• HISTORIE BOHEMIANS •

 

 

SEZÓNA 2009/2010 - 1. liga

 

Odchod Morávka - pochod za PRAVOU Bohemku - snížení rozpočtu klubu -nesehrané utkání se Střížkovem - smutné loučení s Ďolíčkem - přesun klokanů do Edenu - záchrana v 1. lize - boj fanoušků Bohemky a Slávie o Ďolíček…

 

V průběhu léta 2009 odešel z kádru Bohemians 1905 talentovaný Jan Morávek, který přestoupil dle očekávání do bundesligového Schalke 04. Hráč v předním německém klubu podepsal smlouvu na čtyři roky. "Na Bohemku budu vzpomínat jen v dobrém. Byli tady skvělí trenéři, skvělí lidé a vynikající fanoušci. Rád se sem jednou vrátím," prohlásil Jan Morávek. „Je to největší přestup v historii Bohemky, podotkl ředitel klubu Lukáš Přibyl. Dále do Baníku Ostrava přestoupil útočník Miloslav Strnad. Naopak do Ďolíčku přišli záložníci Jiří Šisler, který naposledy působil na Kladně a teplický Jan Štohanzl. Útok posílili zkušení útočníci Luděk Zelenka, který přišel z Dukly Praha a Jiří Kaufman, který přišel z Hradce Králové, oba na půlroční hostování. Dále se z hostování vrátili Michal Dian z Čáslavi a David Bartek z Kladna. Brankářskou konkurenci rozšířil Václav Marek, který přestoupil ze Slovácka. Z dorostu přišel talentovaný útočník Martin Nešpor. Hostování „olomouckých“ hráčů Hartiga a Jindřiška se přeměnilo v přestup ke klokanům.

V úvodním prvoligovém utkání Bohemky s 1. FC Brno (27.7.2009), se více než sedm tisícovek diváků ve vršovickém Ďolíčku branky nedočkalo. Novou prvoligovou sezónu zahájila Bohemka v této sestavě: Sňozík - Jindřišek, Lukáš, Nikl (K), Rychlík - Bartek, Adam, Dian, Štohanzl - Zelenka, Hartig. Ve 2. kole přivezla Bohemka cenný bod z Letné (31.7.2009) za další bezbrankovou remízu se Spartou. V dalším domácím utkání zahrála Bohemka velmi špatně a prohrála s Jabloncem 0:1 (9.8.2009). Prvního gólu po návratu do nejvyšší soutěže se klokani dočkali ve 4. kole, kdy získali bod za další remízu 1:1 v Olomouci (16.8.2009), premiérový gól vstřelil Štohanzl. U klokanů došlo ke změně v kádru, kdy na půlroční hostování přišel z Mladé Boleslavi univerzální hráč Tomáš Hrdlička. Naopak na půlroční hostování do Jihlavy odešel Jiří Šisler. Další domácí zápas zelenobílí opět nezvládli a po špatném výkonu prohráli s Plzní 0:1 (23.8.2009). Prvního a nečekané vítězství se klokani dočkali až v 6. kole, kdy vyhráli na půdě favorizované Mladé Boleslavi 1:0 (29.8.2009), překrásným gólem Honzy Štohanzla, který se v 94. min. utkání prakticky z poloviny hřiště trefil do prázdné boleslavské brány po špatném vyběhnutí boleslavského brankaře.

 

Jan Morávek v Německu s dresem Schalke 04.

Pavel Lukáš v hlavičkovém souboji…zápas na Spartě.

Nikl byl na Spartě vynikající…v souboji s Wilfriedem.

Zelenka a Nešpor dělají show pro lidi po zápase se Spartou.

“Klokan“ absolvoval svůj 50- zápas v Ďolíčku s Plzní!

Honza Štohanzl právě střelil zázračný gól v Ml. Boleslavi.

