• HISTORIE BOHEMIANS •

 

 

SEZÓNA 2012/2013 - 2. liga

 

Klokani opět v Ďolíčku … vzpomínková akce na “Příbu“ … změna názvu klubu … oslava mistrovského titulu po 30-ti letech … budování umělého trávníku v Ďolíčku … postup do 1. ligy!!!

 

Fotbalisté BOHEMIANS 1905 se po dvou letech strávených v pražském Edenu vrací na svůj stadion ĎOLÍČEK, kde budou hrát od začátku nového ročníku 2012/2013 druhou ligu. Vršovický klub, který na jaře zažil pád z nejvyšší soutěže, uzavřel nájemní smlouvu s majitelem stadionu společností Bohemians Real a zároveň ukončil kontrakt na nájem Synot Tip Areny, kde Bohemians hráli během svého působení v první lize. Klub zároveň musel začít s rekonstrukcí Ďolíčku tak, aby dostal od FAČR povolení hrát na něm druholigové zápasy. Proběhly především úpravy hrací plochy, kdy se provedla regenerace hřiště a úpravy terénních vln v obou šestnáctkách.

Do sezóny 2012/2013 vstoupí nově vytvořený realizační tým, kdy hlavní trenér Jozef Weber bude mít za asistenty Dalibora Slezáka a Stanislava Vahalu, který bude zároveň trenérem brankářů. Po dlouholetém působení skončil asistent Václav Hradecký a trenér brankářů Pavol Švantner. Na pozici hlavního trenéra juniorky přichází František Šturma.

Co se týče změn v hráčském kádru, profesionální smlouva skončila a nebyla prodloužena brankaři Václavu Markovi a hráčům Lukáši Hartigovi, Jiřímu Kaufmanovi, Pavlu Lukášovi a Martinu Abrahamovi. Zejména Lukáš Hartig a Pavel Lukáš strávili ve Vršovicích dlouhá léta a příznivci klokanů na jejich působení budou zajisté vzpomínat jen v tom dobrém. Z důvodu vleklých zranění skončila s aktivní hráčkou kariérou i ikona klokanů, Marek Nikl. Dále z Bohemky odešli Martin Nešpor, Tomáš Borek a Ondřej Kraják. Naopak v zelenobílém dresu se objevili tyto nové tváře: obránce Václav Kalina (Mladá Boleslav), obránce Michal Šmíd (Dukla Praha), záložník Ondřej Šiml (Dukla Praha), záložník Jakub Rada (Sparta Praha), útočník Martin Jirouš (Sparta Praha), brankař Bartoloměj Kuru (volný hráč). Vrací se ale i známé tváře v čele s Vladimírem Bálkem (hostování Viktoria Žižkov), Romanem Potočným (hostování Roudnice nad Labem) a Janem Hauerem (hostování Varnsdorf).

Po roční odmlce se Bohemka vrací k tradičním pruhovaným zelenobílým dresům. Na zadní straně dresů bude mít A-mužstvo vytištěn nápis, který platí snad pro všechny fandy: VŽDYCKY JSME S VÁMI!

V pondělí 25. června 2012 byl také zahájen předprodej permanentních vstupenek na zápasy do Ďolíčku na sezonu 2012/2013 a hned padl historický rekord. Nikdy od roku 2005, kdy se začala psát novodobá historie klubu Bohemians 1905, se v jeden jediný den neprodalo tolik permanentek, jako právě při letošním zahájení. "Prodalo se přesně 298 permanentek," potvrzuje skutečná čísla Ing. Bořík, který má prodej permanentních vstupenek do Ďolíčku na starosti. "Jedná se o absolutní historický rekord v počtu prodaných permanentek za jediný den," potvrzuje rekordní zájem fanoušků. “Permic“ se nakonec prodalo skoro 2000!!! Potvrdilo se tak, že Bohemka = Ďolíček a Ďolíček = Bohemka, čehož si jsou fanoušci klokanů jednoznačně vědomi.

V přípravě se klokanům docela dařilo, kdy několik zápasů vyhráli, mj. porazili i účastníka italské Seria A, tým FC Parma 2:1 (hráno v Ďolíčku 1.8.2012). Bohemka mj. vyhrála i “Letní ligový pohár Prahy“ v Holešovicích, kdy ve finále porazila na penalty Spartu Praha.

