wz

• MUZEUM BOHEMIANS •

 

Fotbalový klub Bohemians z pražských Vršovic, vyznávající zelenobílé barvy s klokanem ve znaku, je příkladem klubu, který je po celou svou existenci spojen s jedinou městskou částí. Od svého vzniku v roce 1905 a vlastně již předtím, kdy působili coby sportovní kroužek SK Kotva, jsou Bohemians spojeni s Vršovicemi. Je bezesporu možné chápat Bohemians jako původního reprezentanta Vršovic a komunity jejich občanů. Fotbalový klub Bohemians se významně podílel na formování historie městské části Vršovice a chce ve svém MUZEUM BOHEMIANS tuto historii připomínat. Místem, kde se historie klubu Bohemians psala nejčastěji, je jeho stadion, ĎOLÍČEK

Muzeum, které slavnostně otevřela dne 6.6.2009 legenda zelenobílých, Pavel Chaloupka, se nachází v útrobách stadiónu a je prvním veřejně přístupným fotbalovým muzeem v ČR a bude sloužit nejen fanouškům Bohemians, ale i o občanům Prahy. Muzeum vzniklo na základě příspěvků fanoušků, samotných hráčů, zaměstnanců klubu a partnerů Bohemians.

Pavel Chaloupka v muzeu Bohemky.

Muzeum Bohemky v Ďolíčku.

Před vstupem do muzea mohou fanoušci vidět "ZEĎ SLÁVY BOHEMIANS", na které jsou vyobrazena jak slavná mužstva Bohemians, tak i největší klubové legendy, které jsou součástí elitního společenství “LEGENDY BOHEMIANS“, do kterého jsou průběžně zařazováni bývalé významné tváře klubu, kteří se výrazným způsobem zasloužili o úspěchy fotbalových klokanů…(odkaz zde).

Fanoušci si prohlížejí slavná mužstva Bohemians.

Legenda klokanů, Jirka Sloup, u “Zdi slávy“ Bohemky.

Muzeum je rozděleno do několika dílčích částí. Uvnitř muzea si lze na mnoha fotografiích prohlédnout příběh vršovického stadiónu, cestu Bohemians do Austrálie, odkud si přivezli svůj symbol klokana, nebo účast klubu v evropských pohárech. Expozice končí příběhem fanoušků, kteří v roce 2005 zachránili klub před zánikem. Vedle fotografií je v muzeu k vidění mnoho dobových suvenýrů včetně Panenkovy kopačky z jeho mladých let.

„Muzeum Bohemians by se mělo nadále rozvíjet a bude našim cílem neustále rozšiřovat a inovovat jednotlivé expozice. Rovněž fotografický a obrazový archiv budou neustále rozšiřovány a vylepšovány. Chceme šířit slávu Bohemky a získávat další fanoušky, řekl v průběhu slavnostního otevření muzea Pavel Landa, který měl projekt muzea na starosti.

Muzeum bude jakousi výkladní skříní odborné archivní činnosti, kterou chce klub postupně rozvíjet. Vedení Bohemians věří, že kvalitní historický výzkum přinese klubu řadu nových zjištění, které pomohou rozšířit povědomí o klubové historii Bohemians a jednotlivých osobnostech s ní spjatých. „Chceme dokončením muzea vytvořit na našem stadionu důstojný prostor, ve kterém bude možné vzpomenout jak důležitých událostí v historii našeho klubu, tak i významných osobností, které se významnou měrou podíleli na příběhu našeho klubu“, říká Pavel Landa.

MUZEUM BOHEMIANS PRAHA 1905 je spolu s projektem SPOLEČENSTVÍ LEGEND BOHEMIANS, který úspěšně organizoval bývalý sportovní ředitel klubu Jiří Steinbroch, další aktivitou na posílení historického odkazu klubu…

 

Stav muzea Bohemky v roce 2016: V současné době je muzeum v “provizorním režimu“, jelikož je využíváno jako VIP salónek během prvoligových utkání Bohemky. Je jasné, že až se výhledově podaří přestavět “Městský stadion Ďolíček“ v krásný moderní stadion, najde zde své místo i “znovuzrozené“ muzeum Bohemky, jelikož historie Bohemky je veliká a slavná a je rozhodně co vystavovat a čím se “chlubit“!!!

 

ÚVODNÍ STRÁNKA