• HISTORIE BOHEMIANS •

 

 

SEZÓNA 2011/2012 - 1. liga

 

Skvělý vstup do sezóny - výměna trenéra - soudy pokračují - černá série bez vítězství - Eden stále bez diváků - pád do druhé ligy - návrat do ĎOLÍČKU!!!

 

Vršovický fotbalový klub BOHEMIANS 1905 má za sebou vydařené přípravné období. Tým sice opustil trenér Pavel Hoftych, který od nové sezony trénuje slovenskou Trnavu. Novým hlavním trenérem se stal Pavel Medynský, pod jehož vedením klokani neprohráli ani jeden ze sedmi přípravných zápasů a s famózním skóre 19:4 vstupují do nového ročníku 1. fotbalové ligy s cílem navázat na loňskou, výsledkově nad míru vydařenou, sezonu.

Letní  změny se ale netýkaly jen realizačního týmu, hráčský kádr opustili Jan Štohanzl (Mladá Boleslav), Igor Držík (Nitra/Slovensko), Michal Sedláček (Zbrojovka Brno), Josef Marek (konec hostování), Aziz Ibragimov (Qingdao/Čína) a Jiří Rychlík (bez angažmá). Naopak posilami se stali Nicolas Šumský (záložník/bez angažmá, naposledy Argentinos Juniors/Argetina), Michael Žižka (obránce/České Budějovice), Tomášové Borek (záložník/Zbrojovka Brno), Tomáš Michálek (záložník/FK Jablonec), z juniorky Bohemky přišli nadějní záložníci Lukáš Budínský a Roman Potočný a z hostování z Vlašimi se vrátil útočník Vladimír Bálek.

Klokani změnili i značku vybavení, Umbro nahradil Adidas. Své “domácí“ utkání budou hrát klokani nadále v neoblíbeném slávistickém Edenu, ale fanouškovský “BOJ O ĎOLÍČEK“ s cílem vrátit klokany domů trvá…

Los první ligy, stejně jako v minulém ročníku, určil, že hned prvním “domácím“ utkáním klokanů v Edenu bude vršovické derby se Slávií Praha (29.7.2011). Klokani vykročili do nové sezóny skvěle a v pohledném utkání zaslouženě porazili Slavii 2:0, kdy nastoupili v této zahajovací sestavě: Sňozík - Jindřišek, Nikl, Lukáš, Žižka - Moravec, Borek, Budínský, Bartek - Škoda, Hartig. O vítězství zelenobílých rozhodli dva slepené góly v prvním poločase, kdy se trefili Moravec a Škoda. Prvoligová premiéra na lavičce v pozici hlavního trenéra se tak trenéru Medynskému vydařila na jedničku.

 

Vstup no nového ročníku 1. fotbalové ligy vyšel klokanům skvěle, kdy hned v 1. kole porazili v Edenu Slávii Praha 2:0.

Kapitán klokanů, Radek Sňozík, se raduje z vítězství

nad Slávií Praha 2:0.

Fanoušci Bohemky dali před zápasem s vršovickým

rivalem jasně najevo, co si myslí o působení klokanů v Edenu!

 

Další radostí pro zelenobílou veřejnost se stala zpráva, že nastal zvrat v boji o značku BOHEMIANS. Ta by přeci jen měla zamířit fotbalovým klokanům z Ďolíčku!!! V boji o to, který z oddílů vystupujících pod názvem Bohemians je ten pravý a jediný, padl další důležitý verdikt. Úřad průmyslového vlastnictví změnil svoje původní rozhodnutí, v němž v roce 2009 prohlásil značku Bohemians Praha s logem klokana za neplatnou pro fotbalový klub Bohemians 1905. Nyní úřad potvrdil, že fotbalový klub BOHEMIANS 1905 může název a logo chránit jen pro sebe!!! Celý spletitý a značně nepřehledný spor o název a logo klubu začal v roce 2005. Tehdejší majitel klubu Michal Vejsada získal souhlas TJ Bohemians Praha s převedením jména a loga na třetiligový FC Střížkov Praha. V březnu 2005 ale vzniklo Družstvo fanoušků Bohemians, kterému se klub - potácející se pokraji krachu - podařilo zachránit. Klub se pak pod názvem Bohemians 1905 vrátil až do nejvyšší fotbalové soutěže. Stejnou soutěž přitom hrál pod názvem Bohemians Praha klub ze Střížkova. Celý spor vyvrcholil poté, co Střížkovští odmítli nastoupit na vzájemný ligový zápas. Spory o to, kdo má právo vlastnit název a historické logo Bohemians s klokanem, už přitom řešily soudy a také Českomoravský fotbalový svaz, konečný verdikt zatím nepadl. Snahu užívat název Bohemians a logo fotbalovým klubem Bohemians 1905 napadla u Úřadu průmyslového vlastnictví TJ Bohemians Praha, která sdružuje několik sportovních klubů. Podle jejich zástupců není Bohemians 1905 právním nástupcem původního fotbalového klubu z Vršovic, nemá s ním nic společného. "Naše tělovýchovná jednota nese název Bohemians minimálně od roku 1949 a v současné době má 25 sportovních oddílů a více než 2100 členů," uvedli zástupci tělovýchovné jednoty. Úřad průmyslové vlastnictví, který má ve sporu o značky rozhodující slovo, sice nejprve žádosti TJ Bohemians vyhověl, nyní ale verdikt změnil. Podle šéfa úřadu Josefa Kratochvíla lidé vnímají, že existuje samostatný fotbalový klub, který je nezávislý na existenci TJ Bohemians Praha. Zástupci tělovýchovné jednoty sice předložily několik dokumentů a dalších důkazů, že název a logo mají patřit jenom jim, podle šéfa úřadu nejde rozhodně o důkazy přesvědčivé. To se například týkalo i dokumentu popisujícímu historii TJ Bohemians. "Takovému dokladu nelze přiznat téměř žádnou důkazní hodnotu, lze jej považovat nanejvýš za podpůrný doklad osvětlující historické souvislosti," rozhodl Kratochvíl. A to, že sportovci tělovýchovné jednoty mají sportovní úspěchy, podle něj nedokazuje, že by se značka stala známou mezi lidmi. "Z dokladů nelze zjistit, že by značka byla vůbec umisťována či používána na trhu či v obchodním styku," rozhodl Kratochvíl. Proto podle něj má právo značku a logo užívat fotbalový klub Bohemians 1905. (pozn. autora z 1.8.2012: soud pokračuje…)