 

Týmové foto z přátelského utkání s italským týmem FC Parma, v kterém “klokani” zvítězili 2:1 / Ďolíček 1.8.2012.

stojí zleva: “klokan”, Bartek, Cseh, Šmíd, Potočný, Jirouš, Kalina, Sňozík, dole zleva: Jindřišek, Růžička, Moravec, Šumský

 

Dne 17.7.2012 zastihla bohemáckou veřejnost smutná zpráva, jelikož dne 15.7. zemřel bývalý trenér Bohemians, Ladislav Ledecký. Pan Ledecký působil v Bohemians v roli asistenta trenéra Pospíchala v mistrovské sezoně 1982/1983. Předtím trénoval i mladé naděje Bohemky.

K zápasu prvního kola Poháru České pošty jela Bohemka jen několik kilometrů za Prahu, na hřiště nováčka ČFL SK Zápy (28.7.2012). Díky zlepšenému výkonu ve druhém poločase klokani zvítězili 3:1 a postoupili do druhého kola poháru.

Dne 2.8.2012 zastihla všechny bohemáky další velice smutná zpráva, jelikož nás nečekaně opustil bývalý ředitel znovuzrozeného klubu, Jiří Steinbroch.

Dne 3.8.2012 klub přichází s informací, že oficiální farmou vršovického klubu se stalo středočeské SK Kladno. Bude tak docházet k úzké spolupráci mezi A-mužstvem a juniorkou. Mezi výhody Kladna patří bezesporu kvalitní mládež, dobrá dostupnost od Prahy a již nastartovaná rozumná spolupráce mezi kladenskými a vršovickými funkcionáři. Bohemians 1905 o fotbalovou farmu usilovali již delší dobu a až nyní, těsně před startem soutěží, byla oficiálně spolupráce potvrzena.

Ligové shromáždění rozhodlo: Bohemka po dvou letech sehraje soutěžní utkání doma v Ďolíčku, a to hned v prvním kole. Zároveň bude tento duel pikantní i s ohledem na soupeře - Bohemians 1905 nastoupí v 1. kole druhé ligy proti Střížkovu (5.8.2012). Klokani nastoupili k tomuto utkání v následující sestavě: Sňozík - Růžička, Cseh, Šmíd, Kalina - Moravec, Jindřišek, Rada, Bartek, Potočný - Jirouš. V samotném utkání byli vršovičtí jasně lepší, soupeře přehráli, ale branku se jim vstřelit nepodařilo a utkání tak skončilo 0:0.

 

“Kotel“ vzdává hold skvělým hráčům, kteří se rozloučili se zelenobílým dresem: Niklem, Hartigem a Lukášem.

Marek Nikl a Pavel Lukáš se loučí s Bohemkou.

Přípravný zápas s italským klubem FC Parma.

Jindřišek v souboji se střížkovskými…přihlíží Cseh a Šmíd.

David Bartek před hlavní tribunou v zápase se Střížkovem.

Zelenobílý “kotel“ vře při zápasu se StřížkovemGóóól, klokan góóól, Bohemians dáme góóól…!!!

 

V 2. kole jeli klokani do Pardubic, nováčka II. ligy (11.8.2012). Toto utkání se však Bohemce totálně nepovedlo a po zásluze prohrála 2:0, kdy brankář Sňozík chytil ještě několik dalších vyložených šancí Pardubic. Chuť si klokani spravili v následujícím kole, kdy v Ďolíčku zaslouženě porazili Baník Sokolov 3:0 (19.8.2012). Za klokany se trefili Moravec, Bártek a Vyhnal. Zelenobílí následně vyhráli v kvalitním utkání i ve Zlíně 1:0 (25.8.2012), kdy jediný gól v utkání vstřelil Jindřišek z penalty v 89. min.

Ve druhém kole Poháru České pošty čekal klokany další pražský klub vyznávající zelenobílou kombinaci a to divizní Meteor (29.8.2012). Zápas však jasný favorit nezvládl a Bohemka překvapivě prohrála 3:1 a byla tak vyřazena z letošního poháru.

