• STADION BOHEMIANS •

 

Pra-DANNERÁK

Vraťme se ještě o několik let zpátky před slavnostní otevření Dannerova stadionu Bohemians v roce 1932 a povězme si, co se na místě - kde nyní stojí Ďolíček - odehrávalo před příchodem klokanů k Botiči z původního starého Ďolíčku....

Klokani si nepostavili nový stadion úplně na „zelené louce“, jak je asi všeobecně míněno. Na místě, kde vyrostl nový stadion Bohemky už hřiště bylo! A to hřiště plně funkční, na kterém působilo jiné Vršovické mužstvo, a to SK UNION VRŠOVICE! Union byl (a je) jeden z nejstarších fotbalových klubů ve Vršovicích!

Toto hřiště u Botiče bylo provozováno už od roku 1921 Unionem Vršovice, který si na pronajatém pozemku vybudoval regulérní fotbalové hřiště. Union však musel opustit toto hřiště po osmi letech, kdy v roce 1929 dostal z pozemku výpověď. Bohemka toto hřiště vršovickému Unionu prostě jednoduše „vyfoukla“. Ono by se spíš dalo říci, že Union Vršovice „vyhnali“ od Botiče majitelé pozemku. Hold peníze dělají divy, ale to je stejné i dnes. Takže v této souvislosti má naše Bohemka i malou stinnou stránku, ale i to hold patří k historii…

Jestli někdy příležitostně hráli na hřišti Unionu i pra-klokani, se už asi nikdy nepodaří ověřit…

Po nuceném odchodu Unionu Vršovice od Botiče, se kolem tohoto hřiště začali stavět tribuny Dannerova stadionu Bohemians. Dvě hlavní tribuny (velká a malá) na západní straně u Botiče se sem převezli z doslouživšího klusáckého stadionu na Letné. K slavnostnímu otevření nového stadionu Bohemians došlo na Velikonoce v neděli dne 27. března 1932!

Toto vršovické hřiště tak bude v roce 2021 slavit přesně 100 let své existence!!!

Zde je vidět přibližné místo, kde stojí dnešní…

…Ďolíček. Snímek byl pořízen dne 1. 9. 1926!

SK Union Vršovice - I.A mužstvo z roku 1923, vítěz II. třídy, na hřišti u Botiče.

V pozadí je Moskevská ulice a za zády hráčů je vidět parcela, kde v roce 1930 vznikne Husův sbor, a to na místě, kde před tím stával hostinec „Na Kovárně“. Snímek je z doby po asanaci tohoto hostince. Za pozornost stojí i ty malý baráčky (v levém horním rohu), možná to byly nějaký trafiky a kiosky.

SK Union Vršovice - I.A mužstvo z roku 1925, na hřišti u Botiče.

Branka byla umístěna přibližně v místě dnešní branky pod „kotlem“ Bohemky!

SK Union Vršovice - I.A mužstvo - 20. 3. 1927, na hřišti u Botiče.

SK Union Vršovice - B mužstvo, na hřišti u Botiče.

SK Union Vršovice - mládežnické mužstvo, na hřišti u Botiče.

SK Union Vršovice - mládežnické mužstvo, na hřišti u Botiče.

Unikátní fotografii Přemysla Koblice z pouti, na místě pozdějšího Dannerova stadionu Bohemians! Jedná se o rok 1930, což je poznat podle rozestavěné budovy Husova sboru nad hřištěm!

Bohemians AFK Vršovice

Klokani nastupují dne 27. března 1932 k prvnímu utkání na Dannerově stadionu Bohemians.

Stojí zleva: trenér Robert Cimera, Tyrpekl, Knížek, Srba, Bára, kapitán Bejbl, Skála, Hochmann II a Petřík. Dole zleva: Lanhaus, Kučera, gólman Kulda a Fait.

Pozadí tohoto snímku je naprosto stejné, jako pozadí výše uvedených snímků Unionu Vršovice! Zde je vidět že za „kotlem“ je už Husův sbor, postavený v roce 1930. Vršovice se pomalu mění a postupuje tu nová výstavba.

Bohemians AFK Vršovice

Vršovický dorost v 30. letech 20. století na Dannerově stadionu Bohemians.

Pozadí i tohoto snímku je naprosto stejné, jako pozadí výše uvedených snímků Unionu Vršovice! Je zde však už vidět, že výstavba nových domů výrazně pokročila. Navíc nám v levé části snímku „vykukuje“ nová Vršovická sokolovna, která se začala stavět tři měsíce po otevření „Danneráku“ a byla dokončena v roce 1933.

Počin malého klubu z předměstí…

 

Sportovní klub Union Vršovice patří mezi nejstarší oddíly v hlavním městě Praze. Srovnání fotbalového klubu SK Union Vršovice s Bohemkou se opravdu nabízí! Oba kluby vznikly ještě za Rakouska-Uherska. V dobách první republiky se Vršovice pyšnily celým zástupem fotbalových týmů, ale právě jen Bohemka a Union přežily bez ztráty kontinuity do dnešních časů! Union byl typickým dělnickým klubem již od doby svého založení a jen úsilí a obětavost jeho členů jej udržovala v činnosti.