V 2. kole kole narazila Bohemka na mistrovskou Plzeň, kterou porazila v Edenu 2:1 (7.8.2011) a to góly Martina Nešpora a Bálka. Toto utkání vršovičtí  svědomitě odbojovali a v druhém zápase sezóny si tak připsali druhé vítězství!

Následně Bohemka ve 2. kole Ondrášovka Cupu rozstřílela Novou Paku 7:0.

V následujícím ligovém kole jeli vršoviští do Jablonce, kde se jim pravidelně nedaří, což potvrdil i tento zápas, který klokani prohráli krutě 5:0 (15.8.2001). Klokani v tomto zápase doplatili hlavně na zahozené šance a špatnou poslední desetiminutovku. V dalším ligovém kole si zelenobílí spravili chuť a porazili “doma“ v  Edenu České Budějovice 2:1 (21.8.2011), kdy oba góly klokanů vstřelil Bartek.

 

Pavel Lukáš (v zeleném) bojuje o míč s hráčem Plzně.

I toto utkání klokani zvládli a porazili úřadujícího mistra!

V Jablonci se ale zelenobílým tradičně nedařilo a vysoko

prohráli…ale fanoušci klokanů byli opět skvělí!!!

 

V 5. kole zamířili klokani do Ostravy, kde se radovali z další výhry v novém ligovém ročníku, kdy díky gólu Lukáše Hartiga porazili místní Baník 1:0 (27.8.2011). Bohemka tímto zápasem prolomila i dlouhodobé prokletí zápasů s Baníkem. Naposledy klokani ostravské porazili v září 2002, kdy se o výhru 2:1 v Ďolíčku postarali Karol Kisel a Lukáš Hartig. Vítězství na Bazalech je ještě starší a datuje se až do dubna roku 1992, kdy o vítězství 1:0 pro Bohemku rozhodl Mysliveček. Navíc v tomto zápase dosáhl Marek Nikl jako první mety sta zápasů za Bohemku v české lize. Dalším jubilantem se stal Tomáš Michálek, který v Ostravě nastoupil ke svému dvoustému prvoligovému zápasu. Předchozí starty nasbíral kromě Bohemky i v dresu Jablonce a Brna. Bohemka je tak po pěti odehraných utkáních na skvělém 2. místě prvoligové tabulky za vedoucí Spartou Praha a to s 12. body při skóre 7:7.

Následně však vršovičtí nezvládli utkání 3. kola Ondrášovka Cupu, kdy prohráli v druholigovém Znojmě nečekaně 1:2.

Došlo také ke změně v hráčském kádru, kdy útočník Lukáš Hartig byl na zbytek podzimní části sezóny uvolněn na hostování do Slovanu Bratislava a dostal tak možnost si zahrát nejen slovenskou nejvyšší soutěž, ale i Evropskou ligu, kam se svěřenci Vladimíra Weisse kvalifikovali po vítězném dvojutkání s AS Řím.