V 5. kole hostili zelenobílí Karvinou a po skvělém výkonu ji klokani rozstříleli 5:1 (2.9.2012), góly Bohemky: Moravec, Nerad, Bártek, Bálek, Budínský. Klokani tak napravili své nepovedené vystoupení v poháru. Vršovičtí klokani podávali na zápase s Karvinou veškeré nápoje do vratných kelímků a stali se tak vůbec prvním fotbalovým klubem v České republice, který vratné kelímky používá. Fanoušci Bohemky mohou být na svůj klub opět hrdí, jelikož klokani jsou opět v něčem první!

Střížkovský klub se musí přejmenovat!!!...toto přání bohemáckého národa bylo oficiálně potvrzeno na zasedání Výkonného Výboru Fotbalové asociace České republiky (FAČR) dne 4.9.2012. Střížkovský klub se tak musí do konce února roku 2013 přejmenovat, jinak padnou ze strany svazu sankce! K tomuto předseda FAČR, Pelta, uvedl: „Odklad pro zmatečnost, který si střížkovský klub vymohl, byl zrušen. V tuto chvíli se tedy opíráme o pravomocný a vykonavatelný rozsudek Městského soudu v Praze," poukázal Pelta. „Pokud se do ledna nepřejmenují, můžeme podle stanov použít různé sankce. V krajním případě i vyloučení," pohrozil….(pozn. autora z 4.8.2013: “kauza Bohemek“ pokračuje…)

 

Závěrečná “děkovačka“ před zaplněním “kotlem“ po vítězném utkání nad Baníkem Sokolov 3:0.

Jindřišek právě vstřelil Zlínu gól z penalty a to v 89. min.…

…a ještě jedna momentka z utkání ve Zlíně.

David Bartek právě vstřelil góóól!!!...klokani v Ďolíčku rozstříleli Karvinou 5:1.

 

Po této radostné zprávě se zadařilo Bohemce i na hřišti, kdy v 6. kole v domácím utkání Vršovičtí po dobrém výkonu porazili ambiciózní Znojmo 1:0 (9.9.2012), gólem Rady. Střelecký hody klokanů pokračovali i následujícím kole, kdy Bohemka zaslouženě vyhrála v Opavě 4:1 (15.9.2012). Za klokany se trefili: Nerad, Bálek, Bártek, Šiml.

Vzpomínka na Lukáše Přibyla proběhla ve Vršovicích v neděli dne 17.9.2012.

V neděli se sešlo v Ďolíčku přes patnáct set diváků, aby byli součástí Memoriálu Lukáše Přibyla aneb “Mám to pod kontrolou“. Po představení všech hráčů se mohlo za kontroly hlavní rozhodčí Dagmar Damkové a jejích asistentek Olgy Zadinové a Lucie Šulcové začít. Real Top Praha plný známých tváří (např. Vojtěch Dyk, Jan Koller, Radek Sňozík, Pavel Hoftych, Ivan Hašek, Ivan Trojan) na druhé straně SK Kotva Vršovice 1895 doplněna o bohemácké osobnosti. Benefiční utkání jaké má být, zábava od první do poslední minuty. Všichni aktéři se na hřiště přišli pobavit a diváci jim to opláceli častým potleskem. Ten největší však přišel ve 33. minutě na počest Lukáše Přibyla. Celý stadion povstal a minutovým potleskem zavzpomínal na bývalého ředitele a především fanouška Bohemians 1905.

Vítězství v Opavě klokani potvrdili v 8. kole, kdy v domácím utkání porazili v pěkném utkání FK Varnsdorf 2:1 (23.9.2012). K vítězství Bohemky pomohli góly Bálek a Moravec. Proti Varnsdorfu si klokani připsali již šestou výhru v řadě. Podobnou šňůru zažívají hráči a fanoušci po znovuzrození klubu v roce 2005 poprvé. Vítězstvím v předminulém kole na hřišti Opavy vyrovnal tým Jozefa Webera tři doposud nejdelší série - pětkrát za sebou vyhráli Bohemians 1905 v ročníku 2006/2007, kdy si pod vedením Zbyňka Busty připsali rovnou dvě takové šňůry, a také na podzim 2008 pod vedením Pavla Hoftycha. Když ale rozhodčí Radek Příhoda v neděli naposledy foukl do píšťalky a ukončil napínavý zápas se statečně bojujícím Varnsdorfem, vešel v platnost nový, šestizápasový rekord z doby po obnovení činnosti. Navíc vítězstvím nad Varnsdorfrem se Bohemka posunula do čela druholigové tabulky. Ve stejném týdnu, akorát před třiceti lety, se to samé povedlo tehdejším ČKD Bohemians Praha na jejich “Cestě za titulem“. Tým složený z hráčů jako Bičovský, Hruška nebo Sloup už pak do konce sezony nikdo z první příčky nesesadil. Legendární tým mistrů tak může být pro své o třicet let mladší kolegy dobrou inspirací.

