• ZELENOBÍLÉ TÝMY •

 

● 1960 - 1969

TJ Spartak Praha Stalingrad / 1960

V lednu 1960 se zelenobílí vydali do Turecka. Před jedním z utkání stojí zleva: gólman Houška, Pohuněk, Mottl, Trčka, Kos a Ipser. Dole zleva: Summerauer, Fiktus, Kaura, Pohuněk a kapitán mužstva Král.

TJ Spartak Praha Stalingrad / 1960

Velký úspěch v Istanbulu, klokani poráží Besiktas 2:1. Stojí zleva: Sedláček, Summerauer, Kos, Fišer, gólman Houška a Trčka. Dole zleva: Fiktus, Mottl, Hubálek, Ipser a kapitán Král.

TJ Spartak Praha Stalingrad / 1960

Zelenobílí zřejmě opět před jedním z utkání v Turecku. Stojí zleva: Karel Kaura (1931), František Fiktus (1929), Miroslav Pohuněk (1934), Josef Sedláček (1934), František Mottl (1932), Vladimír Hubálek (1930), Pavel Trčka (1933), Vladimír Kos (1936), gólman André Houška (1925) a Ladislav Miškovič (1937). Na snímku chybí kapitán Josef Král (1929).

TJ Spartak Praha Stalingrad / 1960

Zleva: Kopsa, Kaura, Miškovič, Sedláček, Pohuněk, Mottl, Hubálek, Trčka, Kos, gólman Houška a Fiktus. Zřejmě i toto foto bylo pořízeno během zájezdu do Turecka.

TJ Spartak Praha Stalingrad / 1960

O konečné sedmé místo v 1. lize v sezóně 1959/1960 se zasloužili tito zleva stojící klokani: Mottl, Kopsa, Píša, Janovský, gólman Houška a Pohuněk. Dole zleva: Kos, Hubálek, Kaura, Fiktus a Trčka.

TJ Spartak Praha Stalingrad / 1961

V roce 1927 vycestovali fotbalisté Vršovic na zájezd do Austrálie. Koncem roku 1960 jejich následovníci na další významné turné za rovník do jihovýchodní a jižní Asie. Tentokrát nemuseli absolvovat dlouhou cestu parníkem, letadlo TU 104 bylo přeci jenom rychlejší. Stejně jako cestou do Austrálie začínali turné na Cejlonu, v hlavním městě Colombo. Zde během týdne sehráli tři vítězná utkání a pokračovali do Kambodže. Opět vítězství, nad domácím reprezentačním mužstvem ovšem jen těsně 1:0. Další dva zápasy v tehdy samostatném Singapuru, opět dvě vysoká vítězství. Zastávka v Indonésii přinesla další tři triumfy a byl pomalu čas k návratu domů. Poslední zastávkou byla Barma, zde dvě vítězství a v úplně posledním zápase celého turné remíza 0:0 s domácí reprezentací. Hráči potom vzpomínali, jak v Indonésii sledovalo tři zápasy 180 000 diváků, a v jednom zápasu nechal rozhodčí domácí čtyřikrát opakovat penaltu, než se podařilo Indonézanům vstřelit gól. Snímek je ze společného nástupu mužstev v zápasu na Cejlonu dne 3. ledna 1961. Domů se klokani vrátili opět letadlem v sobotu 11. února.

TJ Spartak Praha Stalingrad / 1961

Zleva: Mottl, gólman Houška, Kos, Kopsa, Trčka, Kokta, Kratochvíl, Pohuněk, Hubálek, Janovský a Kaura.