V 6. kole hostili zelenobílí v Edenu 1. FC Slovácko (10.9.2011). Klokani prospali první poločas a tak nakonec po vyrovnaném utkání skončil zápas zaslouženou remízou 1:1, kdy se za zelenobílé trefil Bártek. V dalším kole jeli klokani do Hradce Králové (18.9.2011). V deštivém počasí se toto utkání klokanům moc nepovedlo a po bezzubém výkonu zaslouženě prohráli 2:0. V následujícím “domácím“ utkání klokani remizovali se Slovanem Liberec 1:1 (25.9.2011). Toto utkání patřilo k těm ostřejším, ale diváci si přišli na své. V utkání bylo nasazení obou mužstev, gólové akce a emoce, které k fotbalu patří. Za klokany skóroval Borek. V 9. kole se hrálo malé pražské derby, kdy klokani zamířili na Žižkov, kde porazili místní Viktorku 1:0, gólem Škody a vyskočili zpět na fantastické 2. místo prvoligové tabulky. Byla to zasloužená výhra v těžkém utkání, které bylo hodně ofenzivní a zaplněný stadión viděl pěkné utkání ve skvělé atmosféře, o kterou se starali hlavně fanoušci Bohemky, kterých dorazilo velké množství a vytvořili zelenobílým domácí prostředí. V 10. kole sehráli klokani další pražské derby, kdy v Edenu přivítali Duklu Praha (17.10.2011). Po vyrovnaném průběhu utkání skončil zápas, po řadě neproměněných šancí z obou stran bez gólu, spravedlivou remízou 0:0. V následujícím kole jeli zelenobílí na horkou půdu do Mladé Boleslavi, kde prohráli 2:0 (23.10.2011). Výkon vršovických nebyl špatný, ale na body to tentokrát nestačilo.

 

Po dlouhých letech uspěli klokani v Ostravě, kdy porazili místní Baník 1:0…střelec Lukáš Hartig v objetí spoluhráčů.

Honza Moravec (v zeleném) v akci…bitva to na Žižkově

byla velká, ale z vítězství se nakonec radovali klokani…

…kteří slavili vítězství i se svými skvělými fanoušky!

Jsme opět druzí!!!

 

Ve 12. kole hostili klokani Sigmu Olomouc (28.10.2011). Utkání to nebylo úplně o kráse fotbalu, z obou stran šlo o bojovný zápas. Klokani si v posledních kolech nevypracovávali tolik šancí a nedávali víc než jednu branku. A vzhledem k tomu, že Sigma na tom byla podobně, skončilo utkání remízou 1:1, kdy se za klokany trefil Martin Nešpor. V následujícím kole však Bohemka utrpěla nepříjemný, ale zasloužený debakl v Příbrami (5.11.2011) 3:0 a to hráči po zápase mohli ještě poděkovat brankáři Sňozíkovi, že neodjeli z Příbrami s ještě větším přídělem. V posledních kolech šla úroveň hry klokanů dolů, hráči přestali střílet góly, hra byla nedobrá, bez nápadu, život a kvality, hráči jako by přestali hrát a bojovat a tak se klokani začali nepříjemně propadat prvoligovou tabulkou. Ve 14. kole se v Edenu sehrálo další pražské derby, tentokrát se Spartou Praha (21.11.2011). Zoufalost klokanů z posledních kol se naplno projevila i v tomto televizním utkání a tak Sparta jednoznačně vyhrála 4:0. V 15. kole jeli Vršovičtí do Teplic (27.11.2011) a ani v tomto utkání se nepodařilo klokanům vstřelit gól a tak opět prohráli, tentokrát 2:0. Bohemka měla v tomto utkání jen náznaky šancí, z kterých gól nedala a tak hráči i fanoušci čekají již šest hodin na vstřelený gól…

Důvodem k “malé“ radosti posledních nevydařených kol, byla opětovná nominace mladého nadějného útočníka klokanů, Martina Nešpora do reprezentační “21“, která bojovala v kvalifikaci o postup na Mistrovství Evropy.

Dne 8.10.2011 také proběhla další brigáda fanoušků Bohemky, organizovaná Družstvem fanoušků Bohemians, která měla za cíl opět trochu zvelebit tradiční domov klubu od Botiče. Fanoušci opět dokázali, že Ďolíček není fanouškům Bohemky lhostejný!

 

Honza Jindřišek v akci…utkání v Příbrami se klokanům totálně nepovedlo a zaslouženě prohráli…

Odchovanec klokanů, Václav Kadlec, proniká obranou

svých bývalých spoluhráčů v pražském derby se Spartou.

Před utkáním v Teplicích bylo kapitánovi klokanů,

Radkovi Sňozíkovi ještě veselo…

Trenér klokanů Pavel Medynský a ředitel klubu Ladislav

Valášek mají přes zimu o čem přemýšlet…

 