 

Jedna ze čtyř zelenobílých radostí z gólu na hřišti Opavy, kde nakonec klokani vysoko vyhráli 4:1.

Nejlepší střelec národního týmu v historii, Jan Koller,

v akci při “Memoriálu Lukáše Přibyla“.

Velcí klokani i malí klokánci při nástupu před domácím

utkáním s Varnsdorfem (Sňozík, “klokan“, Cseh, Jindřišek).

 

V následujícím druholigovém utkání v Čáslavi (30.9.2012) branka nepadla a po nezáživném utkání skončil zápas 0:0. V 10. kole klokani doma poprvé v ročníku prohráli a to s Vlašimí 2:3 (7.10.2012). V 1. poločase hráči Bohemians po tragickém výkonu prohrávali 0:3, v 2. poločase klokani zabrali, ale body to nestačilo. Za klokany se trefili Vyhnal a Jindřišek. Po odehraných 10. kolech jsou tak zelenobílí na 3. místě druholigové tabulky s 20-ti body, při skóre 18:8. V 11. kole vybojovali zelenobílí bod za remízu 1:1 na hřišti FK MAS Táborsko (13.10.2012). Bohemka dostala gól hned v 1. minutě a naopak vyrovnala v nastavení v 93. minutě novopečeným otcem Bartkem! V následujícím domácím utkání Bohemka konečně naplno bodovala a zaslouženě porazila góly Nerada Šimla, Baník Most 2:0 (21.10.2012). Klokani tak konečně zase po měsíci vyhráli a získali 3 body do druholigové tabulky.

 

Jindřišek ještě vykřesal šanci s Vlašimí, kdy snížil na 2:3…

…další gól už ale klokani nedali. Zklamaný Sňozík s Bálkem.

„Nějak nám to teď nejde“, jako by říkal Josef Jindřišek.

Jan Hauer v boji o míč s exotickým hráčem Mostu.

 

V následujícím 13. kole však zelenobílí opět prohráli a to v Ústí nad Labem 3:2 (27.10.2012). O vítězství Ústí rozhodla větší agresivita severočechů, které vedl jako hlavní trenér, někdejší kapitán Bohemians a mistrů ligy z roku 1983, Přemysl Bičovský. Za klokany se 2x trefil Nerad. Ve 14. kole se v Ďolíčku odehrálo tradiční pražské derby s Viktorií Žižkov, které skončilo remízou 1:1 (4.11.2012). Za klokany se trefil Jirouš. V následujícím kole Bohemka opět naplno bodovala, kdy vyhrála na hřišti 1. HFK Olomouc 0:2 (10.11.2012). Rada a Ptáček byli úspěšnými střelci zelenobílích. V předehrávaném 16. kole Bohemka znovu vyhrála, kdy v Ďolíčku porazila FK Pardubice 3:1 (18.11.2012). Klokani vyhráli zaslouženě a to góly Jirouše, Moravce a Vyhnala. Klokani tak přezimují na prvním místě druholigové tabulky s 31 body při skóre 29:14.

 

Do druholigového podzimu zavítala zima. Zápas 13. kola

v Ústí nad Labem se totiž odehrál za vytrvalého sněžení.

Na fotce je brankář a kapitán klokanů, Radek Sňozík.

Malý fanda klokanů střílí penaltu na maskota klokana

před kotlem Bohemky v přestávkovém programu

domácího utkání s Viktorií Žižkov.

Nástup obou mužstev v pražském derby s Viktorií Žižkov, hraném v Ďolíčku.

