• ZELENOBÍLÉ TÝMY •

 

● do roku 1919

Takhle začínali vršovičtí sportovci v r. 1903 na „Šifneráku

Tak zní autentická popiska z klubového Almanachu a lokalizaci stvrzuje i rub fotografie. Jenže uvedený rok 1903 není jak ověřit, ale chyby v datacích byly v archivu AFK i u dalších a podstatně mladších snímků… Tito mladí muži již zjevně vlastní regulérní kopací míč a košile zdobí svislý našitý pruh, nikoliv tedy vázanka.

Na níže uvedených snímcích je vidět původní „Šifnerák“ v roce 2016, dnes „Sady bratří Čapků“. Jedná se cca o místo, kde vznikla uvedená fotografie „praklokanů“ v roce 1903! Park byl založen pod názvem „Městský sad“ v roce 1903 na pozemcích usedlosti Šafránka, nacházející se území dnešních městských částí Praha 2 a Praha 10.

AFK Vršovice / 1906

Stojí zleva: Počta V., Trupl, Bulvas, gólman Kytka, Prokop, Svoboda a Heller. Sedí zleva: Picka, Bohata Ota, předseda klubu Brzobohatý (dle spolkového katastru Brzybohatý), Počta K. a Honejsek Jan.

AFK Vršovice / 1909

Dominantní postavu Honejskovu (stojí první zleva) těžko zaměnit, předseda Brzybohatý (či Brzobohatý) je také naprosto jasný, ale určit další zobrazené není možné, stejně jako místo, kde byl snímek pořízen. Vzhledem k evidentní nepřítomnosti Oty Bohaty i typu dresu lez roku 1909 vcelku veřit

AFK Vršovice / 1910

Stojí zleva: Stark, Počta K., Brunner, Bulvas, předseda Brzybohatý (či Brzobohatý), Kytka, Svoboda, Kolář a Zeman. Sedí zleva: Honejsek, Trupl, Barsa, Bohata O., Rombald.

AFK Vršovice / 1912

Stojí zleva: Brunner, Splavec A., Richert, Strnad a Lidický. Sedí zleva: Kašpar O., Novák K., Hanke, Žalud a Honejsek. Dole zleva: ???, gólman Kašpar K. a Horčička.

AFK Vršovice / 1912

AFK Vršovice / 1912

Další skupinový snímek datovaný k roku 1912. Vyfocených osob je tu mnohem víc, a i kdyby všichni zobrazení (včetně vojáka takřka uprostřed) ke klubu tak či onak patřili, nejspíše se nedochovala žádná informace, kdo je kdo ani kde ti tehdy bylo foceno.

AFK Vršovice / 1913

Opět dresy vzor 1912 až 1914, snad tedy uvěřme na fotografii uvedenému kompromisu (1913). Více o zobrazených nejde zjistit, a tak lze jen konstatovat, že se buď gólman Kašpar nechal zarůst, nebo se ve tmavém svetříku zde díváme na Vojtěcha Kratochvíla.

AFK Vršovice / 1913

Fotografie předválečné zálohy vršovického klubu - na rubu opět nejsou žádná jména.

AFK Vršovice / 1913

Předváleční junioři, snad rok 1913 - to je vše, co se dá z rubu této fotografie pro budoucí generace vyčíst.

AFK Vršovice / 1916

Vítězové Poháru útěchy s trofejí získanou v derniérovém finále B Charity Cupu. Pohár byl dobyt v květnu 1916. Stojí zleva: Dvořák, Kolář, ???, Bernhard, Horčička, Šťastný, Kalina a Zdráhal. Dole zleva: Knížek, předseda Kott, gólman Žalud, náčelník Temín a Mašata.

AFK Vršovice / 1917

Válečné týmové foto, uveden je rok 1917, ale má to háček - toho roku zelenobílí na Žižkově nejspíše vůbec nehráli. Proč na Žižkově? Jednak podle budovy v pozadí, a koneckonců, informace, že je to foceno na Viktorce, byla i na rubu. O tom, kdo tu před fotoaparátem zapózoval, nic, jen razítko AFK zde snad vcelku spolehlivě potvrzuje, že jde o vršovické mužstvo…

AFK Vršovice / 1919

Možná jde o vůbec první snímek vršovického týmu pořízený na prahu republikánské éry, kdy se po zlých válečných časech pozvolna obnovoval klubový život, a hledala se optimální sestava. V brance (na snímku s míčem) byl už mladičký František Hochmann.

AFK Vršovice / 1919

Na fotografii je pravděpodobně vršovická rezerva na přelomu let 1919 a 1920.

AFK Vršovice / 1919

Vršovičtí junioři na přelomu let 1919 a 1920.

 

ZPĚT

ÚVODNÍ STRÁNKA