 

Následně Bohemka postoupila do 3. kola Ondrášovka Cupu. po penaltovém rozstřelu na půdě třetiligových Ovčár. Důležité body z Boleslavi, potvrdili zelenobílí v následujícím ligovém utkání, kdy doma porazili 2:0 České Budějovice (13.9.2009). V následujícím kole prohrála Bohemka na hřišti vedoucích Teplic 1:0 (20.9.2009), kdy dohrávala půl hodiny o deseti hráčích po přísném vyloučení Rychlíka. Bohemka sehrála v Teplicích vyrovnané utkání. V týdnu pak Bohemka postoupila do 4. kola Ondrášovka Cupu, kdy vyhrála v Třinci 1:0. V 9. kole se hrálo v Ďolíčku vršovické derby se Slávií (26.9.2009), kdy se oba soupeři rozešli smírně 1:1. Ve vyprodaném Ďolíčku se hrál vynikající fotbal v báječné atmosféře, kdy Bohemka byla lepším týmem a měla víc gólových šancí. V 10. kole hrála Bohemka na Strahově s nenáviděným Střížkovem (4.10.2009). Před tímto zápasem pořádalo DFB „Pochod za Bohemku“, kterého se zúčastnilo před 2000 bohemáků!!! Bohemka hrála na Strahově se Střížkovem ve žlutých dresech, proto se průvod obléknul do žlutého. Atmosféra v hledišti v podání fanoušků Bohemky z Vršovic byla úžasná a fans dávali jasně najevo, kdo je ta PRAVÁ BOHEMKA!!! Zápas byl však ze strany Bohemky opatrný, mužstvo hlavně nechtělo prohrát se Střížkovem a proto utkání skončilo 0:0. Po 10. kole tak byla Bohemka v tabulce na solidním 10. místě s 11 body a skórem 5:5. Ve 4. kole Ondrášovka cupu podlehla Bohemka v prvním utkání, po kvalitním výkonu, doma Liberci 1:2. V dalším domácím utkání doma Bohemka totálně nezvládla zápas s dalším nováčkem v nejvyšší soutěži s 1.FC Slovácko a po hodně nepovedeném výkonu doma klokani prohráli 0:1 (18.10.2009). Ve 12. kole jeli zelenobílí na horkou půdu do Ostravy, kde prohráli 3:1 (24.10.2009). Poprvé tak v soutěží dostali klokani v jednom utkání víc než jeden gól. Vzhledem k tomu, že i nejvážnější konkurenti v boji o sestup pravidelně nebodovali, držela se Bohemka mimo „sestupové vody“.

 

Ibragimov mezi slávisty ve vršovickém derby v Ďolíčku.

Štohanzl proti Lukešovi v podzimním utkání na Bazalech.

Pochod za PRAVOU BOHEMKU…před utkáním se Střížkovem na Strahově!

 

V dalším domácím utkání Bohemka opět nevstřelila gól a po poměrně slušném výkonu proti Liberci prohrála opět 0:1 (1.11.2009). V dalším kole hráli klokani opět doma a to s Příbramí (8.11.2009). Bylo to tvrdé utkání na těžkém terénu, kdy bylo rozdáno na obou stranách hodně žlutých karet. Klokani nakonec dohrávali utkání v devíti hráčích, přesto vydřeli vítězství 1:0, krásnou střelou Hrdličky z přímého kopu. V 15. kole, zamířili zelenobílí na Strahov, kde sehráli utkání s Kladnem (21.11.2009), jelikož Kladno, stejně jako Bohemka, nemělo vyhřívaný trávník a muselo tak některá utkání, stejně jako Bohemka, odehrát právě na Strahově. Bohemka tento důležitý zápas v boji o záchranu v nejvyšší soutěži zvládla a porazila Kladno 2:1, kdy vítězný gól vstřelil “nesmrtelný“ Slezi v druhé minutě nastavení. Nejstarší hráč ligy, devětatřicetiletý Dalibor Slezák se tak stal nejstarším střelcem v historii samostatné ligy!!! V předehrávaném 16. kole se hrálo opět na Strahově pražské derby Bohemka - Sparta Praha (28.11.2009). V tomto utkání Sparta zaslouženě zvítězila 2:0. Klokani tak přezimují na 11. místě prvoligové tabulky se 17-ti body a skórem 9:13.