TJ Spartak Praha Stalingrad

TJ ČKD Praha / od 27. 4. 1962

Tým, který dobyl čtvrté místo v 1. lize 1961/1962. Na počátku šedesátých let minulého století byli klokani z pražských klubů nejúspěšnější. Stojí zleva: Trčka, Janovský, Knebort, Píša, gólman Houška, Uldrych a Miškovič. Dole zleva: Kos, Pohuněk, Kratochvíl a kapitán Mottl. Z dalších předních hráčů tu chybí Hubálek, Fiktus, Král, Kaura a Kopsa. Zelenobílý soubor, který porazil i mistry z Julisky 3:0 (19.8.1961), sliboval mnoho, ale přišel zlom a po ztrátě některých opor po třech letech i sestup…

TJ ČKD Praha / 1962

Stojí zleva: Kříž, Píša, Kratochvíl, Mottl, gólman Mizera a Knebort. Dole zleva: Holeček, Trčka, Pohuněk, Kos a Šusta.

TJ ČKD Praha / 1963

Stojí zleva: Kos, gólman Mizera, Holeček, Šusta, Píša, Kříž a Knebort. Dole zleva: Trčka, Kratochvíl, Pohuněk a Hlaváček.

TJ ČKD Praha / 1963

Stojí zleva: Kratochvíl, Kos, Hubálek, gólman Houška, Kříž a Píša. Dole zleva: Mottl, Holeček, Pohuněk, Kokta a Horák.

TJ ČKD Praha / 1963

Tak tohle mužstvo vtrhlo do podzimní ligy 1963 výhrami nad Spartou Praha a Slovanem Bratislava. Před domácím zápasem 8. kola s Meteorem 2:0 (8.10.1963), předstoupili hráči před fotoreportéry takto, stojí zleva: gólman André Houška, Pavel Trčka, Václav Horák, Antonín Holeček, Josef Píša, Zdeněk Kopsa a Václav Janovský. Dole zleva: František Mottl, Vladimír Hubálek, Milan Kratochvíl a Miroslav Pohuněk. Chyběl už Vladimír Kos, který se rozhodl nastoupit „karenční dobu“ a nehrál pro své rozhodnutí přestoupit do Sparty i přes nesouhlas svého mateřského klubu. 

TJ ČKD Praha / 1964

Po domácí výhře 5:3 (14.6.1964) nad Hradcem Králové se před objektivem dvorního fotografa zelenobílých Lva Pachnera shromáždili zleva stojící: Kratochvíl, Packert, Píša, Horák, Kamarád a Trčka. Dole zleva: Mottl, Pohuněk, gólman Houška, Šrejma a Knebort.

TJ ČKD Praha / 1964

Klokani před jedním z domácích utkání.

TJ ČKD Praha / 1964

V postupně přestavovaném týmu se tady představují zleva stojící: Miškovič, Pomahač, Horák, Holeček, Trčka a gólman Houška. Dole zleva: Hubálek, Jarolímek, Kratochvíl, Josef Jílek a Mottl.

TJ ČKD Praha / 1964

Stojí zleva: Trčka, Mottl, Hubálek, Píša, Knebort a Pomahač. Dole zleva: Horák, gólman Houška, Kokta, Pohuněk a Janovský.

TJ Bohemians ČKD Praha / od 11. 3. 1965

Příprava na jarní ligovou sezónu 1965 proběhla za těžkých povětrnostních podmínek. Utkání se Slávií Praha, které skončilo 1:1, bylo hráno nejen za nepříjemné zimy, takže hráči museli obléci tepláky, nýbrž i na nebezpečném ledovém krunýři. A tak místo kopaček přišly ke slovu kedsky. Před zápasem stojí zleva: Trčka, Knebort, Packert, Horák a Mottl. Dole zleva: Kolman, Šindelář, Hák, Pohuněk, Kokta a Vojáček.

TJ Bohemians ČKD Praha / 1965

Stojí zleva: Knebort, gólman Ředina, Horák, Jarabinský, Josef Jílek, Hnízdo a Kříž. Dole zleva: Jarolímek, Mottl, Kokta a Pohuněk.

TJ Bohemians ČKD Praha / 1965

Na jaře 1965 převzal otěže týmu trenér Pařízek (nahoře zcela vlevo). Po jeho boku stojí dále: Trčka, Packert, Jarabinský, Kokta, gólman Ředina, Mottl, Zadák a Knebort. Dole zleva: Vojáček, Holeček, Horák, gólman Šindelář, Hák, Josef Jílek a Sůra.