Dne 22.10.2011 proběhla v Ďolíčku hodně netradiční, ale nesmírně zajímavá akce s názvem: “Bohémové na Bohemce. Vršovický Ďolíček zažil v chladivém sobotním večeru akci, na kterou se ještě dlouhou dobu bude vzpomínat. Zcela ojedinělý projekt, ve kterém umělci vstupovali do tréninku juniorského týmu Bohemians. Večerní program začal působivým promítáním historie Bohemians přímo na travnatou plochu. Při návratu do minulosti mrazilo fanouškům Bohemians v zádech a v mnoha očích se leskly slzy. Poté již na hřiště vběhla juniorka Bohemians pod vedením Dalibora Slezáka, vše sledovalo osm set fanoušků, jedná se tak pravděpodobně o rekord v počtu diváků na tréninku sportovního týmu v České republice. Rezerva totiž měla skutečnou tréninkovou jednotku, kterou protkávala různá umělecká vystoupení. Fanoušci tak mohli při sledování míčových kouzel v podání mladých nadějí zpozornět u pěveckých, tanečních, operních, baletních nebo básnických vystoupení. Bohemians a Ďolíček jsou skutečné legendy, kterým všichni umělci i fanoušci vzdali hold v šedesátiminutovém představení, které vygradovalo ohňostrojem a hymnou v bohemáckém provedení. Na závěr proběhla spontánní děkovačka a skandovaný potlesk přítomných příznivců duněl až za hranice Vršovic. Organizátoři (4+4 dny v pohybu a START Vršovice), jak předeslali, skutečně jednou pro vždy změnili svět fotbalu. “Bohémové na Bohemce“, to byla akce, kterou opravdu stálo za to vidět.

Dne 27.10.2011 připravil fotbalový klub Bohemians 1905 pro své fanoušky v českých podmínkách ojedinělý projekt pojízdného fanshopu. Tento unikátní “Fanshop na cestách“ přináší jedinečnou možnost prodeje klubových suvenýrů nejen u příležitosti utkání v Synot tip aréně, ale také na venkovních zápasech zelenobílého klubu.

Dne 30.11.2011 zastihla zelenobílou veřejnost skvělá zpráva, a to, že fanoušci vyhráli právní bitvu o název BOHEMIANS! Vrchní soud v Praze definitivně rozhodl, že název Bohemians smí mezi fotbalovými kluby využívat jen vršovický Bohemians 1905. Střížkovský celek Bohemians Praha se tak musí okamžitě přejmenovat. Rozhodnutí je pravomocné a definitivní. Družstvo fanoušků Bohemians (DFB), stojící za Bohemians 1905 vyhrálo soudní spor o název už v minulém roce u soudu prvního stupně. Bohemians Praha se proti tomu odvolali. Vrchní soud však ve středu zaslal klubům rozhodnutí o zamítnutí odvolání, jelikož bylo podané pozdě. Rozsudek zakazující střížkovskému klubu užívat v jakýchkoliv sportovních souvislostech název Bohemians tak nabyl právní moci a je nezvratný. "Je to důležitý milník ve sporu tří Bohemek, ovšem jen další střípek do celé mozaiky. Je ale důležité, že jsme získali ochrannou známku," uvedl předseda Bohemians 1905 Dariusz Jakubowicz. "Ještě mohou nastat nějaké obstrukce, ale jen by se to zbytečně natahovalo," dodal. Druholigový klub Bohemians Praha je tak nucen změnit název tak, aby neobsahoval slovo Bohemians. Pravděpodobně se vrátí k názvu Střížkov, což si žádají i fanoušci. Podle původního rozhodnutí soudu na to měl klub 60 dní. "Ovšem ty uplynuly během jednání o odvolání. Už jsme jim posílali několik výzev i na svaz a správci konkurzní podstaty, aby došlo ke změně názvu. Jen nám chyběl tento konečný verdikt," dodal Jakubowicz. Bohemce se nyní otevírá cesta používat tradiční logo a název Bohemians Praha, změna názvu ale není otázkou nejbližší doby. „Ochrannou známku musíme používat, jinak by nám ji mohli zase ukořistit,“ upozornil Ing. Jakubowicz, který nastínil i svou představu dalšího postupu: Nechceme mezi fanoušky vnášet zmatek, takže současnou sezonu určitě dohrajeme se znakem Bohemians 1905, pak nastane přechodné období, kdy budou používána obě loga současně, aby si na to staronové fanoušci zvykli“. Vše musí projít důkladnou oponenturou a jednáním s Družstvem fanoušků a obchodními partnery. I logo Bohemians 1905 má svou cenu a tradici.“ (pozn. autora z 1.8.2012: soud pokračuje…)

V předehrávaném 16. kole jeli klokani na hřiště Viktorie Plzeň (2.12.2011), kde však nepřekvapili a prohráli 3:1, byť hráči nepodali špatný výkon, ale na body to s dobře hrajícím úřadujícím mistrem ligy nestačilo. O jediný gól klokanů se zasloužil Martin Nešpor. Zelenobílí tak přezimují na 12. místě prvoligové tabulky s 19 body, při skóre 12:27. Trenér klokanů, Pavel Medynský, zhodnotil podzimní část sezóny následovně: "Chtěli jsme získat minimálně 18 bodů, což se povedlo vynikajícím vstupem do Gambrinus ligy, ale ve druhé polovině podzimu vzhledem k velmi úzkému kádru, kdy se nám narušila pevná obraná čtveřice (zraněný Nikl, Žižka) jsme nezískali více bodů. Výsledkově se hra zadrhla, ale myslím, že celkově jsme odehráli více kvalitních utkání. Realita současné Bohemky, sužovaná právními problémy, se pohybuje na hranici nižšího středu tabulky. Realizační tým a mužstvo uděláme vše pro to, abychom se dostali nad tuto hranici."