Přes zimu se v Bohemce objevili staronové tváře, navrátilci z hostování Bálek, Kotyza a Moravec. Nově se v Bohemce objevil defenzivní záložník, čtyřiadvacetiletý Guinejec Amadou Cissé, který přišel ze Slávie a nadějný slovenský levonohý hráč Rastislav Vdovjak, který přišel na půlroční hostování s následnou opcí ze Spartaku Trnava. Naopak kabinu klokanů opustili Luděk Zelenka s Lukášem Adamem, kteří ukončili profesionální kariéru a také Tomáš Hrdlička, který se vrátil do svého kmenového působiště v Mladé Boleslavi. Do druholigové Vlašimi se přesunul po půlročním hostování v Příbrami Marek Jungr, do třetiligové Hlavice zamířil Jiří Šisler, který si podzim odkroutil v Jihlavě. Hned dvojice hráčů zamířila na hostování do Čáslavi a to Jiří Růžička a Ivan Hašek. Posledním odchodem je hostování s opcí Ivana Janka ve Viktorii Žižkov.

Bohemka se v zimní přestávce zúčastnila tradičního zimního turnaje Tipsport liga“, kde se však nepodařilo postoupit ze základní skupiny. Na tradičním halovém turnaji Víkendu šampiónů“ skončili klokani na 4. místě.

Bohemka před startem jarních bojů otevřeně přiznala, že musela přijmout úsporná opatření, aby se klub nedostal do finančních potíží. Rozpočet pro rok 2010 se snížil přibližně o dvacet procent, došlo k redukci hráčského kádru a k redukcím v oblasti zaměstnanců a nákladů na provoz. Kádr Bohemians 1905 se oproti podzimu zúžil o dvě místa. „Na podzim jsme měli rozpočet na A i B tým včetně trenérů 1.450.000 Kč na měsíční mzdy, od února 2010 je tento budget snížen na 1.200.000 Kč. To je úspora téměř tři miliony za rok, což je pro Bohemku významné číslo,“ popisuje konkrétní úspory ředitel Bohemians 1905, Lukáš Přibyl. Klub zároveň změnil i zaměstnanecké smlouvy a upravil formu a šíři spolupráce s jednotlivými zaměstnanci. „V tomto směru je asi největší změnou odchod Jiřího Steinbrocha z pozice sportovního ředitele. J. Steinbroch dostal zároveň zajímavou nabídku jako ředitel Sportovního centra Viktorie Žižkov v Horních Počernicích a mládeže Viktorky, takže jsme se dohodli na jiné formě spolupráce. Pan Steinbroch odchází do Viktorky, ale s Bohemkou bude určitě stále v kontaktu, nebude však přímým zaměstnancem klubu. Podobně je to například i v obchodním oddělení. Uvnitř klubu to znamená značné úspory. Bohemka má nyní devět zaměstnanců, každý musí udělat nějaký ústupek, protože víme, že je to pro dobro Bohemky,“ vysvětluje Přibyl. Bohemka má už nyní jeden z nejnižších rozpočtů v lize. Bohužel se nemůže spolehnout na finanční pomoc města jako většina mimopražských klubů a zároveň musí sama financovat provoz stadionu. Uzavřeli jsme řadu nových smluv, které nám sníží náklady na straně dodavatelů, ale pořád musíme bojovat s nedostatkem hotovosti, jelikož nedorazily dvě splátky ze Schalke za přestup Jana Morávka. Do klubu za Morávka přišlo přibližně osm miliónů korun, na dalších čtyřicet v tuto chvíli čekáme a jednáme o nich. V klubu měly být již v létě 2009, ovšem Schalke má finanční problémy, které se promítají i do tohoto zpoždění, které bylo zprvu vysvětlováno protistranou jako čekání na vyřešení právních sporů,“ dodává Přibyl. Bohemka paradoxně za uplynulý rok prožila nejlepší účetní závěrku za poslední léta. Klub skončil v zisku, bohužel jen na papíře, protože hotovost do klubu z Německa nedorazila. Nicméně již ve druhé polovině loňského roku jsme odstartovali úsporná opatření, která pomohou stabilizovat finanční situaci,“ říká Přibyl.