Jakub Rada v akci při utkání s 1. HFK Olomouc.

Petr Nerad na momentce z utkání s FK Pardubice.

Kotel Bohemky “vře a hoří“ před utkáním s FK Pardubice, které klokani vyhráli v Ďolíčku jednoznačně 3:1.

 

Dne 21.12.2012 podepsal klub Bohemians 1905, a.s. memorandum o spolupráci s novým týmem plážového fotbalu. V dnešní době tedy Bohemka není jenom A-mužstvo, ale i juniorka, mládež, futsal, ženský (potažmo i juniorský) oddíl a nyní i plážová kopaná. Později vyztužil kádr plážových klokanů bývalý reprezentační útočník a nejlepší střelec české reprezentace Honza Koller. "Jsem moc rád, že budu hrát zrovna za Bohemians. Odmalička jsem byl velký fanoušek Bohemky a konečně na stará kolena si budu moci navléknout zelenobílý dres." přiznal se Jan Koller.

Důležitou zprávou ze dne 5.1.2013 se stalo oznámení klubu o úpravě oficiálního názvu klubu. Fotbalový klub Bohemians 1905 se přejmenoval na BOHEMIANS PRAHA 1905. Akcionáři Bohemians 1905 tak reagovali na dlouholetý spor se střížkovským celkem o nástupnictví po původních FC Bohemians Praha. Klub vlastní od července 2011 ochrannou známku na název Bohemians Praha a přejmenoval se také proto, aby o ni nepřišel. "Tento krok byl dlouhodobě připravovaný, jelikož vlastníme ochrannou známku, chtěli jsme tento název v plném rozsahu využívat. Podrobnější přesné marketingové a další využití nového názvu klubu se bude nyní intenzivně připravovat v rámci celkového úsilí o další rozvoj klubu," informoval předseda představenstva ing. Dariusz Jakubowicz.

Dne 24.1.2013 zastihla bohemáckou veřejnost další smutná zpráva. Bývalý hráč Bohemians Praha, Miroslav Janů, zemřel při svém indonéském angažmá v padesáti třech letech. Trenér Indonéského klubu Persebaya zemřel 24. ledna na infarkt. Za Bohemku hrál Miroslav Janů v letech 1988 - 1990 a poté odehrál ještě čtyři utkání v sezoně 1992/1993. Celkem za Bohemians Praha odehrál v lize 39 zápasů.

Bohemka sehrála přes zimní přestávku několik přípravných utkání, kdy se mj. zúčastnila i tradičního zimního turnaje “Tipsport liga“, kde klokani sehráli kvalitní utkání, ale ze skupiny nakonec do dalších bojů nepostoupili.

Na konci ledna 2013 se objevily v některých mediích informace ohledně problémů společnosti CTY Group. Vzhledem k těmto spekulacím a neověřeným informacím, klub sdělil, že je informován o tom, že na společnost CTY Group a.s. byl podán návrh na insolvenci. Z hlediska klubu je směrodatné, že CTY Group a.s. není akcionářem, ani obchodním partnerem klubu. Navíc, ani nájemní smlouvu na užívání stadionu v Ďolíčku nemá klub uzavřenou s CTY Group a.s., ale se společností Bohemians Real, a.s. "Podle plánu běží zimní přípravy A-mužstva a všech dalších týmů. Probíhají také jednání, která souvisejí s potřebným vybudováním vyhřívaného trávníku a dalšími úpravami stadionu, aby se v Ďolíčku v případě postupu mohla hrát Gambrinus liga. Samozřejmě se klub také připravuje na oslavu 30. výročí titulu," uvedl ředitel klubu Ladislav Valášek.

Dne 4.2.2013 došlo na pravidelném zasedání Výkonného výboru Fotbalové asociace České republiky k oficiálnímu schválení jména fotbalového klubu Bohemians Praha 1905 pro využívání v soutěžích FAČR.

Další změna názvu proběhla dne 6.2.2013, kdy výkonný výbor FAČR schválil přejmenování 2. ligy s okamžitou platností. Ze stávajícího názvu DRUHÁ LIGA nově na FOTBALOVÁ NÁRODNÍ LIGA (FNL).

