• MUZEUM BOHEMIANS •

 

Fotbalový klub Bohemians Praha 1905 z pražských Vršovic, vyznávající zelenobílé barvy s klokanem ve znaku, je příkladem klubu, který je po celou svou existenci spojen s jedinou městskou částí. Od svého vzniku v roce 1905 je Bohemka spojena s Vršovicemi. Je bezesporu možné chápat Bohemians jako původního reprezentanta Vršovic a komunity jejich občanů. Fotbalový klub Bohemians se významně podílel na formování historie městské části Vršovice a chce ve svém MUZEUM BOHEMIANS tuto historii připomínat. Místem, kde se historie klubu Bohemians psala nejčastěji, je jeho stadion, Ďolíček

Muzeum, které slavnostně otevřela dne 6. června 2009 legenda zelenobílých, Pavel Chaloupka, se nachází v útrobách stadiónu a je prvním veřejně přístupným fotbalovým muzeem v ČR a bude sloužit nejen fanouškům Bohemians, ale i občanům Prahy. Muzeum vzniklo na základě příspěvků fanoušků, samotných hráčů, zaměstnanců klubu a partnerů Bohemians.

Pavel Chaloupka v muzeu Bohemky.

Muzeum Bohemky v Ďolíčku.

Před vstupem do muzea mohou fanoušci vidět ZEĎ SLÁVY BOHEMIANS, na které jsou vyobrazena jak slavná mužstva Bohemians, tak i největší klubové legendy, které jsou součástí elitního společenství LEGENDY BOHEMIANS, do kterého jsou průběžně zařazováni významné osobnosti klubu - hráči, trenéři, funkcionáři, kteří se výrazným způsobem zasloužili o úspěchy fotbalových klokanů, ale i další osobnosti, které spojila láska k zelenobílým barvám a klubu s klokanem ve znaku… (odkaz zde).  

Fanoušci si prohlížejí slavná mužstva Bohemians.

Legenda klokanů, Jirka Sloup, u “Zdi slávy“ Bohemky.

Muzeum je rozděleno do několika dílčích částí. Uvnitř muzea si lze na mnoha fotografiích prohlédnout příběh vršovického stadiónu, cestu Bohemians do Austrálie, odkud si přivezli nový název klubu a svůj nový symbol - klokana. Nebo účast klubu v evropských pohárech. Expozice končí příběhem fanoušků, kteří v roce 2005 zachránili klub před zánikem. Vedle fotografií je v muzeu k vidění mnoho dobových suvenýrů včetně Panenkovi kopačky z jeho mladých let.

„Muzeum Bohemians by se mělo nadále rozvíjet a bude našim cílem neustále rozšiřovat a inovovat jednotlivé expozice. Rovněž fotografický a obrazový archiv budou neustále rozšiřovány a vylepšovány. Chceme šířit slávu Bohemky a získávat další fanoušky, řekl v průběhu slavnostního otevření muzea Pavel Landa, který měl projekt muzea na starosti.

Muzeum bude jakousi výkladní skříní odborné archivní činnosti, kterou chce klub postupně rozvíjet. Vedení Bohemians věří, že kvalitní historický výzkum přinese klubu řadu nových zjištění, které pomohou rozšířit povědomí o klubové historii Bohemians a jednotlivých osobnostech s ní spjatých. „Chceme dokončením muzea vytvořit na našem stadionu důstojný prostor, ve kterém bude možné vzpomenout jak důležitých událostí v historii našeho klubu, tak i významných osobností, které se významnou měrou podíleli na příběhu našeho klubu“, říká Pavel Landa.

MUZEUM BOHEMIANS PRAHA 1905 je spolu s projektem SPOLEČENSTVÍ LEGEND BOHEMIANS, který úspěšně organizoval bývalý sportovní ředitel klubu Jiří Steinbroch, další aktivitou na posílení historického odkazu klubu…

 

SOUČASNÝ STAV MUZEA BOHEMIANS:

Muzeum Bohemians je nyní v „provizorním režimu“, jelikož je využíváno jako VIP salónek během prvoligových utkání Bohemky. Pevně věřím, že v novém Ďolíčku bude mít své reprezentativní místo i muzeum Bohemky!!! Více než stoletá historie Bohemians je slavná, klubový příběh zelenobílých je úchvatný a klokani tak mají být opravdu na co hrdi a čím se „chlubit“! Zde více než jindy platí heslo, že: „Klub, který se nehlásí ke své historii, nemám právo na světlou budoucnost“! Věřím, že v případě Bohemky, resp. jejího vedení, tomu nikdy nebude a vedení klubu se bude vždy hrdě hlásit ke slavné - více než stoleté historii Bohemians!!!

 

ÚVODNÍ STRÁNKA