Start do jarní části soutěže se klokanům totálně nepovedl a po velmi špatném výkonu prohráli v Jablonci 3:0 (28.2.2010). Klokani do prvního jarního utkání nastoupili v této sestavě: Sňozík - Jindřišek, Nikl, Cseh, Rychlík - Štohanzl, Kaufman, Pávek, Róth - Škoda, Bálek. V dalším utkání hostila Bohemka Sigmu Olomouc na Strahově (6.3.2010), jelikož v Ďolíčku není vyhřívaný trávník. Navíc se toto utkání hrálo bez přítomnosti diváků, jako trest ČMFS za řádění fanoušků Bohemky, resp. pár jedinců - rádoby fanoušků Bohemky, při podzimním utkání na Strahově s pražskou Spartou. Na těžkém terénu klokani utkání zvládli a zaslouženě porazili Olomouc 2:0 a odčinili tak nepovedený zápas v Jablonci. V tomto utkání se stala i jedna historická událost, kdy v závěru strahovského klání vkročil na hrací plochu první hráč tmavé pleti v dějinách klubu, který zasáhl do ligového zápasu. Čtyřiadvacetiletý Guinejec Amadou Cissé vystřídal v 90. minutě utkání střelce první branky Jiřího Kaufmana a nesmazatelně tak vstoupil do historie zelenobílého klubu.

 

Výhra je tady!!!....kotel slaví vítězství nad Příbramí.

Slezi“ právě vstřelil v 92. min. vítězný gól Kladnu…

Nejstarší hráč ligy, devětatřicetiletý Dalibor Slezák se tak

stal nejstarším střelcem v historii samostatné ligy!!!

Štohanzl jako ryba v sítí, ale šťastná po druhé brance v síti

Sigmy Olomouc…klokani nakonec toto utkání, hraném

na zmrzlém Strahově, zvládli a zaslouženě vyhráli 2:0.

 

V 19. kole Bohemka znovu totálně herně propadla a po bezzubém výkonu prohrála v Plzni s místní Viktorkou 3:0 (14.3.2010). V následujícím kole, hostila Bohemka opět na Strahově Mladou Boleslav (21.3.2010). Na Strahově se hrálo opět proto, že v Ďolíčku není vyhřívaný trávník. Po slušném druhém poločase klokani porazili Boleslav 2:0 a připsali si tři veledůležité body. Po 20. kole tak Bohemka figuruju na slušném 11. místě s 23 body a skórem 13:19. Náskok na předposlední Střížkov a poslední Kladno má Bohemka slušných 9 bodů. V dalším kole jela Bohemka do Českých Budějovic (24.3.2010) poprat se o další důležité body s týmem, který také bojuje o záchranu v nejvyšší soutěži. Po oboustranně bezzubém výkonu obou mužstev skončilo utkání 0:0 a klokani tak získali důležitý bod.

Družstvo fanoušků Bohemians, jako reprezentant fanoušků ochotných v těžkých chvílích klubu pomoct a zároveň jako akcionář Bohemians 1905, a.s., se v těžké finanční době rozhodlo vyzvat fanoušky, aby Bohemce opět finančně pomohli a posílali finance na chod klubu. Opět se projevilo nevídané pouto mezi milovanou Bohemkou a jejími fanoušky!!!

V následujícím, 22. kole, doma Bohemians hostili favorizované Teplice (28.3.2010). Bylo to zase po dlouhé době utkání hrané v Ďolíčku. Utkání nakonec skončilo remízou 1:1, i když by si klokani za odvedenou hru zasloužila určitě více. Poté čekalo Vršovice derby dvou vršovických klubů, tentokrát hrané na stadiónu Slávie (5.4.2010). Několik stovek fanoušků Bohemky se na zápas vydalo společně z Ďolíčku pěšky. Toto utkání se klokanům, i přes skvělou podporu fanoušků Bohemky, nepovedlo a klokani zaslouženě ve Vršovickém derby prohráli 3:0.