Přes zimu ke klokanům přišli tito noví hráči: universální hráč Matěj Štochl (1. FK Příbram), odchovanec klokanů Martin Kolář (příchod z Kypru). Naopak klokany pro jarní část soutěže opustili: obránce Michael Žižka (půlroční hostování v druholigovém klubu FK Baník Most), Roman Potočný (půlroční hostování v druholigové Opavě).

 

 

Celé úvodní jarní 17. kolo Fotbalové národní ligy (FNL) bylo kvůli nepříznivým terénům přeloženo na červen. Fotbalové jaro tedy pro klokany začalo domácím otkáním 18. kola s FC Fastav Zlín (10.3.2013). Bohemka zaslouženě vedla gólem Kaliny, v druhém poločase však Zlín z ojedinělé akce vyrovnal. V nastaveném čase, v 96. minutě, však Jindřišek z penalty rozhodl o vítězství Bohemky 2:1. Klokani nastoupili v této sestavě: Sňozík - Štochl, Šmíd, Cseh, Kalina - Moravec, Jindřišek, Rada, Bartek - Jirouš. V následujícím kole si odvezli klokani bod z Karviné za bezbrankovou remízu 0:0 (17.3.2013). Vzhledem k průběhu utkání, které bylo vyrovnané, byla remíza spravedlivá. Šlágr FNL Bohemka nezvládla a na hřišti druhého Znojma prohrála 2:0 (24.3.2013). Klokani, i přes velké množství velkých šancí, opět nevstřelili gól a přenechali tak první místo v tabulce FNL Znojmu. Klokani si zpravili chuť v následujícím 21. kole, kdy v Ďolíčku porazili Opavu 1:0 (31.3.2013), gólem Jindřiška z penalty. Z opory klokanů se tak stal specialista na rozhodující penalty! V součtu poločasů bylo vítězství zasloužené, ale urputné a ubojované. Vítězství vrátilo klokany opět do čela tabulky Fotbalové národní ligy. Po dlouhých jedenácti letech, se opět v Ďolíčku v bohemáckém dresu představil odchovance klubu, Martin Kolář. V následujícím kole zelenobílí vyhráli ve velmi kvalitním utkání ve Varnsdorfu 2:0 (7.4.2013), góly Štochla a „vlastňákemZierise. Bohemka díky tomuto vítězství získala náskok v čele FNL. Trenér klokanů, Jozef Weber, viděl ve varnsdorfské „kotlině“ nejlepší utkání, jaké zatím jeho tým na jaře odehrál. Ve 23. kole přejeli klokani v Ďolíčku Čáslav jednoznačně 3:0 (14.4.2013), brankami Jindřiška, Štochla a Kaliny. Klokani tak vyhráli tři utkání v řadě. V následujícím kole však Bohemka nevyhrála a ve Vlašimi remizovala 0:0 (20.4.2013). I přes velkou převahu se nepodařilo klokanům vstřelit branku a tak brali jeden bod za remízu. V 25. kole přivítali klokani v Ďolíčku tým FC MAS Táborsko (28.4.2013). Utkání skončilo opět remízou a to 2:2, kdy za klokany 2x skóroval Štochl. V 26. kole vybojovali klokani cenné vítězství v Mostě 1:0 (4.5.2013), gólem Růžičky. V následujícím kole zelenobílí přejeli v Ďolíčku FK Ústí nad Labem 3:0 (12.5.2013), kdy za klokany skórovali Rada, Bartek a Moravec. Byl to nejpřesvědčivější jarní výkon klokanů. Do Vršovic soupeře jako hlavní trenér přivedla legenda Bohemians, Přemysl Bičovský.

 

Matěj Štochl (ve žlutém) v utkání s Karvinou.

Václav Kalina se raduju z gólu, který vstřelil Čáslavi.

Mužstvo BOHEMIANS PRAHA 1905 před utkáním s Čáslaví, hraném v Ďolíčku dne 14.4.2013 (3:0).

stojí zleva: Havránek, Cseh, Štochl, Kalina, Bartek, Kolář, Jindřišek, dole zleva: Růžička, Rada, Šmíd, Moravec.

Po dlouhých 11-ti letech, se opět v bohemáckém dresu představil odchovance klubu, Martin Kolář.

