• HISTORIE BOHEMIANS •

 

 

SEZÓNY 1925 - 1935…HISTORICKÝ ZÁJEZD DO

AUSTRÁLIE…NOVÝ NÁZEV…NOVÝ STADION…

 

V roce 1925 vstupují fotbalisté AFK Vršovice do nové soutěže s názvem Asociační liga. A sezóna to byla dobrá. Na Nuselském SK ve svém prvním prvoligovém duelu vítězí 4:3 a Jan Wimmer je střelcem první ligové branky klubu. Z 10 týmů končí vršovičtí na osmém místě a jejich nejlepším střelcem je velice populární Karel “KášaBejbl s šesti góly. Prvním mistrem se stala Slavia. Soutěž má jen jarní část. Na podzim se začínalo znovu pod názvem Středočeská liga. Zúčastnit se mohly pouze profesionální kluby, amatérské celky měli svou vlastní soutěž. K významným okamžikům se řadí i první reprezentační branka hráče z AFK Vršovice. Byl jím Jan Wimmer a trefil se při utkání s Jugoslávií při vítězství 7:0.

 

Bělík, brankář AFK Vršovice, odráží Poláčkův míč. Snímek

je z utkání se Spartou v roce 1925.

Skvělý vršovický brankář František Hochman (vpravo)

s legendárním Ricardem Zamorou v roce 1925.

 

V prvním úplném ročníku Středočeské 1. ligy se AFK Vršovice zlepšil a získává šesté místo. Soutěže se v roce 1926 zúčastnilo dvanáct týmů, ve které až na SK Kladno hrají jen pražská mužstva. V zápase s Čechií Karlín bylo nařízeno pět pokutových kopů. AFK prohrává 4:5, poměr proměněných penalt je 2:2. Nejlepším střelcem týmu je opět Bejbl s osmi góly.

Rok 1927 se nesmazatelně zapsal do historie klubu. Středočeská liga má jen osm týmů a hraje se pouze na jaře. Představuje totiž tzv. kvalifikaci pro další ročník první ligy. AFK Vršovice končí na třetím místě za Spartou a Slavií. Tento ročník má kádr mužstva tuto podobu: Bělík - J. Kučera, Kašpar, Krejčí - Hofmann, Pinc, Průšek - Wimmer, Knížek, Mašat, Rubeš, Havlín, Hendrych. Nejvíce gólů vstřelili Mašat a Knížek po čtyřech.

 

Nejdůležitějším momentem sezóny byl památný a slavný zájezd do Austrálie, kam byli Vršovičtí vysláni jako zástupci české kopané. Tento zahraniční zájezd znamenal v dějinách vršovického klubu velký zlom, jelikož přinesl jak změnu názvu klubu, tak i změnu klubové znaku…

Více se o této historické události dočtete zde.

 

Australské turné klokany zřejmě dost vyčerpalo a tak po podzimní části ligové soutěže končí klub na posledním místě s ziskem jednoho bodu! Přes řadu odložených zápasů tak akutně hrozí sestup do nižší soutěže.

Na jaře 1928 je však všechno jinak. V posledním, rozhodujícím utkání porážejí klokani Spartu 1:0 a končí ročník uprostřed tabulky na čtvrtém místě. Poprvé a naposledy Středočeskou ligu vyhrává Viktorie Žižkov. Důležitým momentem sezóny je založení žákovské líhně, v jejímž čele stanul J. Honejsek, který měl na starosti i dorost. Přichází další, už poněkud klidnější ročník. Klokani se umísťují opět na čtvrtém místě o devět bodů za vítěznou Slavií.

V roce 1929 hraje klub poprvé, ale bez úspěchu, kvalifikaci o slavný Středoevropský pohár. Nejlepším střelcem je opět populární Káša Bejbl.

V další sezóně 1929/1930 se domácí soutěž nazývá již pouze 1. liga a opakuje se stejná situace jako v sezóně předchozí. Bohemians končí na čtvrtém místě. Nejvíce gólů zaznamenali Skála a Šedivý po devíti, Bejbl “pouze“ osm. Ve Vršovicích při utkání se Spartou praskají ochozy pro šest tisíc diváků, a to je impuls k hledání nového, většího a kvalitnějšího stadionu. Ligu vyhrává Slávie bez ztráty bodu. Přichází však důležitý moment v zákulisí klubu. Do funkce předsedy je zvolen komerční rada Zdeněk Danner, který má pro další vývoj klubu nesmírný význam, především svým společenským a finančním vlivem.

V sezóně 1930/1931 končí Bohemians na třetím místě podruhé ve své historii. Stejně tak poprvé zdolávají na domácím hřišti obě letenská “S“. Spartu poráží 4:3 a Slavii 3:2. Nejlepším střelcem je po roční přestávce opět Káša Bejbl, který střílí 16 z celkového počtu 46 ligových branek.

 

AFK Bohemians v roce 1929 již s klokanem na dresu vršovického klubu…stojí zleva: Tyrpekl, Bejbl, Šedivý,

Krejčí, Pinc, Štípek, Rubeš, Innemann, Knobloch-Madelon, dole zleva: Wimmer, Lacina, Voňka.