Ve 24. kole čekalo Bohemku nesmírně prestižní utkání, jelikož v Ďolíčku měla hostit nenáviděný klub ze Střížkova (10.4.2010). Beznadějně vyprodaný Ďolíček a tisíce televizních diváků, se však utkání nedočkalo…před zápasem se Střížkovem probíhalo vše, jak bývá zvykem. Natěšený plný Ďolíček viděl rozcvičku hráčů obou týmů. Ovšem se začátkem zápasu nastoupili na hrací plochu jen hráči v zelenobílém a čekalo se…Přibližně po pěti minutách se objevila první informace, že Střížkov k zápasu nenastoupí. Tuto informaci po čtvrthodině oznámil fanouškům i ředitel Lukáš Přibyl. Dva činovníci Střížkova, pánové Kapr a Jícha, argumentovali rozdílně. Kapr uváděl jako důvod nenastoupení to, že Bohemians 1905 nejsou členy ČMFS. Jícha uváděl, že důvodem nenastoupení je to, že byli napadeni jejich fanoušci. Argument Kapra byl ředitelem Bohemians 1905, Lukášem Přibylem vyvrácen, kdy jim Lukáš Přibyl donesl potvrzení současného vedení ČMFS, že Bohemians 1905 členem svazu jsou. Argument Jíchy vyvrátila Policie ČR, která potvrdila, že nedošlo k žádným zásadním incidentům na stadionu ani před ním. Pracovníci Záchranné služby nezaznamenali žádné zranění. V zápisu o utkání byl nakonec jako důvod nenastoupení Střížkova k utkání takový, že Bohemians 1905 nejsou členem ČMFS. K tréninkovému zápasu nastoupili dvě jedenáctky Bohemky před plnými tribunami. Střížkovský klub tak svým jednáním způsobil největší skandál v historii českého fotbalu!!! Neodehrané utkání nakonec bylo, dle očekávání, kontumováno ve prospěch Bohemians 1905, 3:0. Následně disciplinární komise udělila Střížkovu pokutu šest milionů korun a odečetla mu 20 bodů v prvoligové tabulce. Spolumajitel klubu ze Střížkova - Karel Kapr dostal dvouletý zákaz činnosti ve fotbalových funkcích a pokutu 300 tisíc korun. Kapitán Střížkova Marek Kincl dostal dvouletý zákaz činnosti kapitána. Byl to nejtvrdší trest v historii samostatné české ligy. Střížkov se tak stal již jistým sestupujícím. Disciplinární komise ČMFS však hodně překvapivě potrestala i Bohemku, kdy Bohemka dostala pokutu 100 tisíc korun za znevážení dobrého jména fotbalu a nezvládnutí pořadatelské služby. „Hlavním argumentem disciplinárky bylo to, že prý měl autobus Střížkova prasklé okno, na což hosté poukazovali po zápase. Ani policie však nedokázala zjistit, zda se to náhodou nestalo již někdy v minulosti, protože nikdo neviděl, že by na přední sklo někdo na parkovišti útočil. I proto zvažujeme odvolání, i když v současné době není funkční odvolací a revizní komise a o odvolání nemůže nikdo rozhodovat,“ vysvětlil pokutu pro Bohemians ředitel klubu, který také trestu neušel. Lukáš Přibyl dostal pokutu 50 tisíc korun za znevážení jména svazu. „Upřímně mě to překvapilo, protože jsem si myslel, že se snažíme právě starat o dobré jméno fotbalu a dělat fotbal pro lidi. Dle výslechu před disciplinární komisí je to kvůli nevpuštění hudebních nástrojů do hlediště a nerespektování jména soupeře. I když se snažím chápat pohled nezaujatého člověka, před disciplinární komisí jsem zdůraznil, že v tomto je pro nás prioritní postoj fanoušků, abychom neeskalovali napětí, což by se uváděním jména soupeře dle rozpisu a vpuštěním placených trumpetistů stalo,“ přidal Přibyl vysvětlení osobní pokuty.

V následujících dnech přišla další zasloužená „rána“ pro Střížkov, jelikož Senát pražského městského soudu vynesl rozsudek, podle něhož střížkovský klub nesmí používat v názvu slovo Bohemians. Soud tak svým verdiktem vyhověl Družstvu fanoušků Bohemians 1905. Vedení Střížkova se proti tomuto rozhodnutí hned odvolalo. "Senát uvedl, že střížkovský klub předstíral historickou návaznost na subjekt, se kterým neměl vůbec nic společného," řekl deníku Pravo místopředseda Družstva fanoušků Jiří Dienstbier mladší.

 

Zelenobílá vlna“ valící se Vršovickou ulicí před prvoligovým utkání v Edenu se Slávií Praha.

Co jééé…!!!....jako by si říkali hráči ve vršovické derby - zleva: Rychlík, Jindřišek, Šenkeřík a Nikl

Guinejec Amadou Cissé - první hráč tmavé pleti v dějinách klubu Bohemians, který zasáhl do ligového zápasu.

Fotka je z ligového utkání na Slávii.

Takto se „loučí“ spolumajitel Střížkova, Kapr s fanoušky

Bohemky po neodehraném utkání v Ďolíčku!!!

Největší skandál v historii české ligy se stal 10.4.2010.