Útočník klokanů,  Matěj Štochl, dvakrát skóroval v

domácím utkání s mužstvem FC MAS Táborsko.

Jan Růžička v akci v domácím utkání s Táborskem.

Josef Jindříšek a David Bártek v souboji na hřišti Mostu.

Tak trošku  “karate“ v domácím utkání s Ústí nad Labem.

Legenda Bohemians - Přemysl Bičovský a Josef Weber.

 

V sobotu 19.5 2013, si fanoušci užili 30. výročí od zisku mistrovského titulu.

Hráči ze sezony 1982/1983 při nástupu na hrací plochu sklidili ovace ve stoje a v Ďolíčku se skandovalo "Hoši, děkujem" a "Mistři, mistři". Poté přišel vrchol oslav v podobě reprízy duelu Bohemians a Žiliny, tedy utkání, ve kterém se před třiceti lety rozhodlo o mistru Československa. Tehdejší zápas skončil 4:1, sobotní utkání, hraném na 35 minut vyhrála stará garda Bohemians stejným výsledkem! Do unikátního trojutkání se v sobotním odpoledni zapojil i reprezentační výběr Prahy v čele s Ivanem Haškem, Vratislavem Lokvencem, Jiřím Novotným, či Karlem Poborským. Po vítězném utkání se Žilinou (2:1) došlo i k měření sil s Bohemkou. Duel rozhodl jedinou brankou utkání Ivan Hašek.

 

Ředitel Bohemky, Ladislav Valášek s Pavlem Chaloupkou.

Zleva: Vl. Hruška, Zd. Koukal, Fr. Jakubec a J. Ondra.

 

V 28. kole sehráli klokani malé pražské derby s Viktorií Žižkov (20.5.2013) a pokud by klokani v tomto televizním utkání vyhráli, mohli předčasně slavit postup do 1. ligy. Jenže Bohemce se nepodařil vstup do utkání, kdy během 15-ti minut dostala dva góly a i když od té doby byla v utkání jednoznačně lepší a vytvořila si celou řadu vyložených šancí, gól se ji vstřelil nepodařilo a tak prohrála 2:0. Chuť si klokani spravili v následujícím kole, kdy v Ďolíčku rozdrtili HFK Olomouc 5:1 (26.5.2013). Za klokany se trefili 2x Šmíd, Budínský, Štochl a Rada. Po závěrečném hvizdu se hrací plocha zaplnila domácími fanoušky, kteří si na památku mohli odnést svůj kousek postupového trávníku. Ten v nové sezoně nahradí nový, vyhřívaný trávník, který je nutný k udělení prvoligové licence, pokud chtějí Bohemians Praha 1905 zůstat na svém stadionu Ďolíček. Bohemka si tak v Ďolíčku zajistila postup exhibičním vítězstvím a po jednom roce ve druhé nejvyšší soutěži se Vršovický klub vrací mezi elitu!!!

Hned po zápase, začala Firma PHILIPP s budováním vyhřívaného trávníku. Vše by se dalo rozdělit do dvou etap, ta první skončí 18. června a vybuduje se drenážní systém, topný rošt, nový závlahový systém, plocha hřiště a provede se výsev. Druhá etapa skončí 26. června, kdy se dokončí výběhové zóny a veškeré ostatní práce. „Ve čtvrtek jsme požádali Fotbalovou asociaci České republiky o sehrání prvního domácího utkání v následující sezoně až 4. srpna 2013, aby travní porost dostatečně zakořenil," sdělil Ing. Petr Mika, obchodní ředitel Bohemians Praha 1905, který má ze stavebních firem s realizací staveb mnohaleté zkušenosti.

Družstvo fanoušků Bohemians se rozhodlo klubu pomoci s výstavbou vyhřívaného trávníku v Ďolíčku a tak vyhlásilo sbírku s názvem "Každá koruna zahřeje".