 

Akce “Bohémové na Bohemce“ se povedla!

Fanshop na cestách.

Radost plzeňských hráčů ze vstřeleného gólu a smutek hráčů a fanoušků Bohemians.

 

Zastupitelstvo Prahy 10, dne 12.12.2011, schválilo záměr odkupu a rekonstrukce Ďolíčku!!!

Ve veřejném hlasování podpořilo materiál vypracovaný Výborem pro sport a sportovní plochy 26 zastupitelů. Dnešní rozhodnutí zastupitelstva je prvním krokem k záchraně Ďolíčku pro prvoligový fotbal. Zástupci Výboru pro sport a sportovní plochy mají nyní mandát jednat s majiteli stadionu o odkupu stadionu v předem stanovených mantinelech dle vypracovaného materiálu prezentovaném na zasedání a dříve schváleném radou MěČ Praha 10. "Bohemka je rodinné stříbro Prahy 10," uvedl starosta Milan Richter (ODS). "Jsem přesvědčen, že naší povinností je postavit se tomu čelem a udělat vše pro to, abychom stadion zachránili," doplnil. Cesta za záchranou Ďolíčku je ovšem ještě dlouhá a zástupce Desítky pro domácí a Družstva fanoušků Bohemians čeká ještě hodně práce. Dalším krokem je samotné jednání se společností Bohemians Real a.s., která v současné době vlastní stadion. Tato společnost je z poloviny vlastněna skupinou CTY Group, kterou zastupuje Ondrej Oravec. Druhá polovina společnosti v minulosti patřila zmizelému podnikateli a členu výkonného výboru FAČR (ČMFS) Miroslavu Křížovi z Plzně, nyní za tuto skupinu jednají právníci. Kromě samotného odkupu Ďolíčku je nutné stanovit parametry nájemní smlouvy a vyjednat podmínky za jakých bude moci Bohemka v Ďolíčku působit. Poděkování si zaslouží všichni z DPD a DFB, kteří se o dnešní rozhodnutí radnice Prahy 10 zasloužili. Stejně tak fanoušci, kteří se aktivně zapojili do akcí na podporu záchrany Ďolíčku, ať již účastí na akcích DFB nebo podpisem pod petici.

V prosinci 2011 také došlo k doplnění realizačního týmu A-mužstva o druhého asistenta Dalibora Slezáka a byl jmenován nový tiskový mluvčí, Tomáš Mutinský. Dále bylo rozhodnuto o dalším personálním posílení sportovního a ekonomického úseku, kdy byla zřízena funkce sportovního ředitele, kterou bude zastávat bývalý prvoligový fotbalista Sparty a Jablonce Tomáš Požár, který nyní v Bohemce zastával funkci sportovního ředitele a šéftrenéra mládeže.

Bohemka se v zimní přestávce zúčastnila tradičního zimního turnaje “Tipsport liga“, kde klokani sehráli kvalitní utkání, ale ze skupiny nakonec do dalších bojů nepostoupili. Oblíbený halový turnaj “Víkend šampiónů“, který se měl tentokrát hrát na Slovensku v Bratislavě, byl pořadateli na poslední chvíli zrušen.

Přes zimu ke klokanům přišli tito noví hráči: záložník Martin Abraham (Wehen Wiesbaden), útočník Pavel Vyhnal (Slávie Praha), záložník Pavol Orolín (Sokol Dolná Ždaňa). Z hostování ze Slovanu Bratislava se vrátil útočník Lukáš Hartig a se Sezimova Ústí, obránce Jiří Ptáček. Naopak klokany opustili: Milan Škoda (Slavia Praha), Vladimír Bálek (Viktorka Žižkov), Tomáš Michálek (Jablonec n.N.) a Martin Kraus (Příbram).

Dne 9.2.2012 zastihla všechny fanoušky, nejen Bohemky, tragická zpráva…ve věku 33 let nečekaně zemřel jeden z velkých klokanů, Lukáš Přibyl, bývalý ředitel klubu!!! Lukáš zemřel ve své kanceláři na stadionu Sparty, kde v té době vykonával funkci místopředsedy představenstva. Důvodem úmrtí bylo srdeční selhání, které bylo způsobeno vrozenou vadou srdce. Pohřbu Lukáše se zúčastnila řada osobností z fotbalového i veřejného života, ale i desítky zarmoucených fanoušků Bohemky