 

V 25. kole už  Bohemka prvoligové utkání odehrála a po vyrovnaném utkání uhrála cennou remízu na hřišti 1. FC Slovácko 1:1 (17.4.2010). V následujícím kole čekal opět vyprodaný Ďolíček skvělé fotbalové představení, jelikož do Prahy dorazil Baník Ostrava (26.4.2010) a stovky jeho skvělých fanoušků. Pro svoji prestiž se toto utkání opět hrálo před kamerami ČT. Bylo to opravdu skvělé představení ve fantastické atmosféře, kdy nakonec byl Baník šťastnější a vyhrál v Ďolíčku 1:0. V tomto zápase víc než o fotbal šlo o manifestaci obou táborů fanoušků, kvůli plánovanému stěhování Bohemky do Edenu a Baníku do Vítkovic, z důvodu toho, že oba stadióny - Ďolíček a Bazaly, nevyhovují požadavkům ČMFS a nedisponují vyhřívaným trávníkem.

Majitelé Bohemians 1905 a Ďolíčku ve svém oficiálním stanovisku uvedli, že klub není v dobré ekonomické situaci a důvodem eventuálního stěhování z Ďolíčku jsou jen ekonomické důvody, kdy setrvání v Ďolíčku je z hlediska klubu nejméně ekonomickou variantou. Majitelé Ďolíčku nemají zájem na tomto stadionu dále provozovat fotbalovou nebo sportovní činnost, neboť je z jejich pohledu dlouhodobě ztrátová. Upřednostňují ekonomické zájmy klubu před historickou. Varianta „Eden“ je prý pro klub ekonomicky výhodnější variantou i při případném razantním okamžitém poklesu návštěvnosti. Do dění kolem Ďolíčku a stěhování Bohemky z něj, vstoupila Městská část Prahy 10, která se ve svém usnesení Rady Městské části Praha 10, ze dne 21. dubna 2010, vyslovila pro “bezvýhradnou podporu zachování  a dalšího fungování klubu Bohemians 1905 v jeho přirozeném prostředí, kterým je bezesporu tradiční stadion Ďolíček“, což s nadšením přivítalo jak Družstvo fanoušků Bohemians, tak i fanoušci Slavie Praha, kteří si logicky nepřejí “přesun“ klokanů na svůj fotbalový stadion. Zároveň začalo Družstvo fanoušků Bohemians (DFB) shromažďovat finance na záchranu stadionu v Ďolíčku. DFB ve svém oficiálním prohlášení, mj. uvedlo: Družstvo fanoušků Bohemians garantuje, že vklady poskytnuté na záchranu Ďolíčku nebudou použity na nic jiného než na:

• odkup stadiónu nebo akcií společnosti stadión vlastnící

• na rekonstrukci stadiónu nebo výstavbu nového na místě stávajícího stadiónu.

Pokud by se přes veškeré úsilí fanoušků nepodařilo stadión koupit (přímo fanoušky nebo ve spolupráci s městskou částí Praha 10) a zachránit, budou prostředky použity jako fond na vybudování nového stadiónu „Nového Ďolíčku“ v Praze na místě, kde si budou samosprávné orgány (radnice) vážit přítomnosti klubu Bohemians.“

Po pěti letech od znovuzrození Bohemky, tak vstoupili na scénu opět ti, kteří nikdy nenechají svoji milovanou Bohemku na holičkách a znovu se pokusí klubu pomoci, tentokrát v boji o nejkrásnější stadión na světě, milovaný, kultovní a historický ĎOLÍČEK.boj začal!!!

Ve 27. kole vybojovali klokani cenný bod v Liberci (1.5.2010) za remízu s místním Slovanem 1:1. Následující ligové utkání se však zelenobílým totálně nepovedlo a Bohemka po slabém výkonu prohrála v Příbrami 2:0 (5.5.2010).

 

Martin Cseh před zaplněnou tribunou…doma s Baníkem.

Vladimír Bálek napadá příbramského soupeře.