V 30. kole sehráli klokani prestižní utkání se Střížkovem na hřišti v Příbrami (1.6.2013), jelikož se vedení střížkovského klubu obávalo možných problémů ze strany fanoušků Bohemky a tak bylo utkání z bezpečnostních důvodů přeloženo do Příbrami. Klokani toto „prestižní“ utkání hrubě nezvládli a prohráli 3:2. Klokani vedli po 1. poločase 2:0 a měli zápas pod kontrolou, ale v 2. poločase přišel nepochopitelný zkrat vršovických, kdy dostali během tří minut 3 góly! Vyrovnat se už pak nepodařilo. Za vršovické 2x skóroval Ptáček. V dohrávaném 17. kole jela Bohemka do Sokolava (5.6.2013), kde gól nepadl a tak utkání skončilo bezbrankovou remízou 0:0. Klokani tak skončili v sezóně 2012/2013 ve FNL na druhém místě za vítězným Znojmem, kdy nasbírali 56 bodů při skóre 50:25.

BOHEMIANS PRAHA 1905 SE TAK VRACÍ PO ROCE DO 1. LIGY!!!

 

Boj klokana Jindříška s exklokanem Kotyzou v derby

s Viktorií Žižkov, které zelenobílí prohráli 2:0.

Radost z gólu v domácím utkání s HFK Olomouc, které

klokani vyhráli jednoznačně 4:1.

Trenér klokanů, Jožka Weber, nad hlavami hráčů.

„A jsme tam!!!“…trenér Weber s gólmanem Havránkem.

 

Nejvyšší návštěvnost ve druhé lize, nejvíc bodů na domácím hřišti, nejvíc vstřelených branek... I díky tomu si Bohemians Praha 1905 zajistili postup do nejvyšší soutěže. Představuji zde čtyři hráče, kteří svými výkony k naplnění cíle nejvíc pomohli.

Tahoun: Josef Jindřišek - zkušený záložník zatím v sezoně nastoupil do všech utkání. Ke spolehlivým výkonům přidal také pět gólů. Čtyři byly z penalty - a všechny vítězné. "Na penalty jsem určený, proto se jim nebráním. Čekám na pohyb brankáře a rozhoduji se na poslední chvíli," prozradil svůj penaltový recept v průběhu jarní sezony pro klubový web. V dresu Bohemians 1905 nastupuje už čtvrtou sezonu, i proto při zranění Sňozíka vedl tým na jaře jako kapitán.

Objev sezony: Petr Nerad - vydařeným podzimem na sebe upozornil mládežnický reprezentant do 19 let, který je spolu s Bartkem, Moravcem, Jindřiškem a Štochlem zatím nejlepším střelcem týmu s pěti góly. Odchovanec Bohemians debutoval v áčku v předminulé sezoně v první lize, od léta už patří k stabilním článkům sestavy trenéra Webera. Jeho gól proti Sokolovu zvolili fanoušci dokonce nejhezčím klubovým za poslední rok. Na jaře tolik nevyčníval, přesto by měl v příští sezoně patřit k oporám.

Klíčová posila: Václav Kalina - třiatřicetiletý univerzál přišel do Bohemky před sezonou, aby předával zkušenosti mladým hráčům a pomohl k rychlému návratu do první ligy. Svoje úkoly splnil na jedničku. Hráč se zkušenostmi z evropských pohárů chyběl v základní sestavě jen kvůli trestům za karty, jinak vždy patřil k oporám na pravém kraji obrany či záložní řady. V mladé kabině prokázal vůdcovské schopnosti, také proto jej fanoušci vyhlásili za nejlepší posilu sezony.

Šťastný náhradník: Jiří Havránek - šťastným náhradníkem většinou bývá hráč, který naskočí do utkání v jeho průběhu a výrazně se podílí na konečném výsledku. V Bohemians jím však je bezesporu šestadvacetiletý brankář Jiří Havránek. Ten si na podzim ani jednou nezachytal, na jaře ale přišly jeho chvíle. Ve dvacátém kole na hřišti Znojma vystřídal zraněného Sňozíka a od té doby zkušenějšího brankáře již na hřiště nepustil - v devíti zápasech navíc šestkrát nepustil gól. Podle svých slov nejlépe vzpomíná na utkání ve Varnsdorfu, kde tým hodně podržel a vysloužil si nominaci do sestavy kola.

 

Radek Vích (rvi)

 

Prvoligoví, prvoligoví, už jsme zase prvoligoví!!!

 

ZPĚT

ÚVODNÍ STRÁNKA