Momentka ze zápasu poháru Středočeské župy fotbalové: Sparta - Bohemians 0:0

(fotografie je z roku 1929).

Největší předválečná hvězda vršovického klub, skvělý útočník

Karel “KášaBejbl, se zdraví s kapitánem Stade Francaise

Diazem před vítězným zápasem 3:1 v roce 1931.

 

V ligovém ročníku 1931/1932 končí Bohemians opět na třetí pozici. Nejlepším střelcem je Bejbl, který tentokrát vstřelil 12 branek. Kádr mužstva má tuto podobu: Kulda, Hochmann - Petřík, Kašpar, Krejčí - Hofman, Lanhaus, Tyrpekl, Šindelář, Bernášek - Novotný, Bára, Bejbl, Skála, Fait, Čech, Knížek, Srba. Pro klub je však ročník mimořádně významný z jiného hlediska. Dochází totiž k otevření nového stadionu. Důvodem výstavby bylo již známé prolomení bariér v roce 1930. Myšlenky na nový fotbalový stadion se iniciativně chopil především předseda klubu Zdeněk Danner, který po velkém úsilí proměnil sen ve skutečnost. Nikomu ani nevadí, že nový stadion nebude moci díky plánu na regulaci Vršovic stát na svém starém místě. Proto nynější stadion leží na břehu Botiče, především z toho důvodu, že je zde již tramvajové a železniční spojení. “Provoz“ je zahájen na velikonoce 27. března 1932 slavnostním otevřením. Ten den se také hraje slavnostní dvojzápas a je vyprodáno všech 18 000 míst pro diváky. Podle usnesení valné hromady dostává nový “Ďolíček“ název “Dannerův stadion Bohemians. Velikonoční pondělí s datem 27. března je dnem slavnostního otevření. Předseda Danner předává “tátovi“ Honejskovi klíč od hlavní brány za zvuku fanfár trubačů vršovického Sokola, hovoří i předseda Asociace Pelikán a všechnu tu slávu s Laufrovým nadšeným komentářem přenáší do celé země rozhlas. Hřiště křtí utkání domácích se Slavií (1:3). Autorem první branky na novém domácím hřišti je Franci Svoboda, který odměnou za tento historický gól dostal zlaté hodinky.

 

Celkový pohled na “Dannerův stadion Bohemians“ a Vršovice.

Úprava jedné ze vstupních bran měsíc před otevřením

nového stadiónu Bohermians.

Předseda Bohemians Zdeněk Danner při zahajovacím projevu

k otevření nového stadionu s kapacitou 18 000 diváků.

Mužstvo Bohemians před prvním utkáním ve svém novém domově (27.3.1932).

Stojí zleva: Tyrpekl, Knížek, Srba, Bára, Bejbl, Skála, Hoffman, Petřík. Dole zleva: Lanhaus, Kučera, Kulda a Fait.

 

V sezóně 1932/1933 zabírají Bohemians v lize 6. příčku. Nejlepším střelcem ligy se stává Gejza Kocsis s 23 brankami, z nichž 15 vstřelil za vršovický klub a zbytek po přestupu za Teplitzer FK. Liga má deset týmů, v tom jsou dva celky z Plzně, Náchod a Teplitzer FK jako mimopražské. Předsedou byl znovu zvolen Zdeněk Danner.

Ročník 1933/1934 je ve znamení návratu reprezentace z MS, kde ve finále prohrála s Itálií 1:2. Po šampionátu se do týmu Bohemians vrací z angažmá ve Francii Josef Silný. V klubu překročil stovku ligových branek (včetně branek za Spartu a Slavii) a probojoval se do klubu ligových kanonýrů. Přesto tým v lize obsadí průměrné páté místo a vzhledem k hospodářským problémům se další průběh příští sezóny očekává s určitým napětím.

Ligový rok 1934/1935 je doslova tragický. Jedenáctá příčka v Celostátní lize (nový název soutěže) znamená propad do nižší soutěže a klub tedy zažívá první sestup ve své historii. Celková situace, jak po ekonomické tak po “fotbalové“ stránce není dobrá a vrcholí tím, že v zápase s V. Plzeň je dokonce hráči Bohemians napaden rozhodčí a utkání je kontumováno ve prospěch soupeře! Nejlépe střílel Čech s 12 brankami. Neslavně tedy končí sezóna, ve které oslavil klub 30 let své existence. I přesto má několik hráčů možnost zahrát si mezinárodní zápasy. Společně s hráči SK Kladno a Čechií Karlín tvoří mužstvo pro zájezd do SSSR. Během první poloviny září zde sehrají 3 zápasy s bilancí jednoho vítězství a dvou remíz.

 

Luboš Kučera, Radek Vích (rvi)

Ještě před časem to byli spoluhráči - teď novopečený

klokan Silný utočí na branku sparťana Klenovce (1935).

Už jen kousek chybí míči na cestě do naší branky.

V tmavých dresech odleva brankář Lacina, Angr a Lanhaus.

 

ZPĚT

ÚVODNÍ STRÁNKA

WebZdarma.cz