Fotbalové jaro však začalo a zelenobílí do prvního jarního utkání v Edenu s Jabloncem (19.2.2012) nastoupili v této sestavě: Sňozík - Moravec, Cseh, Lukáš, Žižka - Bartek, Abraham, Borek, Budínský - Vyhnal, Hartig. V pietní atmosféře Bohemka, po slušném výkonu, podlehla Jablonci 1:2, kdy jediný gól klokanů vstřelil Vyhnal. Zápas klokani odehráli s černou páskou na rukávech, před zápasem byla minuta ticha a ve třiatřicáté minutě nastal v českém fotbale nevídaný okamžik, kdy při fanouškovském choreu povstal celý stadion. I hráči přerušili hru a minutovým potleskem uctili památku velkého fanouška a bývalého funkcionáře Bohemky, Lukáše Přibyla…

 

Choreo fanoušků Bohemky za zesnulého kamaráda Lukáše Přibyla při utkání s Jabloncem…

 

V následujícím kole sehráli klokani v Českých Budějovicích (26.2.2012), jako tradičně na jihu Čech, nepovedené utkání, bez bojovnosti a nasazení a zaslouženě prohráli 3:1, kdy jediný gól zelenobílých dal opět Vyhnal. V 19. kole přivítali klokani v Edenu sestupem ohrožený Baník Ostrava (5.3.2012). I když klokani předvedli zlepšený výkon, opět utrpěli prohru, tentokrát 1:0. Bohemka tak prohrála posedmé za sebou a porážka od Baníku znamenala odvolání trenéra Medynského. "Nepodařilo se zastavit propad, do kterého se mužstvo dostalo už v závěru podzimu," uvedl sportovní ředitel vršovického klubu Tomáš Požár. "A v úvodu jara jsme na mužstvu neviděli nic, co by naznačovalo zlepšení." Bohemians naposled bodovali 28. října ve 12. kole v domácím utkání s Olomoucí (1:1), jejich poslední vítězství má datum 1. října, bylo to v 9. kole a Medynského svěřenci tehdy vyhráli na Žižkově (1:0). Novým trenérem klokanů se stal Jozef WEBERr, dosavadní asistent jabloneckého kouče Františka Komňackého. Zároveň byl do role vedoucího mužstva jmenován Tomáš Požár. "Bohemka je klub s dlouholetou tradicí a jsem rád, že mě vedení oslovilo. Samozřejmě je nyní nejdůležitější úkol zastavit výsledkový i herní propad a Bohemku pozvednout," uvedl Weber.

Jedenačtyřicetiletý Jozef Weber nikdy prvoligový tým nevedl, Bohemians pro něj budou premiérou. Když v roce 2007 ukončil Weber hráčskou kariéru, hned se začal soustředit na dráhu trenéra. V Jablonci dělal asistenta nejdříve Luboši Kozlovi a následně Františku Komňackému, který si spolupráci vždy pochvaloval. Jako hráč byl Weber fotbalista divácky atraktivní, byl rychlý, výbušný, technicky zdatný a má za sebou bohatou hráčskou kariéru, kdy má na kontě 408 ligových startů. Začínal v Žilině, pak zkoušel štěstí ve Spartě. První ligu hrál na vojně v Chebu, ale výrazněji se prosadil až při angažmá v Drnovicích, odkud v roce 1999 přestoupil do Jablonce. Tam v roce 2007 ukončil kariéru.

Ve 20. kole zamířili klokani na Slovácko (10.3.2012), kde klokani sice vstřelili dvě branky (Moravec, Bártek), ale s místním 1. FC přesto prohráli 3:2. V následujícím kolo vybojovali klokani v Edenu bod za bezbrankovou remízu s Hradcem Králové (18.3.2012). Pak ale začala neskutečná série proher klokanů…a hlavně špatné a nezáživné výkony Bohemky…ve 22. kole to začalo v Liberci, kdy Bohemka prohrála s rozjetým Slovanem 3:0 (24.3.2012).

 

Odhodlání klokanů před utkáním v Budějovicích bylo velké.

V sněhové vánici však přesto prohráli 3:1 (v akci M. Nešpor).

Velcí bojovníci - Martin Abraham a Lukáš Hartig.

Nový trenér klokanů, Jozef Weber, burcuje své svěřence.

Velcí a malí klokani před domácím utkáním s H. Králové.

Boj o míč v Liberci…zleva: Jindřišek, Moravec a Lukáš.

 

Dne 26.3.2012 však slavil Ďolíček 80. narozeniny!!! 27. března 1932 sehráli hráči Bohemians na místě dnešního Ďolíčku první zápas. Přesně před osmdesáti lety byl poprvé otevřen Dannerův stadion Bohemians. 27. března 1932 má v mysli každý skalní fanda zelenobílých Klokanů. Přesně ten den se otevřely brány nového stadionu, aby mohli klokani, kteří byli již ověnčeni slávou z Austrálie, sehrát utkání proti Slavii Praha. V dnešní době určitě není v Praze nejmodernější, jistě nesplňuje ty nejnáročnější požadavky, ale je svými zelenobílými ctiteli milován jako málokterý stadion v Čechách. Atmosféra v Ďolíčku je neopakovatelná a nenahraditelná. Stadion patří k nevýznamnějšímu kulturnímu, sportovnímu a tradičnímu dědictví Prahy. Zároveň jde o místo, s nímž je nerozlučným způsobem spjata historie i perspektiva fotbalového klubu Bohemians 1905.