SK Union Vršovice byl založen v roce 1913, ale k pořádné pumelici se nestačil ani dostatečně rozběhnout. Přišla světová válka a podstatná část jeho členů oblékla rakouskou uniformu. Klubové záznamy uvádějí, že většina fotbalistů se domů ze zákopů nevrátila, a tak v roce 1919 začínal Union vlastně z bodu nula. Někdy se dokonce udává, že klub nevznikl rok před válkou, ale až rok po jejím skončení.

Mladý tým čekalo doslova martyrium s hledáním vlastního zázemí. Jako by Vršovice neměly pro unionisty místo. Nechme promluvit klubové záznamy: „Za velkých potíží a vlastníma rukama vybudovali členové Unionu své hřiště v místech, kde jsou dnes opravny Auto Dojáček. V roce 1921 však dostal klub z pozemku výpověď. Po nesmírném úsilí členů a za vydatné podpory Občanské záložny byl klubu pronajat pozemek u Botiče v místech, kde dnes stojí stadion Bohemians. Tady klub setrval do roku 1929, kdy přišla další výpověď. Nastalo stěhování do Edenu. Ani zde se fotbalisté Unionu dlouho neohřáli, hráli tu jediný rok. Další hřiště pak bylo vybudováno v roce 1931 za vozatajskými kasárnami.“ Konečně trvalá adresa! Na hřišti na Albě, jak se mu říkalo, vytrval Union až do roku 1976. Po 45 letech se tradiční vršovický klub SK Union Vršovice znovu stěhoval na nynější hřiště v ulici Na vrších (za rozsáhlým areálem Slavie).

Z historie je třeba připomenout, že v roce 1950, po násilném sjednocení tělovýchovy, se SK Union Vršovice přejmenoval na Spartak Vršovice ALBA a v roce 1953 byl včleněn do TJ Plynárna Michle a nesl jméno této TJ. Později při slučování malých jednot a zániku TJ Plynárna Michle byl klub začleněn do největší tělovýchovné jednoty ve Vršovicích, a to do TJ Spartak Kohinoor, kam byly předtím začleněny i zaniklé kluby a to Meteor Vršovice, Vršovický SK, AFK Waldes, Viktoria Vršovice a Slovan XIII.

V roce 1969 se TJ Spartak Kohinoor změnil na TJ Praha Vršovice 1870, který se v roce 1991 přetransformoval na TJ SOKOL Praha Vršovice. Dne 10. 6. 1992 byl obnoven historický SK Union Vršovice na základě dohody o rozdělení uzavřené s TJ SOKOL zahájil samostatnou a nezávislou činnost. Dne 14. 7. 1995 byl změněn název našeho sportovního klubu dle hlavního sponzora na SK ACTHERM VRŠOVICE. V roce 2008 se klub vrátil ke svému historickému názvu SK UNION Vršovice.

Všechna dlouhá léta činnosti byla vyplněna obětavou prací členů, kterým šlo vždy o zachování holého života klubu a jen díky této obětavosti mohlo v roce 1992 dojít k oživení činnosti zcela samostatného SK.

Po svém vzniku ve dvacátých letech začínal SK Union Vršovice v nejnižší soutěži tehdejší župy a to ve třetí třídě, ale rychle postoupil do vyšších soutěží.

V sezóně 1937-1938 disponoval SK Union velice dobrým mužstvem, k jehož oporám patřili J. Rys a mladý pozdější internacionál a hráč Bohemians - Ferdinand Plánický. Vyhrál svoji II. třídu a postoupil do 1.B třídy Středočeské župy fotbalové, tedy mezi nejlepší amatéry. Po celou dobu své činnosti klub patřil mezi špičku pražské amatérské kopané. Nejvyšší soutěž, kterou klub dosáhl, je Přebor Prahy, který hraje A mužstvo dospělých i dnes.

Po celou dobu své činnosti byl klub založen na výchově vlastních mladých fotbalistů a na doplňování mužstev odchovanci z vlastní líhně. SK vždy disponoval žákovskými i dorosteneckými družstvy. V SK pracovali a pracují dobrovolní trenéři a vedoucí mužstev na amatérské bázi a jen díky jejich obětavosti se daří udržovat práci s mládeží na vysoké úrovni.

Hřiště SK Union Vršovice v roce 1934, vybudováno v roce 1931 za vozatajskými kasárnami. Na hřišti na Albě, jak se mu říkalo, vytrval Union až do roku 1976.

Vršovice v roce 1938. Zde jsou vidět všechny tři předmětné vršovické stadiony, a to: stadion Unionu Vršovice na Albě (modrá šipka), původní Ďolíček (zelená šipka) a Dannerův stadion Bohemians (bílá šipka)!

Předávání vlajky mezi domácím Unionem Vršovice a Hvězdou Košíře. Most přes železniční dráhu směřující na Bohdalec jasně ukazuje, kde bylo hřiště na Albě.

 

ZPĚT

ÚVODNÍ STRÁNKA