 

Jindy by byl pro fanoušky Bohemky domácí zápas 29. kola s SK Kladno, jen tuctový zápas, ale tento duel, hraný 8.5.2010 v Ďolíčku, byl pro celé jejich generace smutným mementem a černým dnem. Jako by ani nebylo důležité, že se klokani po bezbrankové remíze v nepříliš líbivém zápase zachránili v nejvyšší soutěži. Celé utkání mělo nepřehlédnutelné téma: slavný vršovický stadion Ďolíček se po dnešku rozloučil s nejvyšší soutěží, protože nesplňuje prvoligové parametry a zelenobílí nejméně dalších pět let budou k domácím zápasům nastupovat v sousedním Edenu. "Měl jsem zraněný kotník, ale kvůli vidině loučení v Ďolíčku jsem všechno přemohl. Doufám, že můj malý syn také někdy zažije, jaké to je hrát před vyprodaným Ďolíčkem. Já tady zažil nejhezčí roky kariéry a snad i můj syn má v sobě atmosféru zakódovanou a bude mi rozumět, až se jednou o Ďolíčku budeme bavit," prohlásil dojatý Dalibor Slezák, který ve čtyřiceti letech před nabitými tribunami a za velkých ovací ukončil kariéru. "Patřím do Ďolíčku, v Edenu chcípnu," křičel do dálky bílý nápis na černém tričku, které během zápasu nosil slavný klokaní maskot, který je stejně jako stadion neoddělitelnou součástí klubové historie. Duel s Kladnem připomínal spíše happening na záchranu Ďolíčku, kde vršovický klub sídlí od roku 1932. Fandové během zápasu ale neustále dávali najevo, co si o stěhování ze svého milovaného stánku myslí. "Pan Danner se musí v hrobě obracet," stálo na velkém transparentu, kteří diváci rozvinuli naproti hlavní tribuně. Připomněli tak památku Zdeňka Dannera, který v roce 1932 měl velkou zásluhu na vybudování Ďolíčku. "Vysrat se na historii, vysrat se na tradici, vysrat se na fanoušky, hlavně že je byznys, že pane Hrdlička! oznamovala další obří plachta. "Stadiony 2012? Komu tím prospějete?," svítilo z dalšího transparentu, který napadl svazový projekt o způsobilosti stadionů pro nejvyšší soutěž, nebo: "Bohemka do Edenu - mafie z radnice!" Utkání s Kladnem si nenechali ujít ani nejslavnější hráči klubové historie. Na tribuně nechyběli současný čestný prezident klubu Antonín Panenka, Karol Dobiaš, Vladimír Hruška, Jiří Ondra či Stanislav Levý. Smutnili i hráči samotní, kterým bude chybět elektrizující atmosféra našlapaného stadionu, který těsně obepíná hřiště. Hlavně brankář Radek Sňozík netajil svoje rozhořčení nad tím, že majitelé klubu rozhodli o stěhování do Edenu. "Jsme znechucený z toho, jak se ti všichni frajeři i lidi z radnice zachovali k tradici i lidem, kteří sem roky chodí. Beru to jako podraz a levárnu slovenských majitelů, kteří ani neví, kde je Ďolíček, na všechny lidi, kteří to s fotbalem na Bohemce mysleli dobře," prohlásil naštvaně Sňozík, který se prý občas během zápasu přistihl u toho, jak přemýšlí nad osudem Ďolíčku. "Byl jsem ze všeho přešlý, už v minulém zápase v Příbrami jsem myslel na to, co se bude dneska dít. Když jsem se dneska po zápase podíval nahoru na tribunu, tak jsem byl ze všeho hotovej. Pro mě je odchod z Ďolíčku tragédie," posteskl si Sňozík. Fanoušci Bohemians jako by si loučení s Ďolíčkem chtěli co nejvíc vychutnat. Zápas byl beznadějně vyprodaný, pořadatelé ohlásili návštěvu 7.500 diváků, i když se podle odhadů na tribunách tísnilo ještě možná víc fanoušků. A stovky z nich zůstaly bez lístku před branami stadionu. Někteří diváci ale vyrazili na fotbal v černém, protože brali střetnutí s Kladnem jako definitivní loučení se stadionem. "Ale tak to není, nebyl to žádný pohřeb Ďolíčku. Nejedou sem žádné bagry, nic se nebourá," líčil po utkání ředitel klubu Lukáš Přibyl. Bohemians chtějí mít v Ďolíčku dál své tréninkové zázemí, hrát by zde měl i divizní B tým. "Nedivil bych se, kdyby do Ďolíčku chodilo víc lidí na béčko, než na nás do Edenu, kde se budeme trápit my. Přijde mně, že by naši fanoušci byli radši, kdybychom my z ligy spadli a mohli dál být doma v Ďolíčku," uvedl Sňozík. "Já se jim nedivím. Jednou s nimi klidně budu chodit do kotle, dáme si společně jointa, pivo, klobásu a budu fandit těm klukům, kteří budou mít to štěstí si tady zahrát," podotkl Sňozík. Fanoušci si svůj stánek chtěli užít se vším všudy i dávno potom, co zápas skončil. Do půl jedenácté večer na stadionu hlasitě vyhrávala hudba, řada z diváků si s sebou vzala spacák a přenocovala přímo na stadionu. Fantazii se meze nekladly. "Můžou jít spát kamkoliv po celém areálu," řekl Přibyl, který se v Ďolíčku chystal trávit noc také. Někteří příznivci neodolali a z hrací plochy si vyřízli na památku trs trávníku. Pro případ, že se už do Ďolíčku nikdy nedostanou... Bohemians 1905 se zachránili, nad Ďolíčkem se ale vznášel smutek…