TJ Bohemians ČKD Praha / 1965

Jedna ze sestav vítězů západní skupiny II. ligy. Stojí zleva: Kříž, gólman Růžek, Sedlák, Holeček, Mottl a Růžička. Dole zleva: Kratochvíl, Kolman, Novák, Josef Jílek a Horák.

TJ Bohemians ČKD Praha / 1965

A to je zase trochu jiná podoba úspěšného souboru. Stojí zleva: Sedlák, Novák, Růžička, gólman Ředina, Lukoťka a Jarabinský. Dole zleva: Mottl, Kříž, Horák, Pohuněk a Kratochvíl.

TJ Bohemians ČKD Praha / 1966

Na jaře 1966 se k týmu vrátil ikonický trenér Jiří Rubáš! Tady se postavil ke společnému fotografování s kádrem, se kterým se na podzim téhož roku vrátil do elitní soutěže! Stojí zleva: gólman Ředina, Růžička, Kratochvíl, Mottl, trenér Rubáš, Jarabinský, Horák, Packert, Kříž a gólman Růžek. Dole zleva: Pohuněk, Buzek, Kolman, Ivančík, Bohatý, Findejs a Holeček.

TJ Bohemians ČKD Praha / 1966

Stojí zleva: gólman Ředina, Růžička, Mottl, trenér Rubáš, Packert a gólman Růžek. Uprostřed zleva: Kratochvíl, Buzek, Jarabinský, Horák a Holeček. Dole zleva: Pohuněk, Kolman, Ivančík, Bohatý, Kříž a Findejs.

TJ Bohemians ČKD Praha / 1967

Šestnáctičlenný kádr z roku 1967, který v předešlém roce po roční nepřítomnosti znovu vykročil do nejvyšší soutěže. Stojí zleva: Kratochvíl, gólman Ředina, Růžička, Jarabinský, gólman Růžek, Holeček, Mottl, Packert a Kříž. Dole zleva: Horák, Buzek, Bohatý, Vojáček, Kolman, Ivančík a Findejs.

TJ Bohemians ČKD Praha / 1967

Jarní liga začala v roce 1967 v únoru „na Matěje“. Před úvodním hvizdem to vypadalo tak, jak zachycuje tento archivní snímek.

TJ Bohemians ČKD Praha / 1967

Stojí zleva: Novák, Kovařík, Růžička, Holeček, Bohatý, Jarabinský, Mottl a Packert. Dole zleva: gólman Ředina, Kolman, Rusňák, Kratochvíl, trenér Rubáš, Findejs, Ivančík, Horák a Růžek.

TJ Bohemians ČKD Praha / 1967

Stojí zleva: gólman Jaromír Ředina, Antonín Holeček, Květoslav Novák, Josef Jarabinský, trenér Jiří Rubáš, František Mottl, Petr Packert a gólman Jaroslav Růžek. Sedí zleva: Jaroslav Findejs, Albert Rusňák, Josef Kovařík, František Růžička, Václav Horák, Štefan Ivančík, Milan Kratochvíl a Josef Kolman.

TJ Bohemians ČKD Praha / 1967

Při utkání “Rappanova poháru“ v Ďolíčku, se před utkáním Bohemky s IFK Göteborg, loučila se zelonobílým dresem dlouholetá opora týmu a legenda Bohemians - František MOTTL. V sobotu dne 5.8.1967 se k jeho derniéře postavili tito hráči, zleva stojí: gólman Ředina, oslavenec Mottl, Horák, Packert, Findejs a Kovařík. Dole zleva: Bohatý, Květoslav Novák, kapitán Kratochvíl, Kolman a Rusnák.

