan s pohárem za vítězství na “Víkendu šampiónů“.

Letec“  Morávek střílí krásný gól…doma s Olomoucí HFK.

 

První jarní body ztratila Bohemka až v 21. kole, kdy 5.4.2009 doma smolně remizovala 1:1 s Vítkovicemi. Zápas se hráčům moc herně nepodařil a nakonec byli potrestání vyrovnávajícím gólem v nastaveném čase. Navíc v tomto utkání snad poprvé nedal brankář Sňozík penaltu. V předešlých utkáních měla Bohemka i štěstí, tentokrát se od ní odklonilo. Následně se nepodařilo vyhrát ani na Strahově, kde klokani remizovali se Spartou Praha B 0:0 (11.4.2009). Zápas se sparťanskou juniorkou se příliš nevydařil ani po herní stránce, kdy si klokani neporadili s urputnou defenzivou soupeře. Vyhrát se opět podařilo ve 23. kole, kdy Bohemka doma porazila ve veledůležitém utkání s přímým konkurentem o postup do nejvyšší soutěže, Zenit Čáslav, 2:0 (19.4.2009). Bohemka byla celý zápas jednoznačně lepším týmem a vyhrála zaslouženě. Toto vítězství Bohemka potvrdila dalším domácím vítězstvím nad beznadějně posledním mužstvem ligy, Fulnekem, opět 2:0. V 25. kole uhrála Bohemka důležitou remízu 1:1 v Karviné. Pět kol před koncem soutěže tak měla Bohemka na prvním místě tabulky náskok 8 bodů před dvojicí pronásledovatelů Jihlavou a Čáslaví. V dalším veledůležitém utkání doma Bohemka porazila 1. FC Slovácko 1:0. Slovácko poprvé na jaře padlo a to v Ďolíčku. Do konce soutěže zbývají 4 kola a klokanům stačí pouhý jeden bod k návratu do nejvyšší soutěže! A hned první „matchballBohemka využila, kdy v Jihlavě vyhrála 1:0 gólem Morávka a tak mohlo ihned po utkání přes tisíc fanoušků Bohemky začít slavit na hřišti postup do 1. ligy!!! Přivítání hráčů a realizačního týmu v pozdních nočních hodinách v Ďolíčku bylo velkolepé a oslavy s několika tisícovkami fanoušků trvali až do ranních hodin. V následujících kolech doma zelenobílí porazili Hradec Králové, gólem Radka Sňozíka z penalty, 1:0 a následně remizovali 1:1 v Třinci. V posledním 30. kole Bohemka poprvé v sezóně doma prohrála a to s Ústí nad Labem 0:1. I přes prohru však Ďolíček slavil návrat klokanů do nejvyšší fotbalové soutěže. Snad se v ní klokani z Vršovic usadí nastálo…

Radek Vích (rvi)

Další tři body, děkujeme!!!

Klokaní radost z prvního gólu Morávka v Jihlavě!

Tak jsme v první, no a cóóó…!!! Aneb slaví celé Vršovice!

Klokan bouří před kotlem.

Kotel plný vlajek…před posledním domácím zápasem s Ústí nad Labem.

Spokojený a úspěšný trenér klokanů, Pavel Hoftych.

Velký fanoušek klokanů, Ivan Trojan v akci v zápase s Ústí.

A je dobojováno…oslavy postupu Bohemky do 1. ligy začínají!!!

Místopředseda ČMFS Jaroslav Vacek předává

Marku Niklovi pohár za vítězství v 2. lize !

 Ivan Trojan s pohárem pro vítěze 2. ligy! Ivan si i zahrál za Bohemku posledních pár minut v utkání s Ústí nad Labem.

        

 

- zpět -

- úvodní stránka -