Další slavnostní událost v historii Bohemky se stala dne 29.3.20121, kdy se tramvajová zastávka před Ďolíčkem přejmenovala z “Obloukové“ na “BOHEMIANS“! Toto přejmenování schválilo zastupitelstvo Prahy 10, kdy tak radní svým originálním rozhodnutím přispěli k oslavám výročí osmdesáti let stadionu v Ďolíčku a výročí 110 let od povýšení Vršovic na město. „Již dříve jsem říkal, že Bohemians jsou rodinným stříbrem Prahy 10. Zastávka je přímo před stadionem, který je přirozenou dominantou celého okolí. Je to náš dárek k osmdesátým narozeninám Ďolíčku“, řekl starosta městské části Praha 10 Milan Richter.

Další prohru klokanům uštědřila ve 23. kole nečekaně, v té tobě suveréně poslední, Viktorka Žižkov, která překvapila v Edenu a bezzubé klokany porazila 1:2 (30.3.2012). Jedinou branku klokanů vstřelil obránce Cseh. V následujícím kole, v dalším malém pražském derby, klokani prohráli na Julisce s místní Duklou Praha 2:0 (6.4.2012). V 25. kole dostali zelenobílí v Edenu další lekci a prohráli s Mladou Boleslaví 0:3 (15.4.2012). V následujícím kole utrpěli klokani další debakl a prohráli v Olomouci s místní Sigmou 4:0 (23.4.2012). V 27. kola svitla zelenobílým záchranářská naděje, jelikož v domácím utkání porazili 1. FK Příbram 2:0 (29.4.2012), kdy góly klokanů vstřelili Abraham a Nešpor. Černá série Bohemky, která nevyhrála neuvěřitelných 21 utkání!!!, tak skončila a Bohemka po téměř sedmi měsících zvítězila v ligovém zápase. Za tuto dobu Bohemka nasbírala pouhých 5 bodů a z čela Gambrinus ligy se propadla až na předposlední místo.

V době špatných ligových výsledků, potěšila celou bohemáckou veřejnost zpráva, že Výkonný výbor FAČR ukončil k 1. červenci členství fotbalovému klubu FC Bohemians Praha kvůli tomu, že je Vejsadův klub z nižší soutěže v insolvenci. V kauze tří Bohemek tak zůstávají jen dvě - prvoligoví Bohemians 1905 a druholigoví Bohemians Praha (tj, Střížkov). Předseda FAČR Miroslav Pelta, si při nástupu do funkce dal za úkol vyřešit kauzu tří Bohemek. "Toto je začátek. Bude ale muset následovat více úkonů. Teď máme ze tří Bohemek dvě, a to je důležité. Máme také pokyny od UEFA, že nebudou nic rozhodovat směrem k Bohemkám, dokud to sami nebudeme mít vyřešené. Teď jim můžeme ukázat, že je tady vůle tu naši noční můru řešit," dodal Pelta. Asociace ale odmítla, že by byl klub FC Bohemians Praha vyloučen jen kvůli kauze Bohemians. Důvodem je konkurzní řízení, ve kterém se klub nachází. "Při tvorbě nových stanov jsme chtěli řešit problém s kluby, které jsou v insolvenci nebo v konkurzním řízení. Pak totiž nejsou schopné plnit své povinnosti, které musí plnit každý člen. Není to jen o profesionálních smlouvách, ale i o práci s mládeží," uvedl místopředseda FAČR Jindřich Rajchl. Klub FC Bohemians Praha, je jednou ze tří odnoží vzniklou v rámci složitého nástupnictví po původním slavném klubu FC Bohemians Praha, který se v roce 2005 dostal do konkurzu. Tehdejší majitel Michal Vejsada v roce 2009 přihlásil klub do nejnižší pražské soutěže, v současnosti hraje II. pražskou třídu.

Dál se však hraje liga, ale v 28. kole klokani na Letné nepřekvapili a těsně prohráli se Spartou 1:0 (6.5.2012). Bohemka na Spartě nesehrála špatné utkání a při troše štěstí sahala i po bodu, ale silná Sparta kýžený gól vstřelila. V 29. kole uhráli klokani v Edenu remízu 0:0 s Teplicemi (9.5.2012). Šance Bohemky na záchranu tak byla před posledním kolem v rovině sci-fi. Přesto se chtěli klokani s ligovým ročníkem a fanoušky rozloučit důstojně. To se nakonec moc nepodařilo a Bohemka prohrála v Edenu ve Vršovickém derby se Slávií 3:1 (12.5.2012), kdy jedinou branku zelenobílých vstřelil Budínský. Bohemka tak zakončila sezonu na 15. místě, kdy získala 24 bodů, při skóre 20:54 a spolu s Viktorkou Žižkov sestoupila do 2. ligy…

 

Bojovník Hartig se rve se žižkovskou obranou.