TJ Bohemians ČKD Praha / 1967

Tým, který ve finiši ligy 1966/1967 porazil obhájkyni mistrovského titulu Duklu Praha na její půdě 2:1 (10.6.1967). Stojí zleva: Kovařík, Jarabinský, Horák, gólman Ředina, Holeček a Packert. Dole zleva: Findejs, Novák, Ivančík, Kratochvíl a Kolman, který si chtěl ještě na poslední chvíli přihladit vlasy…

TJ Bohemians ČKD Praha / 1967

Třetí dorost Československa roku 1967. Stojí zleva: gólman Doležal, Panenka, Ballek, Sadecký, Matoušek, gólman Bartůšek, trenér Pařízek a předseda klubové komise mládeže Hrubý. Dole zleva: Turnovský, Šimandl, Kahuda, J. Charouzd, Trachta, Típek a Macek.

TJ Bohemians ČKD Praha / 1968

V ročníku 1967/1968 debutoval v I. lize devatenáctiletý odchovanec klubu Antonín Panenka - zatím bez později nezbytného knírku. Na snímku stojí zleva: Valent, Savko, gólman Ředina, Horák, Findejs, Kovařík, gólman Růžek, Holeček, Packert a trenér Rubáš. Dole zleva: Ivančík, Novák, Bohatý, Kolman, Růžička a Panenka.

TJ Bohemians ČKD Praha / 1968

V létě 1968 sice Bohemka opouští první ligu, ale novic Antonín Panenka už měl pevné místo v sestavě. Stojí zleva: Valent, Jarkovský, Vejvoda I., trenér Pluskal, gólman Ředina, Panenka, Růžička a Packert. Dole zleva: Krtil, Vojáček, Buzek, Kolman a Ivančík.

TJ Bohemians ČKD Praha / 1968

A zase pozměněná sestava v druholigovém ročníku 1968/1969. Stojí zleva: Vejvoda I, Valent, Horák, gólman Ředina, Savko, Růžička. Dole zleva: Vojáček, Panenka, Ivančík, Jarkovský a Kolman.

TJ Bohemians ČKD Praha / 1969

Tento soubor marně bojoval o zachování prvoligové příslušnosti v sezóně 1969/1970. Stojí zleva: gólman Ředina, Růžička, Krtil, Buzek, trenér Svatopluk Pluskal, Horák, Findejs, Vejvoda II, Packert a gólman Bláha. Dole zleva: Valent, Novák, Vojáček, Ivančík, Kolman, Panenka a Vejvoda I.

TJ Bohemians ČKD Praha / 1969

Klokani v Anglii v únoru roku 1969. Stojí zleva: Kolman, Ivančík, Findejs, Jarkovský, ???: Dole zleva: gólman Ředina, Horák, Packert, Novák, Valent a Panenka.

TJ Bohemians ČKD Praha / 1969

Charakteristika pro sezónu 1969/1970. Klokani se fotografují v Ďolíčku, ale na místě hlavní tribuny stojí jeřáby a další stavební stroje. Tento kádr bude kočovat po Praze bez vlastního domácího prostředí. Stojí zleva: gólman Ledecký, Valent, Novák, Panenka, Vejvoda I., trenér Pluskal, Růžička, Packert, Horák a gólman Bláha. Dole zleva: Kolman, Cajthaml, Buzek, Ivančík, Vejvoda II, Vojáček, Jarkovský a Findejs.

TJ Bohemians ČKD Praha / 1970

V sezóně 1969/1970 se klokanům v utkáních se Spartou Praha nedařilo. V podzimním „domácím“ utkání - hraném na Slávii Praha - Bohemka podlehla Spartě 1:5 (1.11.1969). V jarní odvetě, z které je i tato fotografie, vršovičtí podlehli na Letné 1:0 (3.5.1970). Stojí zleva: Valent, Růžička, Cajthaml, Vejvoda I, Packert a Ledecký. Dole zleva: Vejvoda II, Kolman, Jarkovský, Ivančík a Findejs.

 

ZPĚT

ÚVODNÍ STRÁNKA