V závěrečném kole už prakticky o nic nešlo, přesto klokani uhráli cenné vítězství v Brne s místním FC a to 1:2 (15.5.2010).

Bohemka tak skončila v tomto ročníku 1. ligy na solidním 12. místě s 34 body, při skóre 21:29. Přes skutečnost, že klokani vstřelili ze všech prvoligových týmů nejméně gólu, podařilo se splnit hlavní cíl a to zachránit prvoligovou příslušnost, což se podařilo!!!

 

Dalibor Slezák se před utkáním s Kladnem rozloučil

s aktivní hráčkou kariérou / 8.5.2010.

Nesmlouvavý bojovník, Mára Nikl, v domácím utkání

s SK Kladno.

Jasný a výstižní transparent adresovaný majitelům klubu a politikům radnice Prahy 10,

při loučení s Ďolíčkem v domácím utkání s SK Kladno.

Populární maskot klokanů během zápasu s Kladnem

pěkně řádil a dokonce i vylezl na síť před kotlem…

Při loučení s Ďolíčkem byla přítomna celá řada osobností

Bohemians…na fotce jsou dojatí Panenka, Levý a Svoboda.

Kapitán klokanů Radek Sňozík se po utkání s Kladnem

zdraví s kotlem…nápis na jeho tričku zni jednoznačně!

I maskot klokanů dal nápisem na svém tričku

najevo, jaký “osud“ ho čeká v Edenu…

Smutný Radek Sňozík se loučí se zaplněným Ďolíčkem…

Smutná dvojice po utkání s Kladnem - Nikl s klokanem.

Při loučení s Ďolíčkem byl stadión beznadějně vyprodaný…pořadatelé ohlásili návštěvu 7.500 diváků, i když se podle

odhadů na tribunách tísnilo mnohem víc fanoušků a stovky z nich zůstaly bez lístku před branami stadionu.

 

Jeden boj Bohemka vyhrála, ale ten další se rozjel na plné obrátky a to boj o ĎOLÍČEK…majiteli klubu a stadiónu bylo definitivně rozhodnuto, že následující sezónu odehrají klokani na stadiónu Slávie Praha v Edenu. Klokani by měli trávit v Edenu nejméně pět let…s touto skutečností však zásadním způsobem nesouhlasí jak fanoušci Bohemky, tak i fanoušci Slavie…oba tábory fandů se rozhodli, že se pokusí vrátit klokany do svého historického působiště do Ďolíčku a začali střádat plány, jak toho dosáhnout…mj. se rozjela sbírka na záchranu Ďolíčku, kterou podpořila řada známých osobností. Bude to jistě dlouhý a nesmírně těžký boj, ale všichni bohemáci pěvně věří, že se jednou klokani do Ďolíčku zase vrátí…a když se přesto nepodaří zachránit starý Ďolíček, že časem vyroste - ať už na jiném místě ve Vršovicích, či v jiné části Prahy - nový, krásný a moderní Ďolíček, neboť fotbalový klub s tak bohatou a slavnou historií, jakým BOHEMKA bezesporu je, si svůj vlastní stadión zaslouží…!!!

AŤ ŽIJE BOHEMKA A ĎOLÍČEK!!!

 

Radek Vích (rvi)

        

 

- zpět -

- úvodní stránka -