Radek Sňozík cítí, že se klokaní loď pomalu potápí.

Trenér Weber se zraněným Markem Niklem.

Martin Nešpor právě vstřelil gól do sítě Příbrami.

Pražské derby na Letné s místní Spartou nabídlo velký boj, v kterém nakonec klokaní prohráli těsně 1:0.

Benjamínek klokanů, Nicolas Šumský, odchází smutný

z hřiště po prohraném utkání v Teplicích.

Bývalý klokan, Stanislav Vlček, bojuje o míč s Josefem

Jindříškem ve vršovickém derby se Slávií Praha.

 

SHRNUTÍ SEZÓNY 2011/2012

 

„Já jsem vyhrál naposledy někdy ve starších žákách nebo kdy!" Tato věta Radka Sňozíka po prohře s Žižkovem by snad i stačila jako souhrn celé "bohemácké" sezóny. Ani skvělý vstup do sezóny nepomohl Bohemians 1905 k záchraně a pražský celek se tak po 3 sezónách strávených mezi českou elitou stěhuje do 2. ligy. Největší dojem za toto období udělali Bohemáci během minulé sezóny, kdy skončili na skvělém 6. místě. I letos to vypadalo na velký úspěch, bohužel přišel kolaps, a to velký... Největší vlnu frustrace vyvinul brankář Radek Sňozík, který si na konci března po prohraném utkání s Viktorií Žižkov v rozhovoru pro novináře nebral žádné servítky a rozpovídal se o velkém pádu Bohemians až na chvost tabulky. Jak to ale vše šlo popořádku se pojďme podívat. Celá cesta sezónou začala 29. července výhrou 2:0 nad Slavií, následovala výhra nad Plzní a plný počet bodů po dvou odehraných kolech. Prohra 0:5 v Jablonci ale už nebyla tak dobrá. Nicméně se Klokani vzchopili a v dalších třech kolech posbírali 7 bodů za výhry nad Českými Budějovicemi a Ostravou, k tomu přidali bod za remízu se Slováckem. Poté přišla ale velká díra a neuvěřitelných 21 utkání bez vítězství! Za tuto dobu navíc Bohemka nasbírala pouhých 5 bodů a z čela Gambrinus ligy se propadla až na předposlední místo. Až ve 27. kole přišel konečně plný bodový zisk, když Klokani porazili 2:0 Příbram, v tomto kole zvítězil ale i Baník, a proto Bohemka zůstala stále na sestupové pozici, kterou už do konce soutěže neopustili. V posledních třech kolech totiž zelenobílí získali pouze jeden bod za remízu s Teplicemi. S 24 body tedy Pražané obsadili 15. příčku a se ztrátou 4 bodů na Ostravu se poroučí do druhé ligy.

Kanonýr týmu: Pokud bychom hledali v Bohemians nějakého střelce, neuspěli bychom. Nejvíce branek nastříleli David Bartek a Martin Nešpor, kteří se trefili pouze čtyřikrát. Bartek na 4 branky potřeboval 29 startů, Nešporovi stačilo 26 zápasů. Bohemka vstřelila v uplynulé sezóně pouze 20 branek, proto se není čemu divit, že nejlepší střelci mají na svém kontě pouze 4 zářezy.

Úspěšné a neúspěšné série: Klokani vstoupili do sezóny skvěle a po 5 kolech, kdy na svém kontě měli 12 bodů dokonce byli na skvělém 2. místě! Nejúspěšnější série tak byla mezi 1. a 6. kolem, kdy nasbírala Bohemka 13 bodů. Za to nejhorší sérií nejen týmu, ale celého ročníku Gambrinus ligy, je období mezi 6. a 26. kolem, kdy Bohemians ani jednou nevyhráli a získali pouze 5 bodů.

Karty: Jedinou červenou kartu v celé sezóně v dresu Bohemians obdržel Martin Nešpor. Co se týče žlutých karet, těch si užil nejvíce Michael Žižka, který jich viděl 9. Dalšími hříšníky byli se sedmi Jan Růžička a se šesti Josef Jindřišek a Martin Nešpor.

Diváci: Fanoušci Bohemky se ani druhým rokem nenaučili chodit na své miláčky do Edenu, a tak návštěvy na zápasy zelenobílých nebyly nijak oslnivé. Celkem navštívilo domácí zápasy Klokanů pouze 43 849 diváků, horší v tomto ohledu byla pouze Dukla (36 514) a Žižkov (39 734).

Zápas sezóny: Zápas sezóny v tak nepovedené sezóně není tak lehké vybrat, ale přeci jen jedno utkání je výše než všechna ostatní. Jedná se o skalp mistra z Plzně v 2. kole. V Edenu tehdy Klokani vyhráli 2:1.

 

Radek Vích (rvi)

        

 

- zpět -

- úvodní stránka -